Darbo inspekcija nepakankamai kontroliuoja nelegalų darbą

Statistikos departamento duomenimis, 2002 metais Lietuvoje buvo apie 104 tūkst. nelegaliai dirbančių asmenų. arba 10 proc. visų dirbančiųjų. Auditorių vertinimu, dėl šios priežasties valstybė per metus negavo apie 80 mln. Lt mokesčių ir socialinių įmokų.

Valstybinė darbo inspekcija per 2004 metus atliko 4 544 nelegalaus darbo prevencijos ir kontrolės patikrinimus, kurių metu buvo nustatyta 1 580 nelegaliai dirbusių asmenų. Valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė atkreipė dėmesį, kad administracinių teisės pažeidimų protokolai buvo surašyti mažiau nei dėl trečdalio nelegaliai dirbusių asmenų. Auditorių nuomone, inspekcijos pateikiama informacija apie 2004 metais nustatytus nelegaliai dirbusius asmenis, kuriems nebuvo surašyti protokolai, nėra patikima, nes inspekcija neturi pakankamai įrodymų, pagrindžiančių nelegalaus darbo faktus. Teismai 2004 metais išnagrinėjo 169 bylas dėl 361 asmens, darbdaviams skirta 197 tūkst. Lt baudų. Auditoriai atkreipė dėmesį, kad trečdalis teismus pasiekusių bylų buvo nutraukta.

Auditoriai konstatavo, kad inspekcija neišnaudoja visų teisinių galimybių, kad darbdaviai būtų nubausti teisės aktų nustatyta tvarka, kadangi nesurenka pakankamų nelegalaus darbo įrodymų ir ne visais atvejais pasinaudoja galimybe skusti teismų sprendimus apeliacine tvarka.

Auditoriai pasiūlė tobulinti nelegalaus darbo kontrolės sistemą, skiriant daugiau resursų rizikingiausių veiklos sektorių tikrinimams bei panaudoti visas teisines ir organizacines galimybes, kad darbdaviai dėl nelegalaus darbo reiškinių būtų nubausti teisės aktų nustatyta tvarka. Pasiūlyta išanalizuoti užsienio šalių praktiką ir inicijuoti teisės aktų pakeitimus, darbdaviams nustatančius papildomas ekonomines sankcijas už nelegalius darbuotojus.

Valstybės kontrolė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.