Apskųsti nuosprendžiai dėl vaistų kontrabandos

Klaipėdos apygardos prokuratūra inicijuoja, kad savo reikmėms per sieną psichotropinius vaistus vežantys žmonės nebūtų traukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Į viešumą iškilus paradoksaliems faktams, kad Lietuvos piliečiai, kurie iš Rusijos Federacijos per valstybinę sieną savo reikmėms vežėsi vos po vieną ar kelis buteliukus „Valokardin”, „Corvalolum” ar analogiškų vaistų, buvo raukiami baudžiamojon atsakomybėn net pagal du – kontrabandos ir narkotinių medžiagų įgijimo ir gabenimo straipsnius, Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Ignas Laucius raštu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, siūlydamas inicijuoti Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimą.

Rašte siūloma šio kodekso 210 straipsnį (kontrabanda) papildyti taip, kad už nedidelį kiekį savo reikmėms per sieną gabenamų psichotropinių vaistų žmonės nebūtų traukiami baudžiamojon atsakomybėn, o atsakytų administracine tvarka.

Kol įstatymų leidėjai atostogauja, LR Generalinė prokuratūra savo ruožtu jau nutraukė keliolika šio pobūdžio ikiteisminių tyrimų, remdamasi priimtu išaiškinimu „Dėl baudžiamųjų įstatymų dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų gabenimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną taikymo praktikos”.

Du ikiteisminius tyrimus dėl „Fenazepam” tablečių bei „Valokardin” ir „Corvalolum” kontrabandos per Panemunės kelio postą nutraukė ir Klaipėdos apygardos prokuratūra. Be to, ji Aukščiausiajam Teismui kasacine tvarka apskundė du Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžius analogiškose bylose.

Priminsime, jog birželio 8 d. bei liepos 5 d. nuosprendžiais tauragiškis Jonas Pilypas (gim. 1947 .) bei panevėžietis Romualdas Kubilius (gim. 1962 m.) už 100 tablečių „Fenazepam” kontrabandą buvo nuteisti piniginėmis baudomis, jiems apribota laisvė, uždraudžiant kurį laiką lankytis Kaliningrado srityje bei skirta išdirbti visuomenės naudai atitinkamai po 100 ir 150 valandų.

Klaipėdos apygardos prokuratūros skunduose prašome panaikinti minėtus nuosprendžius dėl netinkamai pritaikyto baudžiamojo įstatymo. Mat pagal LR narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymą fenazepamas priskirtinas ne pirmai, o antrai kategorijai narkotinių ar psichotropinių medžiagų, kurios įvardijamos kaip preparatai.

Baudžiamoji atsakomybė numatyta tik už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, taip pat už neteisėtai įgytų ir laikomų narkotinių ar psichotropinių medžiagų kontrabandą.

Psichotropinė medžiaga fenazepamas yra vartojama medicinos tikslais ir įtraukta į Sveikatos apsaugos ministerijos sudarytą narkotinių ir psichotropinių medžiagų III sąrašą.

Norint per valstybės sieną gabenti šiame sąraše esančius vaistus, neviršijant nustatytos normos, leidimo nereikia, tik būtina turėti gydytojo išrašyto recepto kopijas. Tačiau Rusijoje šiuos vaistus vaistinėse galima laisvai įsigyti ir be recepto.

Skunde nurodoma, jog abu piliečiai minėtus preparatus per sieną vežėsi asmeniniais – savo tėvų, žmonos gydymo – tikslais, todėl jų veikoje nebuvo tyčios pažeisti norminių aktų reikalavimus, juolab, kad vaistai nebuvo slepiami, o savanoriškai pateikti muitininkams patikrinti.

Atsižvelgiant į šias ir kitas aplinkybes, Aukščiausiojo Teismo prašoma panaikinti minėtus nuosprendžius dėl netinkamo įstatymo pritaikymo ir bylas nutraukti.

Palmira MARTINKIENĖ, Klaipėdos apygardos atstovė ryšiams su žiniaskl

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.