Sielai – ramybė, kūnui – stiprybė

Apie ypatingą jogos galią grąžinti sielos ir kūno energiją esame girdėję ne vienas.

Iš Indijos atėjusiu dvasinio ir fizinio tobulėjimo menu vis labiau domisi sielos harmonijos ištroškę lietuviai. „Shambu“ jogos centro instruktoriai Andrius ir Iva juokauja, jog Lietuvą pagrįstai galima vadinti jogų kraštu. Kad suvoktume šio visa apimančio mokslo subtilybes ir pradėtume eiti tobulėjimo link, reikėtų sukaupti šiek tiek ryžto ir po truputį imti praktikuoti jogą.

Iš pirmo žvilgsnio joga daugeliui atrodo tik neįmanomų fizinių pratimų serija, tačiau jogos instruktoriai Andrius ir Iva įsitikinę, jog anksčiau ar vėliau joga žmonėms tampa nepakeičiama fizinio ir dvasinio tobulėjimo priemone. Būna žmonių, kurie atėję įveikia ligas, išbrenda iš depresijos, tampa vegetarais ar net kardinaliai pakeičia savo įsitikinimus, gyvenimo filosofiją. Pasak „Shambu“ jogos centro instruktorių, joga kūne pažadina psichinę ir dvasinę energiją. Sužadinta energija pirmiausia labai veikia sveikatą: valo organizmą, didina plaučių tūrį, reguliuoja endokrininę sistemą, gerina nuotaiką, ramina nervus, stiprina vidinę koncentraciją ir proto galią. Daugiausia naudos, pasak instruktorių, joga teikia stuburui – jis ilgainiui tampa lankstus ir tvirtas. Iva prisimena senovės indų išmintį: kuo stuburas lankstesnis ir tiesesnis, tuo ilgiau išliekame jauni.

Išmokime kvėpuoti

Praktikuojančiųjų jogą atsipalaidavimas prasideda nuo taisyklingo kvėpavimo. Paviršutiniškai kvėpuojant iš jogos lieka tik gimnastika. Jogos instruktorius Andrius sako, jog visa organizmo kūrybinė, fizinė ir virškinimo veikla priklauso nuo to, kaip kvėpavimo metu organizmas aprūpinamas deguonimi. „Skamba tikrai neįprastai, tačiau į jogos užsiėmimus atėjusius žmones pasisodiname ir mokome taisyklingai, giliai kvėpuoti“, – tikina Iva. Reikia išmokti kvėpavimą pradėti pilvu, o tik po to kelti krūtinę. Gilus diafragminis kvėpavimas užpildo plaučių tūrį, masažuoja vidaus organus, mažina riebalų sankaupas, nervinę įtampą, šalina toksinus. Taisyklingo kvėpavimo, pasak jogų, reikėtų paisyti ne tik jogos pratimų metu. Juk labai paprasta net sėdint darbe prie kompiuterio kelias minutes taisyklingai pakvėpuoti.

Kvėpavimo pamokėlė

Atsigulkite ant žemės, atsipalaiduokite. Pakelkite kelius, o pėdas prispauskite prie žemės. Ant pilvo uždėkite rankas arba knygą. Giliai įkvėpdami turite jausti, kaip kyla ir leidžiasi pilvas. Per keturis pulso tvinksnius įkvėpkite, per keturis iškvėpkite. Pratimą, jei įmanoma, kartokite kasdien didindami įkvėpimų skaičių, kol pasieksite 30-40 kartų per dieną. Jogos kvėpavimo pratimai moko atkurti kūno energiją ir kontroliuoti psichinę būseną.

Jogos principai

Jogos pratimų sėkmė priklauso ne tik nuo taisyklingo kvėpavimo. Jogų mityba yra laktovegetarinė – vartojami neperdirbti, natūralūs produktai. „Jokiu būdu nespaudžiame žmonių iškart keisti mitybos įpročių. Tiesiog laikui bėgant kiekvienas supranta apie maisto poveikį ne tik kūnui, bet ir sielai. Todėl natūraliai atsiranda noras valgyti tai, kas išvalytam organizmui suteikia tik teigiamos energijos“, – tikina jogos instruktorius Andrius. Proto ramybei pasiekti būtinas pozityvus mąstymas, kai kiekvienoje situacijoje stengiamės įžvelgti tik teigiamus dalykus. Tai reiškia, jog niekada nereikia susitapatinti su tuo, kas neigiama, ir bet kokioje gyvenimo situacijoje nebūti auka. Įsitikinimas, pasak jogų, turi milžinišką galią išsklaidyti blogų minčių bangas.

Pradžiamokslis

Pasak jogos instruktorių, joga gali užsiimti bet kokio amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonės. Asanos (pozos) nuosekliai veikia visas kūno dalis, stimuliuoja medžiagų apykaitą ir daro kūną lankstesnį. „Saulės pasveikinimas“ – tai įvadinė pozų seka, kurią atliekant paruošiamas ir apšildomas kūnas. Tai dvylika ratu einančių pozų, kurios atliekamos gracingai eilės tvarka. Jogos instruktorė Iva pataria „saulės rato“ ciklą pakartoti šešis kartus. Vieną ciklą sudaro 12 pozų, atliekamų viena ir kita koja. „Saulės pasveikinimas“ ištempia kūną, reguliuoja raumenų tonusą, išplečia ir sutraukia krūtinę. Rytą sutikdami saulės pasveikinimu nuteiksite kūną ir protą šviesiai dienos pradžiai, sustiprinsite raumenis, pagerinsite kraujotaką, ilgainiui suteiksite lankstumo stuburui ir sąnariams.

Kad jogos veiksmingumas būtų maksimalus:

* tris valandas iki pratimų pasistenkite nevalgyti jokio sunkaus maisto;

* jei įmanoma, pratimus atlikite kasdien tuo pačiu paros metu (geriausia ryte) po 15-20 minučių;

* jei nepavyksta pratimo atlikti tobulai, jokiu būdu neforsuokite! Darykite tiek, kiek leidžia jūsų fizinės galimybės. Juk tobulumo link einama mažais žingsneliais;

* atlikdami pratimus iš eilės mintis koncentruokite būtent į tą kūno vietą, kuri labiausiai tempiama;

* kvėpavimas – pagrindinis elementas, perduodantis energiją ir deguonį kūnui. Netaisyklingas paviršutiniškas kvėpavimas visas jogo pastangas gali paversti niekais. Atlikdami pratimus kvėpuokite giliai ir ramiai. Gilus diafragminis kvėpavimas geriau aprūpina organizmą deguonimi, stimuliuoja vidaus organų veiklą;
* idealiausia – rami, fizinio ir emocinio susikaupimo netrikdanti aplinka. Atlikdami pratimus galite klausytis tylios, švelnios muzikos, užsidegti kvapnią žvakę ar smilkalų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Sielai – ramybė, kūnui – stiprybė"

  1. SKE

    jo… joga geras dalykas. tik galejo kazka giliau papasakot.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.