Lietuvos studentai – „demokratijos vartotojai”

„Studentų judėjimo reikšmė kuriant pilietinę bendruomenę” – tokia šiais metais buvo Lietuvos studentų sąjungos (LSS) asamblėjos, savaitgalį surengtos Šventojoje, tema.

Europos Taryba (ET) 2005-uosius metus paskelbė pilietiškumo metais, tad tokia asamblėjos tema pasirinkta neatsitiktinai.

Akmenys į studentų daržą

Atidarant asamblėją jos dalyvius sveikino Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas, Lietuvos rektorių konferencijos atstovas KU rektorius Vladas Žulkus, perduota prezidento Valdo Adamkaus sveikinimo kalba.

Surengtoje konferencijoje buvo skaitomi pranešimai apie studentus, pilietiškumą.

Metinės asamblėjos proga LSS atliko apklausą apie studentus ir pilietiškumą. Į klausimus atsakė 98 akademinės bendruomenės bei visuomenės veikėjai.

Apklausos rezultatai davė peno diskusijoms. Net pusė apklaustųjų nėra linkę liaupsinti studentų: mano, jog studentas yra sąmoningas, bet pilietiškai pasyvus, egoistas ir apatiškas. Daugiau nei 40 proc. respondentų pripažino, jog studentų įtaka kuriant pilietinę visuomenę jaučiama labai menkai.

Pagrindinė problema, pasak konferencijoje pranešimą skaičiusio Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento Rimvydo Jasinavičiaus, yra ta, kad studentai neturi darbo karjeros planų ir nėra orientuojami siekti savo tikslų.

Apklausos apie studentų ateitį darbo rinkoje duomenimis, daugelis studentų tenori lengvesnių studijų, geresnių pažymių, didesnių stipendijų ir greičiau gauti diplomą, o gero darbo garantijos atsiduria tik penktoje sąrašo vietoje.

Svajotojai, pamiršę svajoti?

Ne vienas kalbėjęs pirmąją asamblėjos dieną teigė, jog studentai turi būti inovatoriai, revoliucionieriai ne tik savo studijuojamoje srityje, bet ir visuomenėje.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto prorektorius doc. dr. Alfredas Chmieliauskas studentiją pilietinėje visuomenėje įvardijo kaip svajotojus. Anot docento, studentija turėtų būti ypatinga visuomenės dalis, mažiausiai paveikta įvairių klišių ir matanti, kas aplinkui yra ne taip, atrasti naujų nišų, kur galima būtų save realizuoti.

Doc. dr. Darius Kuolys savo pranešime net pateikė sociologų tyrimų duomenų, pagal kuriuos Lietuvos jaunimas iki 29 metų apibūdinamas kaip geriausiai išmanantis demokratijos principus, tačiau klasikinės respublikos vertybės, tokios kaip socialinis solidarumas, lietuvaičiams neaktualios.

Toks paaugliškas jaunimo (ne vien studentijos) požiūris leido įvardyti ateinančią jaunąją kartą kaip „demokratijos vartotojus”.

Beje, tarsi parodydami, kad kaltinimai, pateikti studentijai, yra teisingi, studentų atstovai konferencijos metu buvo gana pasyvūs, ir, be vieno kito klausimo ar vyresniųjų išsakytos nuomonės, rimtesnių diskusijų nesulaukta…

Bene didžiausią įspūdį pasyvokai auditorijai padarė pranciškonų vienuolio kalba. Brolis Astijus susirinkusius studentų atstovus ragino nepasiduoti „mirties kultūrai”, netapti vergais ir, prisidengus populiariu tolerancijos terminu, netapti visiškai abejingais visuomenėje vykstantiems reiškiniams.

„Trys svarbiausi dalykai piliečiui – tai laisvė, gyvenimas ir santykis. Už tai turi kovoti kiekvienas pilietiškai aktyvus studentas,” – teigė brolis Astijus.

Šiais metais asamblėjoje buvo nuveiktas dar vienas svarbus darbas – oficialiai įsteigtas LSS ALUMNI klubas. „Alumna”, „alumnus” lotyniškai reiškia buvusį auklėtinį, mokinį, dalyvį. Į klubą susibūrė buvę LSS nariai, kurie net ir baigę studijas susitinka ir bendrauja.

Klaipėdiečiai pradžiugino

Asamblėjos neformaliąją dalį- vakarėlį bei 14-ojo LSS gimtadienio šventę – organizavo KU studentai.

Pirmosios dienos socialinį vakarą galima pavadinti tradicine lietuviška vakarone. Ši idėja maloniai nustebino renginio dalyvius.

Vienam vakarui į tautinius rūbus „įšokę” studentai nelabai norėjo grįžti prie studentiškų džinsų.

„Mes patys niekada netikėjom, kad kada nors taip linksminsimės: dainuosim lietuvių liaudies dainas, šoksim tokius šokius ir vilkėsim tautiniais rūbais”, – džiaugėsi ne tik svečius, bet ir save nustebinę KU studentai.

Švenčiant Studentų sąjungos gimtadienį, KU studentai, prisiminę savo pagoniškas šaknis ir atitinkamai apsirengę, pasekė visiems sakmę apie stebuklingą ir pranašišką LSS įkūrimą, o vėliau nulydėjo visus prie jūros, kur laukė pagoniškas laužas ir net 14 gimtadienio tortų. Šis sumanymas taip pat pasirodė prie širdies asamblėjos dalyviams.

Jūratė Klusaitė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.