Kova be laimėtojų

Įsiplieskus kaimynų karui, Rumšiškėse gaminami lietuviški koldūnai europietiškų virtuvių gali ir nepasiekti

Birželio mėnesį leidimą eksportuoti šaldytus maisto produktus į kitas Europos Sąjungos šalis gavusiai Rumšiškių UAB „D.Gelombickienė ir partneriai” gresia dideli nemalonumai. Visuomenės sveikatos centro specialistai nuo rugpjūčio 23 d. sustabdė šiai įmonei higienos paso galiojimą ir įpareigojo nutraukti gamybą priestate, kuris įrengtas pažeidžiant teisės aktus.

Pašonėje – gamybos įmonė

Arvydas ir Ramutė Valiukoniai, gyvenantys Slėnio gatvėje, prie pat miško ir Kauno marių, teigia niekada nesusitaikstysią su kaimynystėje veikiančiu gamybiniu kompleksu. „Kur matėte, kad gyvenamojoje teritorijoje iškiltų gamybinė įmonė”, – klausė A.Valiukonis.

Verslininkas Arvydas Valiukonis su šeima Rumšiškėse įsikūrė tikėdamasis ramaus gyvenimo. „Bet kai šalia sklypo pradėjo veikti koldūnų cechas, ramybės neturime”, – teigė jis.

A.Valiukonio šeima, pasitelkusi ir kaimynus, nuo gegužės 24-osios įsivėlė į kovą su gretimai gyvenančiais Jonu ir Danute Gelombickais. Šie yra įsteigę mėsos produktų gamybos bendrovę „D.Gelombickienė ir partneriai”. Įmonėje dirba apie 40 žmonių, kurie gamina koldūnus ir kitus šaldytus maisto produktus.

Dar birželio 13 d. UAB „D.Gelombickienė ir partneriai” įgijo teisę eksportuoti produkciją į ES rinką. Įmonėje dirba Rumšiškių gyventojai, o bendrovė, pasak Danutės Gelombickienės, nuo sausio iki liepos vidurio į valstybės biudžetą sumokėjo apie 450 tūkst. Lt mokesčių.

Kaltinimus atmeta

Pasiturinčiai gyvenančios šeimos, kurių sklypus skiria tik tvora, „Kauno dieną” pasitiko svetingai. Prie kavos puodelio Danutė sakė niekam ir niekada nenorėjusi pakenkti. „Čia gyvename jau kelis dešimtmečius ir su visais kaimynais kuo geriausiai sutariame”, – tikino J.Gelombickas.

„Gamyba vyksta visu pajėgumu, bet ar girdite bent menkiausią triukšmą, ar užuodžiate nors menkutį dvoką?”, – klausė D.Gelombickienė. Sutuoktiniai sakė dėl kaimynų jau puolę į depresiją. „Nuolat mus terorizuoja, net dėl nudžiūvusio medžio likau kaltas”, – aiškino ponas Jonas. Jis teigė prie sklypo pasodinęs ne vieną medelį, todėl kaltinti jį vieno medžio sunaikinimu – neteisinga. „Kai prasidėjo skundai, įmonėje jau apsilankė per 30 įvairiausių inspekcijų darbuotojų, tiesiog neduodama ramiai dirbti”, – guodėsi bendrovei vadovaujanti D.Gelombickienė.

Koldūnų gamybos cecho vadovas Algirdas Marazas vis parodydavo į darbuotojus. „Čia dirba sutuoktiniai, čia irgi”, – sakė jis, ir vis rodė į jaunus žmones. Veterinarijos tarnyba bendrovę pripažino didelio pajėgumo mėsos produktų gamybos įmone.

Dvoko nėra, bet triukšmas liko

Kava pavaišino ir Valiukoniai. Jie tikino dėl koldūnų cecho veiklos jau seniai praradę ramybę. Sutuoktinių teigimu, „D.Gelombickienės ir partnerių” gamybos cechas dirba ir savaitgaliais, ir naktimis.

„Atvežus žaliavą į cechą, aplink juntamas sojos dvokas, o bendrovės darbuotojų automobiliai nuolat kelia triukšmą”, – sakė A.Valiukonis. Jis pridūrė, jog net automobilių stovėjimo aikštelė prie Gelombickų namų įrengta savavališkai. Triukšmu nepatenkinti ir kiti Gelombickų kaimynai – Vaičiulių šeima. Pastarosios užsakymu Alytaus visuomenės sveikatos centro darbuotojai rugpjūčio pradžioje atliko akustinio triukšmo tyrimą ir nustatė, kad apie 23 val. nakties triukšmo lygis Vaičiulių sklype viršija reikalavimus 2 decibelais (dB).

Pasak Valiukonių teisininko Eugenijaus Kveragos, vėliau Nacionalinis visuomenės sveikatos tyrimų centras atliko šaldymo sistemų keliamo akustinio triukšmo lygio matavimus ir nustatė, kad triukšmo lygis viršija higienos normos reikalavimus nakties metu 2 dB. Advokatas parodė šūsnis dokumentų. Į įvairias instancijas ne kartą kreipęsi Valiukoniai ir kiti gyventojai kai kur sulaukė užtarimo.

Nustatė pažeidimų

Liepą Kaišiadorių savivaldybė A.Valiukoniui atsiuntė raštą, kad 2003 m. J.Gelombickui buvo išduotos specialiosios sąlygos sklypo detaliajam planui parengti. Šiame sklype 2005 m. ir iškilo koldūnų gamybos priestatas. „Iki skundo gavimo dienos (2005 m. birželio 16-osios) minėtas detalusis planas Statybos, vietinio ir teritorijų planavimo skyriui nebuvo pateiktas peržiūrėti, derinti ir tvirtinti”, – teigė Kaišiadorių savivaldybės administracijos vadovas Antanas Lukoševičius.

Vėliau Kauno apskrities viršininko administracijos pareigūnai J.Gelombickui skyrė 2000 Lt baudą už savavališką statybą. Už be projekto Slėnio gatvėje užpiltą griovą J.Gelombickui buvo paskirta 750 Lt bauda. Dar kitur konstatuota, jog, pastačius koldūnų gamybos cechą, neišlaikyta 50 metrų sanitarinė zona, o sklypo užstatymo pastatais plotas taip pat viršija reikalavimus. Tačiau didžiausio smūgio „D.Gelombickienės ir partnerių” įmonė sulaukė rugpjūčio 23-iąją.

Panaikino higienos pasą

Ištyręs situaciją Slėnio gatvėje, Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) Kaišiadorių filialas panaikino bendrovei dar 2003 m. balandžio 25-ąją suteikto higienos paso galiojimą, kuris yra vienas pagrindinių dokumentų, leidžiančių įmonei verstis ūkine komercine veikla.

„Dalis koldūnų gamybos perkelta į priestatą, tačiau statinys nustatyta tvarka nepripažintas tinkamu naudoti ir neatlikta jo teisinė registracija”, – sprendimą motyvuoja KVSC Kaišiadorių filialo vyriausioji gydytoja Kristina Baniūnienė.

Tai reiškia, jog iš priestato koldūnų gamyba turi būti iškelta. „Tai rimtas sprendimas, bet mes neturėtume skubėti, nes tiesioginės įtakos koldūnų kokybei priestatas nedaro”, – tikino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas negyvūninio maisto klausimams Zenonas Stanevičius. Jo nuomone, padarytos per didelės investicijos ir įdėta darbo, kad „D.Gelombickienės ir partnerių” bendrovei Veterinarijos tarnyba žaibiškai uždraustų veiklą. „Pasižiūrėkite, kiek ten dirba žmonių”, – akcentavo jis.

Veterinarijos tarnyboje pradėtas tyrimas, po kurio, pasak Z.Stanevičiaus, bus pateiktos išvados. „Tačiau įžvelgiame ir įstatymų netobulumą”, – sakė jis.

Vaikai nebendrauja

Paklausti, kaip bendrauja abiejų šeimų vaikai, kai šeimos konfliktuoja, Valiukoniai ir Gelombickai tikino, jog atžalos visiškai nebendrauja. Abi šeimos turi po sūnų ir dukterį, kurie yra panašaus amžiaus. Šeimos samdo ir po vieną teisininką konfliktui išspręsti.

„Teismui jau apskundėme visas nuobaudas”, – sakė D.Gelombickienė. Jos vyras aiškino, kad šeimai yra ką prarasti, todėl jis kovosiantis iki galo. „Negalime dabar iškelti gamybos, nes norime gauti ir Europos Sąjungos paramą. Įsipareigojome grąžinti ir kreditus”, – teigė vyriškis.

Tuo tarpu su gamybos cechu Valiukoniai sakė nesitaikstysią. „Jau prieš dvejus metus mums žadėjo iškelti gamybą, Gelombickai turi net sklypus Rumšiškėse, – pasakojo A.Valiukonis. – Kas norėtų gyventi šalia veikiančio koldūnų cecho? Tegul jį iškelia į gyvenvietės pakraštį”. Gelombickai aiškino tai padarysią tik gavę ES paramą.

Teisininkas E.Kveraga teigia, jog šiuo metu UAB „D.Gelombickienė ir partneriai” koldūnų cechas šaldytus pusgaminius gamina be atitinkamo leidimo, kurio galiojimas panaikintas.

Gediminas Stanišauskas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.