Kunigaikščiai – jau visa ministrės giminė

Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė – jau ne vienintelė kunigaikštienė Lietuvoje, gavusi tokį titulą iš Rusijoje įsikūrusios įstaigos – Tarptautinių asmenybės rūmų.

Kunigaikščiais ir kunigaikštienėmis jau tapo ir visa politikės giminė.

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos lyderė su artimaisiais rugpjūtį galėjo netgi nuvykti į Sankt Peterburgą. Šiame mieste būtų įvykusi K.Prunskienės giminaičių įšventinimo į kunigaikščius ceremonija.

Prieš šį vizitą K.Prunskienė turėtų apmąstyti kunigaikštišką giminės herbą ir sugalvoti, kokiais simboliais jį papuošti.

Tačiau ministrė vakar tvirtino, jog į Sankt Peterburgą su gimine nevyks, nes apsigalvojo.

Politikė „Lietuvos rytą“ tikino, kad už savo pačios ir visos šeimos titulus nemokėjo nė cento.

Pasirodo, kunigaikščiais besirūpinanti Rusijos įstaiga visa tai daro savo iniciatyva, tarp kitų žymių žmonių pagerbusi ir Lietuvos žemės ūkio ministerijos vadovę.

Įžvelgti dideli nuopelnai

Tai, jog K.Prunskienė gali pasigirti ne tik ministrės, bet ir kunigaikštienės titulu, paaiškėjo maždaug prieš mėnesį, jai viešint Sankt Peterburge.

Tuomet ministrė pasakojo, esą jai pačiai visai netikėtai paaiškėjo, kad Tarptautiniai asmenybės rūmai už didelius nuopelnus jai suteikė kunigaikštienės titulą.

Tai savo parašu patvirtino net visos Rusijos patriarchas Aleksijus II.

Įšventinta rusų cerkvėje

Apdovanojimo ceremonija įvyko vienoje Sankt Peterburgo cerkvių. Lietuvos ministrės vadovaujamą delegaciją pasitiko stačiatikių šventikas, vilkintis apeiginiais rūbais.

K.Prunskienė teigė buvusi patikinta, jog titulas paveldimas, ir gavo kunigaikščio ženklą savo sūnui.

Tačiau jau tuomet autoritetingi Lietuvos heraldikos ir aristokratijos tradicijų specialistai suabejojo šio ministrės titulo verte ir jo suteikėjais.

Prie pažymėjimų – ir špagos

Šiomis dienomis ministrę pasiekė Tarptautinių asmenybės rūmų vadovo Jurijaus Monomacho-Malychino laiškas ir šių rūmų patvirtinti kunigaikščių pažymėjimai jos giminėms ir šeimos nariams.

Tokį pažymėjimą gavo ministrės sūnus Vaidotas Prunskus, kuris taip pat galės puikuotis ir kunigaikščio žvaigžde, ordino juosta bei špaga.

Kunigaikščių pažymėjimus ir tokias pačias regalijas taip pat gavo du K.Prunskienės anūkai – Julius Vaitkus ir Tadas Vaitkus.

Anūkės Augustina Jackevičiūtė, Gintarė Prunskutė, Rūta Prunskutė, Eglė Prunskutė, Liveta Prunskutė ir duktė Daivita Jackevičienė – jau kunigaikštienės.

Melavo, kad nieko nežinojo

K.Prunskienė dar prieš mėnesį tvirtino, kad kunigaikštienės titulas ir jo suteikimo ceremonija jai buvo staigmena, nes Tarptautiniai asmenybės rūmai šiuos titulus dalija savo nuožiūra.

Tačiau rūmų pirmininko J.Monomacho-Malychino laiškas ministrei, su kuriuo pavyko susipažinti ir „Lietuvos rytui“, itin panašus į dalykinio susirašinėjimo dalį su nuorodomis apie finansinius reikalus.

J.Monomachas-Malychinas, be kita ko, praneša, jog, „kaip ir buvo suderinta“, siunčia regalijas ir pažymėjimus kunigaikštienės Kazimieros šeimai bei palikuonims, taip pat prašo pranešti tikslią ministrės ir jos giminės vizito į Rusiją datą.

Rusai užsimena apie pinigus

Be to, K.Prunskienės prašoma, kad ji pati sugalvotų, kokie simboliai turėtų puikuotis „kunigaikštiškosios Prunskienės giminės“ herbe: „Tai galėtų būti kas nors brangaus jūsų šeimai, pavyzdžiui, saulė, miškas, knyga“.

Savo laiško pabaigoje J.Monomachas-Malychinas priduria: „Dėl išlaidų pati nuspręsite, kaip geriau padaryti“.

Teigė nemokėjusi nė cento

K.Prunskienė, vakar „Lietuvos ryto“ paklausta, ar iš tiesų pati nesikreipė dėl kunigaikščių titulų suteikimo į Tarptautinius asmenybės rūmus ir ar ši organizacija tokių titulų nedalija už pinigus, kategoriškai tai neigė.

„Tai man buvo visiška staigmena, o tai, jog titulas paveldimas ir jis palikuonims suteikiamas ne po mano mirties, buvo sakoma nuo pat pradžių.

Nesu dėl to niekam mokėjusi nė cento ir pati tikrai niekur nesikreipiau“, – tikino ministrė.

Didžiuojasi ne tik lietuvė?

K.Prunskienė teigė, kad Tarptautiniai asmenybės rūmai – labai gerai pasaulyje žinoma įstaiga.

Politikės žiniomis, šios Rusijos įstaigos apdovanojimais nuo 1991-ųjų didžiuojasi net Katalikų bažnyčios hierarchai ir JAV prezidentai.

Konsultavosi su grafiene

Paklausta, ką rengiasi nupiešti kunigaikštiškajame herbe, K.Prunskienė atsakė dar neturėjusi laiko apie tai galvoti.

„Yra bendras, pagrindinis simbolis – karūna. O kaip yra dėl kitų dalykų, nežinau.

Per neseniai vykusį priėmimą Prancūzijos ambasadoje viena grafienė jau kalbėjo su manimi šiuo klausimu ir siūlė jį suderinti, tačiau aš neturėjau laiko“, – sakė naujoji kunigaikštienė.
Vytautas Bruveris

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.