Lietuvos sambo imtynių federacijos (LSFI) vadovas Pranciškus Eigminas pastaruoju metu dažniau rūpinasi savo ateitimi nei šia sporto šaka. Apkaltinęs nebūtais dalykais ir iš federacijos narių pašalinęs uostamiesčio sambo vadovą Jurijų Petrovą, P. Eigminas dabar pats kaltinamas dokumentų klastojimu.
Kaltino nebūtais dalykais
Dar 2003 metų spalio 22 d. vykusiame LSIF prezidiumo posėdyje svarstytas J. Petrovo elgesys. Tolesnį Klaipėdos sambo federacijos (KSF) likimą čia svarstė prezidiumo nariai – vilniečiai P. Eigminas, LSIF generalinis sekretorius Virginijus Gečas, organizacijos viceprezidentai Judita Danutė Čepkauskienė, Eugenijus Kriškovas bei prezidiumo narys Leonardas Aleksiejūnas.
P. Eigminas paskelbė komisijos, tyrusios klaipėdiečio elgesį, išvadas. Komisija, susipažinusi su pateiktais dokumentais apie J. Petrovo elgesį per Lietuvos delegacijos išvyką į 2002 metų Europos sambo čempionatą Italijoje bei teisėjavimą 2003 m. Bulgarijoje vykusiame Europos čempionate, pasiūlė pašalinti jį iš LSIF narių bei atšaukti iš tarptautinių federacijų vadovaujančių postų.
Pagal šias išvadas P. Eigminas pripažino, kad Bulgarijoje ir Italijoje J. Petrovas neva „elgėsi netvarkingai”, o Bulgarijoje vykusiame čempionate J. Petrovas teisėjavo netinkamai. Klaipėdietis taip pat buvo apkaltintas ne pagal paskirtį naudojęs rėmėjų pinigus, netinkamu bendravimo stiliumi per Europos čempionatą ir Lietuvoje rengiamas varžybas.
Įrodė tiesą
Nesutikdamas su tokiu LSIF prezidento sprendimu, J. Petrovas kreipėsi į teismą ir paprašė jo pašalinimą iš LSIF narių pripažinti negaliojančiu. Bylą išnagrinėjęs Vilniaus 2-asis apylinkės teismas nusprendė, kad KSF ieškinys tenkintinas visiškai. LSIF prezidiumo nutarimas dėl J. Petrovo pašalinimo iš federacijos pripažintas negaliojančiu.
LSIF įstatų III dalies 8 straipsnyje aiškiai pasakyta, kad federacijos nariais gali būti – miestų imtynių federacijos, teritoriniu principu jungiančios sambo imtynių sekcijas, klubus bei pavienius klubus, registruotus kaip visuomeninės organizacijas. Apie fizinius asmenis čia neužsimenama, tad klaipėdietis negalėjo būti pašalintas iš LSIF. Fiziniai asmenys gali būti tik garbės nariais.
Nors ilgametis LSIF prezidentas P. Eigminas kaltės nepripažino, jis Vilniaus apygardos teismui šios nutarties neapskundė. Tolesnių savo veiksmų jis taip pat negalėjo nurodyti, nes šiuo metu guli ligoninėje. Tik grįžęs iš gydymo įstaigos P. Eigminas sakė sušauksiąs prezidiumo posėdį ir nuspręsiąs ką daryti.
Kaltintojas tapo kaltinamuoju
Prieš daugiau nei penkerius metus J. Petrovas pradėjo aktyviai dalyvauti LSIF veikloje, buvo išrinktas LSIF viceprezidentu. Tarptautinės ekstra klasės teisėjo kategoriją turintis klaipėdietis buvo išrinktas ir Europos sambo federacijos (ESF) teisėjų komisijos pirmininku, Tarptautinės sambo federacijos (FIAS) teisėjų komisijos pirmininko pavaduotoju. J. Petrovas yra ir Vokietijos sambo federacijos garbės narys.
J. Petrovas sako, kad nuo 2003-iųjų, kai buvo apkaltintas nebūtais dalykais, jis praradęs ne tik narystę šalies sambo imtynių federacijoje, bet ir kolegų iš viso pasaulio pasitikėjimą. Ieškant paramos rengiamiems turnyrams bei išvykoms į kalbas nesileisdavę ir rėmėjai, kurie po P. Eigmino kaltinimų abejoję J. Petrovo praeitimi.
Nepaisant to, per šį laikotarpį J. Petrovas organizavo, bei su auklėtiniais dalyvavo ne tik šalies, bet ir tarptautiniuose sambo turnyruose.
J. Petrovas pats kreipėsi į Vilniaus vyriausiąjį policijos komisariatą dėl dokumentų klastojimo. Jis įžvelgė, kad prie LSIF įstatų, skelbiančių kas gali būti federacijos nariais, atsirado anksčiau nebuvusių įrašų. P. Eigmino manymu, pakeitimai įstatuose – tik perspausdinimo klaida, kurios beveik dešimt metų niekas nepastebėjo.
Tačiau Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorų tai neįtikino, ir jie dėl galimo LSIF įstatų suklastojimo pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Valdas Pryšmantas
„Vakarų ekspresas”