Šiandien Vilniaus riedutininkų klubo „Ketvirtadienio Nakties Karštis” (KNK) nariai vykdys pilietinę akciją, kurios metu sieks atkreipti Vilniaus gyventojų ir svečių dėmesį į mieste esančias stebėjimo kameras. Klubo nariai kamerų stebimose gatvėse iškabinės simbolinius perspėjimus „Didysis Brolis stebi tave” – šią citatą riedutininkai pasiskolino iš nemariojo Dž.Orvelo romano „1984-ieji” („Big Brother is watching you”). Akcija prasidės 12 valandą dienos prie Užupyje esančios Angelo skulptūros.
„Vaizdo kameros šiandien statomos ne vien tik saugumo sumetimais parduotuvėse, bankuose ar degalinėse. 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę jos nemirksėdamos stebi žmones, kurie savo malonumui vaikščioja senamiesčio gatvėmis, užkandžiauja lauko kavinėse ar tiesiog sėdi miesto aikštėse. Norime atkreipti žmonių dėmesį į tai, kad jie gali būti stebimi net ir tada, kai to visai nenori”, – sako klubo atstovas ryšiams su žiniasklaida Audrius Šapola.
Klubo KNK nariai ir patys buvo pakliuvę į vaizdo stebėjimo kamerų akiratį, kai šį pavasarį Vilniaus Savivaldybė uždraudė važinėtis riedučiais miesto centre, o policijos pareigūnai viešai pareiškė, kad draudimo nepaisantiems riedutininkams drausminti pasitelks modernias stebėjimo technologijas. Nors draudimas važinėtis riedučiais jau seniai atšauktas, KNK riedutininkai nusprendė pasidomėti, kaip yra naudojamos viešąją erdvę stebinčios vaizdo sistemos.
„Nesiekiame protestuoti ir jokiais būdais nenorime teigti, kad šios kameros yra nereikalingos. Tiesiog kviečiame atkreipti dėmesį ir paklausti, ar stebėjimo kameros iš tiesų naudojamos efektyviai, ar jos tikrai pajėgios sumažinti nusikalstamumą ir kiek miestui atsieina jų eksploatacija?” – klausia A. Šapola. Anot jo, vaizdo kameros, išstatytos populiariausiose miesto vietose, turėtų paskatinti diskusiją apie asmens privatumą. „Kai kurie Lietuvos miestai jau rengiasi pasekti Vilniaus pavyzdžiu ir pastatyti kameras savo gatvėse, tad apie savo privatumą turėtų susimąstyti kiekvienas šalies pilietis”, – teigia A. Šapola.
Policijos pareigūnai jau ne vieną kartą yra viešai pareiškę, kad stebėjimo kameros Vilniaus mieste padeda miestiečiam jaustis saugiau. Norėdami pasitikrinti, KNK nariai savo iniciatyva atliko tyrimą, kurio metu apklausė vilniečius, ką jie mano apie viešų vietų stebėjimą.
Apklausus daugiau kaip 240 žmonių, išaiškėjo, kad, nors apie viešas vietas stebinčias kameras žino 83 proc. apklaustųjų, tik 31 proc. jaučiasi saugiau. Tuo tarpu dėl vaizdo kamerų nesaugiau jaučiasi apie 13 proc. apklaustųjų. Daugiau kaip pusė respondentų (54 proc.) mano, kad policija, pasitelkusi modernias stebėjimo technologijas, gali pažeisti žmogaus teisę į privatumą, o 60 procentų norėtų, kad vaizdo kamerų stebimose gatvėse būtu iškabinti atitinkami perspėjimai.
Šiuo metu Vilniaus gatves ir aikštes stebi 88 stebėjimo kameros. Naudoti vaizdo kameras viešose vietose kaip nusikaltimų prevencijos priemonę prieš daugiau nei 10 metų pradėjo Didžioji Britanija, vėliau tai paplito ir kitose pasaulio šalyse. Šių metų pradžioje atlikus Didžiosios Britanijos Vidaus reikalų ministerijos užsakytą tyrimą paaiškėjo, kad vaizdo kameros nesumažina nusikalstamumo ir nepadidina gyventojų saugumo jausmo, todėl buvo nuspręsta atsisakyti toliau finansuoti šį projektą.
As tai jauciuosi siek tiek saugiau, kai zinau kad pastatytos kameros. Bet tik viesoje vietoje…
jauciuos saugesnis kai zinau, kad kai mane uzpuls mane monitoriuje stebintis pareigunas miegos issiziojes.
manau kad gali iskabint ir tokus skelbimus. „Jei tave uzpuls uz sito kampo kamera nematys”