Pirmą kartą Klaipėdos apygardos teisme laimėta byla, kurioje pilnametė klaipėdietė prisiteisė iš savo tėvo alimentus.
Rugpjūčio 25 dieną šiame teisme buvo priimta nutartis, skelbianti, kad Kauno medicinos universitete studijuojančiai Eugenijai jos tėvas Alimas kas mėnesį privalo mokėti alimentus – po 125 litus iki tol, kol merginai sukaks 24 metai.
Advokatui Henrikui Mackevičiui pavyko laimėti bylą po to, kai buvo nutarta apeliacine tvarka apskųsti Klaipėdos apylinkės teismo sprendimą. Pastarasis buvo nutaręs, kad pilnametės tėvui alimentų mokėti nepriklauso.
Kauno medicinos universitete studijuojanti Eugenija teigė mokanti už mokslą – po 500 litų už kiekvieną semestrą. Be to, kiekvieną mėnesį ji dar moka po 85 litus už bendrabutį. Stipendijos mergina negauna.
Už mokslus ir bendrabutį merginai sumoka mama, kurios atlyginimas kas mėnesį yra tik 500 litų. Mama pasakojo duodanti dukrai po 30 litų kas dvi savaites, tačiau tiek pinigų merginai esą neužtenka net būtiniausioms reikmėms.
Pasak bylą laimėjusio H. Mackevičiaus, Eugenijai tėvo parama yra būtina, nes pati dirbti ji negalinti, mat mokantis medicinos universitete tai yra fiziškai neįmanoma.
Pradėjus nagrinėti bylą Klaipėdos apylinkės teisme, tėvas kategoriškai atsisakė tenkinti tokį dukros prašymą. Jis tikino teismą, esą jam pačiam reikalinga parama.
Pensininkas, II grupės invalidas tvirtino gaunantis tik per 500 litų pensijos, iš kurios kas mėnesį beveik 300 išleidžia mokesčiams už butą ir vaistams. Iš likusių pinigų pensininkas sakė ir taip sunkiai išsiverčiantis, todėl jam padeda Rusijoje gyvenantis sūnus.
Anot H. Mackevičius, Apygardos teisme paaiškėjo kiek kitokios merginos tėvo gyvenimo aplinkybės – jis negyvenantis taip skurdžiai, kaip pasakojo.
Nors ir ketino, vyras neatliko DNR tyrimo, mat jis daręs prielaidą, kad nėra tikrasis Eugenijos tėvas. Beje, jis mokėjo alimentus iki tol, kol Eugenijai sukako 18 metų.
Priminsime, kad šiemet Klaipėdos apylinkės teismas atmetė vieno pilnamečio ieškinį jo tėvui. Alimentus iš tėvo norinčiam prisiteisti sūnui nepavyko įrodyti, kad jam būtina tėvo parama. Paaiškėjo, jog jis nuo teismo nuslėpė kai kuriuos faktus. Vaikinas gauna stipendiją bei atlyginimą už atliekamą praktiką.
Galimybė pilnamečiams reikalauti iš tėvų išlaikymą atsirado po to, kai praėjusių metų lapkričio mėnesį įsigaliojo nauja Civilinio kodekso (CK) redakcija.
Prisiteisti alimentus iš tėvų iki sukaks 24 metai gali tie pilnamečiai, kurie mokosi bet kurios švietimo įstaigos dieniniame skyriuje ir sugeba teismui įrodyti, kad jam būtina materialinė parama, t.y., įrodyti tai, kad jis nedirba, gauna mažą stipendiją, moka už mokslą ir kt.
H. Mackevičius žiniomis, įsigaliojusius naujai CK redakcijai Klaipėdoje buvo nagrinėtos 4 bylos, tačiau jos arba baigėsi taikos sutarčių pasirašymu, arba pilnamečių vaikų, ketinančių išsireikalauti alimentus, pralaimėjimu.
„Ši pergalė tik patvirtina, kad vadovaujantis šalies įstatymais net ir pilnametis vaikas turi teisę reikalauti vieno iš tėvų finansinės paramos – alimentų. Ne visi 18 metų sulaukę jaunuoliai gali vienu metu ir mokytis, ir dirbti”, – kalbėjo advokatas.
Vaida Jutkonė
„Vakarų ekspresas”
ar sulaukęs senatvės ar ligotas tėvas sulauks savo dukters (medikės) bent jai profesinės pagalbos, apie materialine net nekalbu
Saunuole!