Kas žinotina apie atostogas

Prasideda atostogų sezonas. Pagal darbo sutartis dirbančių asmenų kasmetinių atostogų trukmę, suteikimo sąlygas bei apmokėjimą reglamentuoja Darbo kodeksas bei atskiras jo nuostatas labiau sukonkretinantys Vyriausybės nutarimai. Taigi ką apie tai reikia žinoti atostogauti besiruošiančiam darbuotojui?

Kasmetinių atostogų suteikimas valstybės tarnautojams bei statutiniams pareigūnams – ne šios konsultacijos sritis.

Atostogų suteikimas

Kasmetinės atostogos – tai kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, paliekant darbo vietą ir mokant vidutinį darbo užmokestį.

Už kiekvienus darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos tais pačiais darbo metais, bet už pirmuosius darbo metus – paprastai po 6 mėnesių nepertraukiamojo darbo toje darbovietėje.

Darbuotojams kasmetinės atostogos suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę, kurios sudarymo tvarka nustatoma kolektyvinėje sutartyje. Jos nesant kasmetinės atostogos suteikiamos darbuotojo ir darbdavio susitarimu.

Teisė pasirinkti kasmetinių atostogų laiką suteikta: 1) asmenims iki 18 metų; 2) nėščiosioms ir darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 16 metų; 3) kitiems kolektyvinėje sutartyje nurodytiems darbuotojams.

Trukmė

Kasmetinė minimaliųjų atostogų trukmė – 28 kalendorinės dienos, o darbuotojams iki 18 metų, neįgaliesiems bei darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 16 metų, – 35 kalendorinės dienos. Į šią trukmę nėra įskaitomos švenčių dienos, o ne visą darbo laiką dirbantiems dėl to nurodyta atostogų trukmė nėra trumpinama.

Darbuotojų, turinčių teisę į kasmetines pailgintas atostogas, sąrašą ir šių atostogų trukmę nustato Vyriausybė. Į tokį sąrašą įtraukti darbuotojai, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa bei profesine rizika, taip pat tie, kurių darbo sąlygos yra specifinės. Tai liečia mokslininkus, mokytojus, jūrininkus, lakūnus, medikus ir kt.

Maksimali kasmetinių pailgintų atostogų trukmė – 58 kalendorinės dienos, o minimali – 35 kalendorinės dienos.

Papildomos atostogos

Darbuotojams už darbą sąlygomis, neatitinkančiomis normalių darbo sąlygų, už ilgalaikį nepertraukiamąjį stažą darbovietėje, taip pat už ypatingą darbų pobūdį yra suteikiamos kasmetinės papildomos atostogos. Jas suteikiant vadovaujamasi Vyriausybės patvirtinta Kasmetinių papildomų atostogų trukme, suteikimo sąlygomis ir tvarka. Joje nustatyta, jog darbuotojams, turintiems didesnį kaip 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje darbovietėje, suteikiamos 3 kalendorinės dienos papildomų atostogų, o už kiekvienų paskesnių 5 metų darbo stažą toje darbovietėje – 1 kalendorinė diena.

Kasmetinių papildomų atostogų trukmė už ypatingą darbų pobūdį – 2 kalendorinės dienos, o už darbą sąlygomis, neatitinkančiomis normalių darbo sąlygų, – iki 5 kalendorinių dienų.

Darbuotojams, turintiems teisę gauti kasmetines papildomas atostogas keliais pagrindais, prie kasmetinių minimaliųjų atostogų jų pasirinkimu suteikiamos tik vienerios kasmetinės papildomos atostogos. Jos pridedamos prie kasmetinių minimaliųjų atostogų ir suteikiamos darbuotojo ir darbdavio susitarimu kartu arba atskirai (nesutarimo atveju – tik kartu).

Bet darbuotojams, turintiems teisę gauti kasmetines pailgintas ir kasmetines papildomas atostogas, jų pasirinkimu, suteikiamos arba tik kasmetinės pailgintos atostogos arba kasmetinės minimaliosios atostogos su prie jų pridėtomis kasmetinėmis papildomomis atostogomis.

Atostogų skaidymas ir apmokėjimas

Darbuotojo pageidavimu kasmetinės atostogos gali būti suteikiamos dalimis, bet viena iš jų negali būti trumpesnė kaip 14 kalendorinių dienų.

Darbuotoją atšaukti iš kasmetinių atostogų leidžiama tik darbuotojo sutikimu, o perkelti kasmetines atostogas galima tik darbuotojo prašymu arba sutikimu. Nepanaudotos kasmetinių atostogų dienos arba perkeltos kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos tais pačiais darbo metais arba pridedamos prie kitų darbo metų kasmetinių atostogų.

Darbo užmokestis už kasmetines atostogas turi būti mokamas ne vėliau kaip prieš 3 kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios. Laiku jo nesumokėjus ne dėl darbuotojo kaltės, kasmetinės atostogos pratęsiamos tiek dienų, kiek buvo delsiama sumokėti darbo užmokestį, ir už pratęstą laiką mokama kaip už kasmetines atostogas – darbuotojo vidutinis darbo užmokestis.

Piniginė kompensacija

Pakeisti kasmetines minimaliąsias atostogas pinigine kompensacija neleidžiama. Bet piniginė kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas visada išmokama nutraukiant darbo sutartį. Jos dydis nustatomas pagal nepanaudotų kasmetinių atostogų, tenkančių tam darbo laikotarpiui, darbo dienų skaičių.

Jei darbuotojui kasmetinės atostogos nebuvo suteiktos daugiau kaip už vienerius darbo metus, nutraukiant darbo sutartį piniginė kompensacija jam išmokama už visas nepanaudotas kasmetines atostogas.

Dr. Antanas Petrauskas
Socialinių problemų analitikas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.