Legionierių daugėjimas LKL čempionate susilpnins šalies rinktinę
Gali būti, kad kovojant dėl Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionų žiedų pavasarį žiūrovai aikštėje vienu metu pamatys žaidžiančius tik užsienio krepšininkus.
LKL pateiktame projekte yra numatyta, jog kiekvienas klubas rungtynėms galės registruoti po keturis legionierius, taip pat latvius ir estus, kuriems LKL čempionate nenumatytas legionieriaus statusas.
Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Vladas Garastas teigia, kad toks sprendimas sukeltų tiesioginę grėsmę šalies krepšiniui.
Šį projektą kritikuoja ir šalies čempionų Kauno „Žalgirio” klubas, siūlantis dėl šalies krepšinio ateities labiau riboti užsienio žaidėjų skaičių.
LKL favoritų pozicijos skiriasi
Kiek užsienio šalių žaidėjų leisti registruoti spalio pirmąją savaitę startuosiančiame naujajame Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionate, turi nuspręsti šalies krepšinio klubai.
Vilniaus „Lietuvos rytas” savo gretose jau turi šešis užsieniečius, „Žalgiris” – keturis ir dairosi penktojo.
LKL pateiktame projekte yra numatyta, jog kiekvienas klubas rungtynėms galės registruoti po keturis legionierius plius latvius ir estus, kuriems LKL čempionate nenumatytas legionieriaus statusas, todėl yra tikimybė, kad vienu metu aikštėje kovos tik užsieniečiai.
„Žalgiris” tokiam projektui nepritaria. Šio klubo vadovai LKL pateikė alternatyvų projektą, pagal kurį LKL čempionate komandos privalėtų registruoti ne mažiau kaip 8 žaidėjus, turinčius lietuviškus pasus, o į keturių legionierių statusą būtų įtraukiami ir Latvijos bei Estijos piliečiai.
„Lietuvos rytas” pasisako už legionierių skaičiaus didinimą. Tai suprantama, nes LKL vicečempionų ekipoje tarp 6 užsieniečių du yra Latvijos piliečiai.
Neturi tapti užsienio žaidėjų lyga
Dauguma LKL klubų atstovų teigia, kad ši problema aktuali tik dviem komandoms – „Žalgiriui” ir „Lietuvos rytui”, todėl jos abi ir turi susitarti, kiek legionierių bus galima registruoti LKL čempionate.
„Lietuva dar nepribrendo staigiam užsieniečių antplūdžiui. „Žalgirio” įsitikinimu, ir keturi legionieriai jau yra daug, tačiau tai diktuoja ekonominiai skaičiavimai, nes lietuviai yra brangūs. Tačiau turime galvoti ir apie Lietuvos krepšinio ateitį. Kur tobulės savi krepšininkai, jeigu stipriausių komandų pagrindą sudarys užsieniečiai? Turime pasaulio jaunimo čempionus, daug krepšinio mokyklų, todėl privalome stengtis išlaikyti kuo daugiau lietuvių, nes nukirsime šaką, ant kurios sėdime. LKL neturi tapti užsienio žaidėjų lyga”, – kalbėjo Arvydo Sabonio „Žalgirio” krepšinio centro valdybos pirmininko pavaduotojas Gediminas Navikauskas.
Pasak jo, jeigu Latvijos ir Estijos piliečiai LKL čempionate nebus laikomi užsieniečiais, to paties galėtų reikalauti, pavyzdžiui, ispanai ir italai ar kitų Europos Sąjungos šalių piliečiai.
„Latviai ir estai legionieriais gali nebūti laikomi tik Baltijos lygos čempionate”, – tvirtino G.Navikauskas.
Legionierių skaičių reikia riboti
Itin griežtai dėl legionierių skaičiaus didinimo pasisakė LKF prezidentas, praeityje garsus treneris Vladas Garastas.
„Kur prasideda nevaržoma užsienio žaidėjų invazija, ten pradeda nykti vietos krepšininkų meistriškumas. Pirmasis pavyzdys – Rusija. Pažiūrėkime, kiek rusų teliko jos garsiausiame CSKA klube ir suprasime, kodėl Rusijos nacionalinė rinktinė pastaraisiais metais neiškovoja jokių laimėjimų.
Kai lietuvių vietą stipriausiose šalies komandose užims abejotino meistriškumo svetimšaliai, pamatysime, kaip jie sužlugdys mūsų rinktinę. Stiprūs žaidėjai užauga tik stipriose komandose. Bet jeigu perspektyvaus jaunimo vietą užims pigūs kaimynai, nieko gero iš to Lietuvos krepšiniui nebus. Todėl mano nuomonė vienareikšmė – keturi užsieniečiai LKL klubuose yra per daug, o ką jau kalbėti, jeigu jų bus dar daugiau. Tai būtų tiesioginis smūgis nacionalinei rinktinei. Mes turime pasaulio jaunimo čempionus ir jeigu šios talentingos kartos nesaugosime, ji išnyks nespėjus nė apsidairyti”, – kalbėjo V.Garastas. Jis LKL čempionate siūlo leisti klubams registruoti tik po du legionierius.
Pasak jo, Lietuvos krepšiniui nepasitarnaus ir šalies klubus treniruojantys užsienio specialistai, nes jiems reikia greito rezultato, o jį lengviau pasiekti nusipirkus brangų užsienietį, nei auginant talentingą vietos žaidėją.
„Lietuvos klubai savo biudžetu niekada neprilygs Europos galingiesiems ir nepajėgs įsigyti aukščiausio lygio žaidėjų. Mes galime tik užauginti savus krepšininkus ir turėti stiprią nacionalinę rinktinę”, – teigė LKF prezidentas.
Situaciją koreguoja BBL varžybos
„Nepažeidžiant žmogaus teisių, turbūt reikėtų visai neriboti legionierių skaičiaus LKL čempionate ir laukti, kol viskas įvyks natūraliai ir jie savaime atsisijos. Vis dėlto man labiau norėtųsi, kad šalies klubai labiau saugotų darbo vietas saviems žaidėjams. Juk lietuviai įrodė, ko yra verti, – mintimis dalijosi pasaulio jaunimo čempionų treneris Ramūnas Butautas. – Suprantu, kad privatūs krepšinio klubai turi savų interesų ir viską vertina iš savo varpinės, tačiau Lietuvos krepšiniui būtų naudingiau, jeigu talentingiausieji krepšininkai žaistų stipriausiose savo šalies komandose. Baisiausia, jeigu jie bus paskolinti antrarūšiams ne krepšinio šalių klubams”.
Vis dėlto R.Butautas tikisi, kad gyvenimas, laikui bėgant, viską sustatys į savo vietas, nes ne visi legionieriai Lietuvoje pritampa.
LKL generalinis direktorius Linas Gilys taip pat pasisakytų už mažesnį užsieniečių skaičių LKL čempionate, tačiau, jo teigimu, situaciją koreguoja kartu rengiamas BBL čempionatas.
„Sutinku, kad dėl didelio užsieniečių skaičiaus LKL čempionate kenčia Lietuvos krepšinio interesai, tačiau kiek jų leisti registruoti, turi nuspręsti patys klubai, – sakė L.Gilys. – Teoriškai įmanoma nuspręsti, jog LKL čempionate latviai ir estai turės užsieniečių statusą, o BBL – ne. Tačiau tai būtų sudėtinga įgyvendinti, nes LKL čempionatas turės dvigubą įskaitą – jo rezultatai bus įskaitomi ir į BBL pirmenybes”.
Latvijos ir Estijos čempionatuose praėjusį sezoną buvo leidžiama registruoti du užsieniečius, neskaitant Baltijos šalių piliečių. LKL čempionate komandos iš viso galėjo registruoti po tris legionierius.
Dovilė Kamarauskienė