Atsitiesti padėjo pagalbos telefonas

Lietuvė Rūta, pasinaudojusi galimybe anonimiškai apskųsti nesąžiningą britų darbdavį, jau pateikė jam ieškinį dėl įsiskolinimo. Tačiau daugelis Jungtinėje Karalystėje (JK) dirbančių mūsų tautiečių dar nežino, kaip nesunkiai apginti savo teises.

Kasmet tūkstančiai Rytų Europos gyventojų išvyksta dirbti į JK. Nemažai jų tikina esantys išnaudojami darbdavių, patenkantys į nesąžiningų įdarbinimo agentūrų pinkles. Tarp tokių nelaimėlių atsidūrė ir lietuvė Rūta.

Vizija neišsipildė.
Viename Lydso fabrike maisto pakuotoja dirbanti moteris teigė iš pradžių nebuvusi informuota, kiek turėtų uždirbti. „Kiti čia dirbantys lietuviai skundėsi labai ilgomis pamainomis. Jau buvau sumokėjusi 60 svarų sterlingų įdarbinimo agentūrai už administracines išlaidas, taip pat už būstą ir kelionę į darbą. Suskaičiavusi visas išlaidas supratau, kad per mėnesį uždirbsiu mažiau nei 100 svarų sterlingų. Argi dėl to turėjau atvykti į Angliją, močiutei Lietuvoje palikti savo dvi jaunas atžalas? Argi tokia buvo mano šviesios ateities vizija?“ – klausė vieniša motina.

Susirūpino valdžia

Dauguma išeivių nesuvokia, kad JK įstatymai gina jų teises. Jos Didenybės vyriausybė neseniai nutarė griežčiau kovoti su darbdavių savivale. Verslo plėtros ir priežiūros reformos departamentas prie Pajamų ir muitų tarnybos įpareigotas plačiau skleisti informaciją apie minimalaus darbo užmokesčio įstatymą. Buvo įsteigta anoniminė pagalbos linija, kuria gali pasinaudoti darbuotojas, jaučiantis esąs išnaudojamas darbdavio.

Įstatymai skelbia, kad 22 metų ir vyresnio amžiaus legaliai JK dirbančiam asmeniui darbdavys privalo mokėti mažiausiai 5,52 svaro sterlingų valandinį atlygį. 18-21 metų darbininkams taikomas mažesnis tarifas – 4,60 svaro už vieną darbo valandą, o 3,40 svaro atlyginimas privalo būti mokamas 16-17 metų asmenims. Tik vienu atveju darbo užmokestis gali būti mažesnis nei numatyta – kai darbuotojas gyvena darbdavio suteiktame būste, jo išlaidoms padengti.

Pasinaudojo pagalba

„Pradėjusi dirbti valytoja pirmą kartą sužinojau, kiek turėčiau uždirbti per vieną darbo valandą. Tačiau man mokėdavo kur kas mažiau. Iš tiesų net nežinojau, kiek turėčiau gauti, nes vieną savaitę mokėjo 170, o kitą – tik 80 svarų sterlingų“, – pasakojo Rūta. Nenorėdama užsitraukti nemalonės, moteris nedrįso prašyti darbdavio paaiškinimų. Tačiau įstatymas ir čia tiesia ranką: JK darbuotojas turi teisę gauti dokumentą, rodantį, kaip skaičiuojamas atlygis. Išnaudojamas žmogus pirmiausia turėtų pasikalbėti su savo darbdaviu. Kitu atveju reikia paskambinti pagalbos telefonu +44 (0) 845 6000 678 – ši pagalbos linija yra anoniminė. Taip pat galima pasišnekėti su lietuviškai kalbančiu asmeniu. Paskambinusi šiuo telefonu Rūta pateikė savo darbdaviams Lydse ieškinį dėl skolos. Dabar moteris ketina apskųsti ją nuskriaudusią įdarbinimo agentūrą. „Jei būčiau žinojusi apie valstybinį minimalų darbo užmokestį, būčiau atgavusi man teisėtai priklausančius pinigus daug greičiau ir lengviau“, – teigė Rūta.

Nustato kvotas

Londono lietuvių Šv. Kazimiero parapijos kunigas Petras Tverijonas LŽ pasakojo apie valytojomis dirbančių lietuvių moterų išnaudojimą viešbučiuose. „Įdarbinimo agentūros nustato kvotą, kiek kambarių jos turi išvalyti per dieną. Jei moterys nespėja, darbdavys moka mažiau. Todėl tik patyrusios darbuotojos sugeba uždirbti minimalų atlyginimą“, – aiškino P.Tverijonas. Pasak kunigo, išnaudojimą ir darbdavių nesąžiningumą skatina darbo jėgos perteklius. P.Tverijonas teigia, jog minimalus valandinis darbo užmokestis JK įstatymuose nustatytas jau seniai. „Tačiau kampanija, informuojanti apie darbuotojo teises, pradėta neseniai. Valstybė susirūpino į šalį atvykstančiais ir anglų kalbos nemokančiais žmonėmis iš Rytų Europos“, – sakė kunigas. Tarp lietuvių sklandančią nuomonę, kad mūsų šalies ambasada Londone esą per mažai rūpinasi jų negandomis, išeivių sielovadininkas laiko nepagrįsta. „Tiesiogiai ambasada neturi teisės ginti čia dirbančių ir išnaudojamų tautiečių. Vis dėlto šioms problemoms rodoma pakankamai dėmesio. Ambasadorius Vygaudas Ušackas dažnai dalyvauja dėl darbuotojų teisių kovojančių organizacijų kampanijose, – tvirtino jis. – Sutikčiau tik su nuomone, kad šios problemos aktualumas anksčiau nebuvo deramai suvokiamas.“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.