Lietiniai – seniai lietuvių pamėgtas patiekalas. Jų būna visokiausių: su vaisiais, su daržovėmis, sūriu, įvairiu saldžiu įdaru. Išradingos šeimininkės iš lietinių pagamina netgi tortus…
Iš istorijos
Lietiniai populiarūs ne tik ant lietuviško stalo. Anot istorinių šaltinių, prieš daug tūkstančių metų juos išrado kinai. Jie kepdavo plonus blynelius. Įdarytus sukdavo voleliais.
Azijiečiai lietinius tiekdavo apkeptus, užpiltus sultiniu.
Bene pirmieji europiečiai, mėgavęsi lietiniais, – italai ir prancūzai. Pastarieji gamindavo jų maždaug trisdešimties rūšių. Į tešlą pildavo sultinio, pieno, grietinės, net konjako, romo ar likerio. Prancūzijoje vyriškiai lietinius dedikuodavo konkrečioms merginoms. Ir šiandien restoranų valgiaraščiuose gausu lietinių, pavadintų moterų vardais.
Visame pasaulyje garsūs vengriški lietiniai, turintys garsaus restoranų savininko K.Gundelio vardą. Su riešutų, razinų įdaru. Tiekiant užpilami romu ir uždengiami.
Tešla
Tradiciškai lietinių tešla maišoma iš kvietinių miltų, vandens ar kiaušinių, šaukšto aliejaus. Ji turi būti ne per tiršta. Kad nebūtų gumuliukų, plakama šluotele arba elektriniu plakikliu. Kepant į įkaitusią keptuvę pilama šlakelis aliejaus arba ji patepama lašinukais. Įgudusi šeimininkė per trumpą laiką iškepa kalną lietinių.
Virtuvės virtuozai į lietinių tešlą pila mineralinio vandens, alaus ar net vyno. Beria grikių miltų, krakmolo, deda bulvių tarkių. Sveikuolių išradimas – lietiniai iš maltų dilgėlių, miltų, bulvių košės, pieno ir kiaušinių. Džiaugsmas smaližiams – biskvitinės tešlos lietiniai ir purūs mieliniai, apibarstyti cukraus pudra.
Įdaras
Jei mėgstate saldžius lietinius, į tešlą berkite cukraus. Gardinti vanile bus kvapnesni. Juos įdarykite saldžiaisiais įdarais: varške, varške su razinomis ir riešutais, obuoliais su cinamonu ir cukrumi, bananais, persikais, saldžiarūgščiu marmeladu, plikytu kremu. Saldieji lietiniai tiekiami užpilti sirupu, grietine ir uogiene, plakta grietinėle, ledais, karštu šokoladu.
Antrąjį patiekalą atstoja lietiniai, įdaryti virta mėsa, apkepinta su svogūnais, dešrele, kumpiu ir sūriu ar tik sūriu. Egzotiški – su ikrais. Prie alaus – su silke.
Kąsnelis vegetarui – lietiniai su sojos mėsa, grybais ir daržovėmis, troškintais kopūstais. Valgomi užpilti sviesto ir grietinės padažu.
Apkepti ir pjaustyti
Lietinius galite pavolioti kiaušinio plakinyje, džiūvėsėliuose ir apkepti aliejuje. Arba sudėti į stiklinį indą, apibarstyti sūriu, kmynais, pagardinti pomidorų padažu ir apkepti orkaitėje.
Verta žinoti
Lietiniai bus plonesni, jei maišydama tešlą vandenį atskiesite pienu, dėsite mažiau kiaušinių.
Į tešlą įlašinusi pomidorų padažo, išsikepsite rausvų, o ją pagardinusi šaldytais špinatais – žalių.
Kad lietiniai nesudžiūtų, uždenkite plėvele. Sukietėjusius pašildykite garuose, bus kaip švieži.
Parengė Kęstutis Urbanavičius