Varžovai. Ispanai trokšta revanšo

Ispanai pasiryžę perrašyti istoriją. Nors šios šalies rinktinė dar niekuomet nelaimėjo pasaulio pirmenybių medalių, Japonijoje ji žengia be pralaimėjimų ir kartu su JAV ekipa jau pelnė turnyro favoritės vardą.

Grupės varžybose Pau Gasolis su komandos draugais žaismingai atsiskaitė su vokiečiais, kurie jiems dusyk užtvėrė kelią ant garbės pakylos, o aštuntfinalyje namo pasiuntė buvusius pasaulio čempionus serbus. Ketvirtfinalyje ispanai žada revanšą ir lietuviams, įveikusiems juos prieš trejetą metų Europos pirmenybių finale.

Aukščiausia ispanų vieta pasaulio pirmenybėse? Nelemta ketvirtoji 1982 metais Kolumbijoje, kai septyniolikametis Arvydas Sabonis, Sergejus Jovaiša ir Valdemaras Chomičius tapo pasaulio čempionais.

Ispanijos rinktinė nelaimėjo jokio medalio tarpžemyninėse varžybose nuo 1984 m. olimpiados, kai Juanas Corbalanas su komandos draugais pasidabino bronzos medaliais.

Jau 22 metus ispanai priversti laukti, kol bus papildyta jų trofėjų kolekcija. Tačiau Japonijoje Jose Vicente „Pepu” Hernandezo auklėtiniai pasiryžę pagaliau panaikinti šį užkeikimą ir perrašyti šalies krepšinio istoriją.

Savo rankose jie, regis, laiko visus kozirius. Keturis kartus iš eilės Ispanijos rinktinė pateko į pastarųjų Europos pirmenybių pusfinalį (2005, 2003, 2001, 1999) ir trissyk (2003, 2001, 1999) parsivežė bronzos medalius.

Pau Gasolis su komandos draugais dabar kaip niekas kitas trokšta pasaulinio pripažinimo. „Pibes del oro” („Auksinių vaikinų”) kartos širdyse dar nesugijo visos per 2004 m. Atėnų žaidynes ir 2002 m. pasaulio pirmenybes Indianapolyje patirtos žaizdos, kai Ispanijos rinktinė buvo eliminuota iš kovos jau ketvirtfinalyje.

Ispanai į Japoniją atvyko kupini revanšo jausmų, o rinktinės treneris net neslėpė pačių aukščiausių tikslų.

„Negalima mūsų kaltinti, kad esame pernelyg ambicingi. Ispanija privalo tikėtis aukso”, – išvykdamas į pasaulio pirmenybes kalbėjo J.V.Hernandezas.

Galingas starto penketas

Ispanų viltys ir ambicijos iš tiesų turi pagrindo.

P.Gasolis į pasaulio pirmenybes atvyko stiprus kaip niekados. 26 metų 213 cm ūgio „Memphis Grizzlies” aukštaūgis NBA praleido geriausią karjeros sezoną (20,3 tšk. ir 7 atk. kam.), kuris jam atvėrė duris net į Visų žvaigždžių rungtynes.

Nors tik atvykęs į Ameriką ispanas iš karto pelnė NBA metų naujoko titulą, 2002 m. ir NBA arenose, ir Indianapolio pirmenybėse jis dar nebuvo tikrasis komandos lyderis. 2005 m. Europos pirmenybes P.Gasolis praleido dėl traumos.

Šįsyk Pau – kupinas jėgų, tačiau dar svarbiau – Japonijoje jis jau nesijaučia vienišas. Rinktinės lyderį 2006 m. pasaulio pirmenybėse (21 tšk., 65,4 proc. taiklumas, 9,2 atk. kam. per 25,5 min.) supa kiti pakankamai patirties įgiję ir subrendę auksinės kartos žaidėjai, su kuriais P.Gasolis 1999 m. tapo pasaulio jaunimo čempionu.

Per kontrolines rungtynes su Argentina (79:67) ispanai geriausiai įrodė, jog gali laimėti ir be ryškiausios savo žvaigždės. Dėl nedidelės traumos P.Gasolis su olimpiniais čempionais žaidė vos 8 minutes, tačiau tuomet lyderio vaidmenį perėmė Juanas Carlosas Navarro, pelnydamas 17 taškų.

Nors 26 metų 191 cm ūgio gynėjas Japonijoje kol kas tūno šešėlyje (13,3 tšk., 45,8 proc. tritaškių per 21,3 min.), Europoje jis turi nedaug lygiaverčių konkurentų. 2005 m. Europos čempionate J.C.Navarro vidutiniškai pelnė 25,2 taško. 2005-2006 m. sezoną „Barcelona” gynėjas buvo pripažintas naudingiausiu ACB lygos krepšininku. Dėl savo sprogstamojo greičio ispanų snaiperis ne veltui gavo Bombos pravardę – tritaškius jis gali pataikyti iš bet kur.

Jose Manuelis Calderonas atvyko į pasaulio pirmenybes po solidaus pirmojo sezono NBA. „Toronto Raptors” treneriai debiutantui iš Europos leisdavo žaisti net po 23 minutes (5,5 tšk. ir 4,5 rez. perd.). 25 metų 190 cm ūgio įžaidėjas mėgsta greitą žaidimą ir gali pats sėkmingai atakuoti, tačiau Japonijoje pirmiausia galvoja apie komandos draugus (7,8 tšk. ir 4,3 rez.perd.).

Greta P.Gasolio po krepšiu sėkmingai grumiasi Jorge Garbajosa (11,8 tšk. ir 5,5 atk. kam. per 28,7 min.). 2006 m. Malagos „Unicaja” komandai padėjęs laimėti Karaliaus taurę ir ACB lygos pirmenybes, universalus 29 metų 204 cm ūgio aukštaūgis šį sezoną jau debiutuos NBA. Sutartį su ispanu pasirašė „Toronto Raptors” klubas.

„Ši krepšininkų karta yra unikali. Bet didžiausia jos jėga – jie yra tikra krepšinio komanda, o ne pavienių žvaigždžių rinkinys”, – džiaugėsi auklėtiniais J.V.Hernandezas.

Atsiskaitė su vokiečiais

Japonijoje ispanai išsilaipino lyg konkistadorai.

Grupės varžybose savo penkis varžovus (Vokietiją, Naująją Zelandiją, Angolą, Panamą ir Japoniją) jie nušlavė vidutiniškai 28 taškų skirtumu.

Hirosimoje Ispanijos rinktinė trečiąsyk per pastaruosius ketverius metus susitiko su vokiečiais, kurie prieš tai dusyk pakišo jai koją.

Dirkas Nowitzki buvo palaidojęs ispanus ne tik 2002 m. Indianapolyje (62:70), bet ir per 2005 m. Europos pirmenybių pusfinalį Belgrade (73:74). Tačiau Hirosimoje net Vokiečių vunderkindas jau negalėjo nieko padaryti revanšo ištroškusiems ispanams.

Savo skriaudikams jie šįsyk nepaliko jokių vilčių – 92:71. J.Garbajosa visiškai sukaustė D.Nowitzki (14 taškų, 5/9 metimų per 35 minutes), o taškus atakuodami pelnė visi.

P.Gasoliui net neprireikė ilgai vargti aikštėje. Per 21 min. ispanų lyderis surinko 16 taškų. Per svarbiausias grupės rungtynes spindėjo J.M.Calderonas (20 tšk., 6/6 dvitaškių, 2/3 tritaškių ir 6 rez. perd.), J.C.Navarro (19 tšk.) ir J.Garbajosa (12 tšk., 4/5 tritaškių).

Vokietijos rinktinė strigo įvairiose ispanų gynybos sistemose. „Pepu” auklėtiniai pasitelkė zoninį spaudimą, o asmeninę varžovų priežiūrą kaitaliojo su aikštės gynybos sistema. Grupės varžybose Ispanijos rinktinės treneris leido pailsėti savo lyderiams, kurie vidutiniškai aikštėje praleido ne daugiau kaip po 23 minutes. Juolab kad atsarginių suolo žaidėjai taip pat nenuvylė gerbėjų. Nors naudingiausias 2004 m. Europos jaunių (iki 18 metų) žaidėjas Sergio Rodriguezas debiutuoja vyrų rinktinėje, jis gali tapti vienu pasaulio čempionato atradimų.

„Jeigu visi žaidėjai ir toliau taip kovos petys į petį, mūsų komanda Japonijoje gali įveikti visus”, – varžovus įspėjo P.Gasolis.

Nukarūnavo čempionus

Prieš atkrintamąsias varžybas pralaimėjimų Japonijoje nepatyrę ispanai neslėpė euforijos.

Vienintelis debesis jų stovykloje – Felipe Reyseso trauma. 26 metų 203 cm ūgio aukštaūgis grupės varžybose žaidė vos 5 minutes.

Tačiau net be patyrusio Madrido „Real” puolėjo aštuntfinalyje ispanai be didelio vargo (87:75) namo pasiuntė 1998 m. ir 2002 m. pasaulio čempionus serbus.

Nuo 2001 m. Europos pirmenybių pusfinalio, kai serbai paskutinįsyk įkando ispanams, tai buvo jau devinta paeiliui Ispanijos rinktinės pergalė prieš Serbijos ir Juodkalnijos ekipą.

Galbūt todėl „Pepu” auklėtiniai per daug nesidžiaugė eiline pergale prieš varžovus iš Balkanų, kurie po šios dvikovos kaip bendra Serbijos ir Juodkalnijos rinktinė apskritai dingo iš pasaulio krepšinio žemėlapio. Nuo šiol visose tarptautinėse varžybose jau dalyvaus atskiros Serbijos ir Juodkalnijos ekipos.

Iš karto po aštuntfinalio ispanai daugiau galvojo dar apie vieną revanšą.

„Ketvirtfinalis – tai iš tiesų komplikuotas barjeras. Lietuva – fiziškai galinga ekipa ir bus daug rimtesnis varžovas. Mes nieko nebijome, tačiau gerbiame visus varžovus”, – teigė J.Garbajosa.

„Aš tikrai nepamiršau Stokholmo. Lietuviams pažadu revanšą. Šįsyk niekas mūsų nesustabdys”, – teigė P.Gasolis.

3 priežastys bijoti

1. Ispanų širdyse iki šiol kraujuoja Stokholmo žaizda. 2003 m. rugsėjo 14 d. ant „Globe Arena” parketo būtent Antano Sireikos komanda pažemino „Pibes del oro” kartą ir paveržė iš P.Gasolio žemyno karaliaus karūną. Japonijoje prieš italus laimėję lietuviai puikiai supranta, koks saldus revanšo skonis.

2. Ispanijos rinktinė – ne tik viena rezultatyviausių (93,6 tšk.), bet ir taikliausia pasaulio pirmenybių ekipa. Per 6 mačus ispanai pataikė net 52,9 proc. metimų. Jeigu lietuviai nepagerins savo gynybos, įveikti varžovus bus nepaprastai sunku.

3. Pavojingi snaiperiai. Ispanai Japonijoje pataikė 41,8 proc. tritaškių. Jeigu lietuviai dvigubins gynybą prieš P.Gasolį ir visą dėmesį skirs tik varžovų lyderiui, daugiau erdvės gaus ypač vikrūs ir taiklūs ispanų gynėjai. Sustabdyti žaidimo ritmą pajutusius J.C.Navarro ar J.Calderoną individualiu meistriškumu nusileidžiantiems lietuvių gynėjams būtų sudėtingas uždavinys.

3 priežastys tikėti

1. Galinga ir gausi priekinė Lietuvos rinktinės linija. Lietuviai turi pakankamai aukštaūgių, galinčių pristabdyti P.Gasolį. Jeigu varžovų lyderiui bus juoda diena ar jis anksti prisirinks baudų, ispanams gali pristigti pajėgų grumtis su lietuvių bokštais. Į Japoniją neatvyko traumuotas P.Gasolio dubleris F.Vazquezas, o J.Garbajosą turintis keisti F.Reyesas gavo traumą pasaulio pirmenybių pradžioje. Lygiavertės aukštaūgių pamainos trūkumas – pagrindinis ispanų minusas.

2. Ketvirtfinalis – prakeiktas ispanams barjeras pasauliniuose turnyruose. 2002 m. Indianapolyje ir 2004 m. Atėnuose jie buvo eliminuoti būtent šiame etape. Kodėl ši tradicija negali pasikartoti ir 2006 metais?

3. Pergalių serija. Po dviejų pralaimėjimų lietuviai iš eilės laimėjo 4 rungtynes ir atgavo psichologinę galią. Per mačą su italais jie jau padarė tik 13 klaidų. Laikas – lietuvių sąjungininkas. Kuo toliau, žaidėjai vis geriau supranta vienas kitą, o A.Sireikos komanda kasdien žaidžia geriau.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Sportas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.