Kuršių nerijos skriaudikai yra, tačiau nelegalių statybų – ne

Statybų unikaliame gamtos kampelyje tinkamai neribojęs Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcijos vadovas Vladas Portapas ir jo pavaldiniai sulauks tarnybinių nuobaudų.

Atsakyti už tai, kad Kuršių nerija pastaruoju metu virto didžiule statybviete, gali tekti ir kitiems: šaltas prakaitas turėtų išpilti savo mundurų švara nesirūpinusius valdininkus, dirbančius Neringos savivaldybėje, Klaipėdos apskrities viršininko administracijoje bei kitose institucijose.

Tačiau ar jie sulauks konkrečių bausmių – neaišku, nes formaliai nelegalių statybų ten nėra.
KNNP direkcijos vadovas V. Portapas, sužinojęs jo įstaigos veiklą nuo 2000-ųjų metų tyrusios komisijos išvadas, neslėpė apmaudo.

„Esu kaip koks atpirkimo ožys. Komisija savo išvadose dėl pažeidimų Kuršių nerijoje siūlo bausti tik mane ir mano pavaldinius, nors statybų priežiūra – ne mūsų funkcija. Ją privalo vykdyti ir už tai atlyginimus gauna Klaipėdos apskrities administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus darbuotojai“, – piktinosi V. Portapas.

Jis teigė jaučiąs kaltę tik dėl to, kad KNNP direkcijai galbūt reikėjo būti agresyvesne: „Mūsų darbo esmė – kopų priežiūra, miškai, o dabar visai nebeaišku, kodėl mes turėtume vykdyti statybos inspekcijos funkcijas. Ar statybos Kuršių nerijoje tik šią vasarą vyksta? Ne, jos vyko dar prieš man tampant direkcijos vadovu.“

V. Portapas mūsų dienraščiui teigė, kad jam keista, jog Aplinkos ministerijos sudaryta komisija tyrimą vykdė taip, lyg pirmą kartą gyvenime būtų sužinojusi apie naujai išdygusius pastatus.

„Namai su nepatvirtintais detaliaisiais planais jau seniai stovi, „nepriduoti“ restoranai veikia, ir niekam – nei Neringos savivaldybei, nei Klaipėdos apskrities viršininko administracijai nė karto neužkliuvo. Įtariu, kažkas tarpusavyje nesusikalba ir nežino arba nenori žinoti, ką reikėtų iš tikrųjų bausti dėl to, ką šiandien matome Kuršių nerijoje“,- sakė V. Portapas.

Jis teigė dar nežinąs, ar reaguos į Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorės Rūtos Baškytės raginimą pasitraukti iš KNNP direkcijos vadovo pareigų. V. Portapas pats savęs klausė, ar situaciją gali pakeisti vieno žmogaus nuėmimas.

Septynerius metus šį postą užimantis V. Portapas neapsidžiaugė sužinojęs, kad jam siūloma taikyti ir tarnybinę nuobaudą: „Esu tik dvi pastabas turėjęs, dabar galiojančių nuobaudų neturiu.“

Nekalti Dievo avinėliai?

Ar kitų institucijų atstovai, prisidėję prie komisijos užfiksuotų Teritorijų planavimo, Saugojamų teritorijų, Statybos įstatymų bei kitų teisės aktų nuostatų pažeidimo, jaučia bent menkiausią sąžinės graužatį?

Savanorių būti prikaltais prie kryžiaus nėra – nė vienas valdininkas neprisipažino prikišęs savo pirštus prie to, kad Kuršių nerijoje buvo padidinti užstatymo plotai ir tūriai, o nauji pastatai neatitiko nustatytų reikalavimų.

Pagal Statybos įstatymą atsakomybė už statinių projektavimo sąlygų sąvado pateikimą tenka Savivaldybės administracijai. Komisija nustatė, kad dėl sąlygų statinių projektams rengti Neringos miesto savivaldybė į KNNP direkciją nė karto nesikreipė.

„Išvadų dar nemačiau, todėl nenorėčiau komentuoti. Tačiau galiu pasakyti, kad Kuršių nerijoje nė viena statyba nevyko be parengtų detaliųjų projektų, kurie buvo suderinti su visomis būtinomis institucijomis. Kiekvienam projektui išduoti ir statybos leidimai“, – pareiškė Neringos savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Pocienė, avansu apgynusi savo pavaldinius.

Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Aloyzas Norvilas taip pat pasisako už sąžiningą ir atsakingą jo darbuotojų indėlį į statybų Kuršių nerijoje skaidrumą.

„Nelegalių statybų Kuršių nerijoje nėra. Visiems objektams statyti išduoti statybų leidimai“, – A. Norvilo žodžius perdavė apskrities viršininko administracijos atstovė spaudai.

Nepaisant to, vilties, kad bus nubausti ir kiti valstybine tarnyba piktnaudžiavę ar neatsakingai dirbę asmenys, teikia tolesni tyrimą Kuršių nerijoje inicijavusios VSTT planai.

Stabdys ir atšauks

Be to, kad žadama pradėti tarnybinių nuobaudų skyrimo KNNP direkcijos vadovui ir darbuotojams procedūras, VSTT direktorė R. Baškytė supranta, jog pokyčiai tik šioje institucijoje problemų neišspręs. Todėl ji tikisi, kad ir kitos institucijos principingai įvertins savo darbuotojų aplaidumą.

Todėl kitą savaitę tarpžinybiniame pasitarime turėtų būti numatyti veiksmai, padėsiantys išvengti žalos į Pasaulio paveldo sąrašą įrašytam unikaliam Kuršių nerijos kampeliui. Taip pat ketinama apsispręsti, kurios naujos statybos yra netinkamos Kuršių nerijai ir turi būti sustabdytos.

Esant reikalui, Vyriausybės atstovei Klaipėdos apskrityje Kristinai Vintilaitei bus siūloma kreiptis į teismą, kad šis panaikintų teisės aktų reikalavimų neatitinkančius Neringos miesto savivaldybės tarybos sprendimus.

Atitinkamus sprendimus dėl prastai dirbančių valdininkų ir priemonių neteisėtoms statyboms išvengti ar sustabdyti, pasiūlyta priimti ir Klaipėdos apskrities viršininko administracijai, ir Kultūros ministerijai.

Siūlymo sulaukė ir Architektų atestavimo komisija, galinti panaikinti atestatus ir sustabdyti pažymėjimų galiojimą prie nelegalių statybų prisidėjusiems architektams.

Natalija Mogučaja

„Vakarų ekspresas“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.