Pažeidimus Kuršių nerijoje lėmė institucijų aplaidumas

Vakar, rugpjūčio 31 d., baigė darbą Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcijos veiklą, susijusią su statybų plėtra šiame parke, tikrinusi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorės sudaryta komisija. Ji patikrino per pusę šimto pastatytų ir statomų objektų. Ši komisija, pasak jos pirmininko Vidmanto Bezaro, VSTT direktorės pavaduotojo, priėjo išvadą, kad nemažai statybų vyksta nesilaikant Vyriausybės patvirtintos KNNP planavimo schemos (generalinio plano) ir pažeidžiant Teritorijų planavimo, Saugomų teritorijų, Statybos įstatymų bei kitų teisės aktų nuostatas. Todėl padidinamas užstatymo plotas bei tūriai, statomi pastatai, neatitinkantys tradicinei kuršiškai architektūrai taikomų bei statybos techninių reglamentų nustatytų reikalavimų, o ūkiniai pastatai ar pagalbiniai statiniai ne rekonstruojami, bet naujai perstatomi pritaikant juos vasarnamiams ar svečių namams. Taip viename sklype greta gyvenamojo namo atsiranda keli vasarnamiai.
Komisijos nuomone, tokia padėtis susiklostė dėl visų institucijų, dalyvaujančių teritorijų planavimo ir statybos procedūrose, – Neringos m. savivaldybės, Klaipėdos apskrities viršininko administracijos, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento, KNNP direkcijos, Klaipėdos apskrities Kultūros paveldo departamento teritorinio padalinio – aplaidumo. Nei tvirtinusios, nei derinusios detaliuosius planus institucijos neįžvelgė galimos žalos Kuršių nerijai, kai šie planai prieštaraudavo KNNP planavimo schemai.

Pagal Statybos įstatymą atsakomybė už statinių projektavimo sąlygų sąvado pateikimą tenka savivaldybės administracijai. Kuršių nerijoje dėl sąlygų statinių projektams rengti į KNNP direkciją Neringos m. savivaldybė beveik niekada nesikreipė. Tačiau ir nacionalinio parko direkcija neužtikrino reikiamo šios saugomos teritorijos apsaugos ir naudojimo režimo, nekontroliavo statybų joje plėtros. Daugiausia problemų, V. Bezaro žodžiais, kyla dėl detaliųjų planų. Komisija nustatė nemažai atvejų, kai KNNP direkcija iš esmės neprieštaravo detaliojo plano sprendiniams, nors iš pateiktų pagrindinių brėžinių buvo aiškiai matyti, kad planuojama statyti parko planavimo schemoje nenumatytus pastatus, formuojami nauji sklypai, didinamas rekonstruojamų pastatų užstatymo plotas, o žemės sklype greta gyvenamojo namo atsiranda keli vasarnamiai ar kitokio pobūdžio rekreaciniai pastatai.

Taip pat nustatyta atvejų, kai KNNP direkcija, matydama vykstančias statybas ir žinodama, kad nėra išdavusi nei sąlygų statinių techniniams projektams rengti, nei išvadų dėl projektų derinimo, nesiėmė jokių priemonių. Komisijos teigimu, direkcija beveik nekontroliuoja, kaip įgyvendinami detaliųjų planų sprendiniai ir techniniai projektai, yra užfiksavusi tik kelis savavališkų statybų atvejus, nesiima iniciatyvos stabdyti statybą, kai nukrypstama nuo detaliojo plano sprendinių ar techninio projekto arba kai sprendimai priimti pažeidžiant nustatytas procedūras. Todėl komisija pasiūlė pradėti tarnybinės nuobaudos skyrimo procedūras KNNP direktoriui Vladui Portapui ir kitiems direkcijos darbuotojams.

Kaip sakė VSTT direktorė Rūta Baškytė, galutinis sprendimas artimiausiu metu bus priimtas teisiniu požiūriu įvertinus parko vadovo veiklą, o vertinant moralės požiūriu V. Portapas turėtų pasitraukti iš pareigų. Tačiau teigiami pokyčiai tik KNNP direkcijoje, anot R. Baškytės, problemų neišspręs. Kitą savaitę VSTT kviečia tarpžinybinį pasitarimą, kuriame bus aptartos komisijos išvados ir numatyti veiksmai, kurių skubiai reikia imtis, kad būtų išvengta žalos vertingiausios mūsų saugomos teritorijos, įrašytos į Pasaulio paveldo sąrašą, kraštovaizdžiui, jos gamtai bei kultūros paveldui. Šiuo metu, VSTT direktorės teigimu, dar yra galimybė sustabdyti detaliuosiuose planuose numatytas netinkamas Kuršių nerijai naujas statybas. Rūta Baškytė tikisi, kad ir kitos institucijos principingai įvertins savo darbuotojų aplaidumą.

VSTT kartu su Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, dalyvaujant Vyriausybės atstovui Klaipėdos apskričiai, išnagrinės teritorijų planavimo dokumentus bei techninius statinių projektus, kurių planavimo tikslai ar sprendiniai neatitinka KNNP planavimo schemos, ir pasiūlys, kuriuos detaliuosius planus ar projektus reikia taisyti, kurias statybas sustabdyti ir pan. Esant reikalui, bus siūloma Vyriausybės atstovui Klaipėdos apskričiai kreiptis į teismą, kad šis panaikintų teisės aktų reikalavimų neatitinkančius Neringos m. savivaldybės tarybos sprendimus. Komisija nustatė ne vieną atvejį, kai šios savivaldybės, organizuojančios detaliųjų planų rengimą, suformuluoti planavimo tikslai ar patvirtinti detalieji planai prieštarauja KNNP planavimo schemos sprendiniams (du sklypai G. D. Kuverto gatvėje, teritorija Kuršių gatvėje Nidoje, teritorija prie Gintaro įlankos Juodkrantėje ir kt.).

Kadangi valstybinės teritorijų planavimo priežiūros funkcijos yra pavestos apskričių viršininkų administracijoms, VSTT kreipėsi į Klaipėdos apskrities viršininko administraciją ir pasiūlė imtis priemonių neteisėtoms statyboms išvengti ar sustabdyti, nepritarti, kad būtų rengiami ir derinami teisės aktų reikalavimų neatitinkantys detalieji planai. Atitinkamus sprendimus turėtų priimti ir Kultūros ministerija. Architektų atestavimo komisijai pasiūlyta panaikinti architektų, rengusių teritorijų planavimo dokumentus ir statinių techninius projektus, prieštaraujančius KNNP planavimo schemos sprendiniams, atestatus ir sustabdyti jų pažymų galiojimą.

Pažeidėjų gretas padės praretinti ir rengiami įstatymų pakeitimai. Aplinkos ministerija jau yra pateikusi Vyriausybei svarstyti Civilinio kodekso, Statybos įstatymo ir kitų teisės aktų pataisas, kurios numato griežtesnes bausmes už statybos reikalavimų pažeidimus.

Aplinkos ministerija

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.