Mažamečiai ant savižudybės slenksčio niekam nerūpi

Statistika rodo, kad Lietuvoje daugėja smurto atvejų prieš vaikus, o tai reiškia, jog šalyje didėja socialinių darbuotojų poreikis bei jų darbo apimtis. Pasak Valstybinės vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės, šiandien didžiausia problema yra specialistai, kurie aplaidžiai ir formaliai žiūri į savo darbą su rizikos grupei priklausančiomis šeimomis.

Pasak R. Šalaševičiūtės, kvalifikuotų socialinių darbuotojų problema aštriausiai pasireiškia ne miestuose, bet seniūnijose.

„Šiuo metu kaip tik rengiu projektą, kad su socialiai apleistais vaikais dirbtų tik tos socialinės darbuotojos, kurios jautriai ir atsakingai žiūri į smurto atvejus šeimose”, – tikino kontrolierė.

Įtariamos savižudybės

Neseniai į Kauno medicinos universiteto klinikų reanimacijos skyrių iš Kėdainių rajono buvo atvežti du mažamečiai vaikai, apsinuodiję psichotropiniais vaistais. Policijos pareigūnai įtarė, kad septynerių metų berniukas ir jo ketverių metų sesutė tai padarė sąmoningai, norėdami pasitraukti iš gyvenimo. Spėjama, kad prie savižudybės juos privedė šeimoje patirtas smurtas. Medikai dėl vaikų gyvybės kovojo visą parą.

Šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas ir pareigūnai žurnalistams atsisako teikti informaciją, kodėl buvo iškelta savižudybės versija.

Nors vyksta ikiteisminis tyrimas, būklei stabilizavusis, vaikai buvo išleisti iš ligoninės atgal į šeimą, kurioje, įtariama, patyrė smurtą ir buvo privesti prie savižudybės.

Nei valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos pareigūnas, nei Kėdainių rajono vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojas, nei seniūnijos socialinis darbuotojas ligoninėje neapsilankė.

Su vaikais nebendravo joks psichologas.

Niekas nepasidomėjo

Valstybinės vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos kontrolierė R. Šalaševičiūtė teigė girdėjusi apie šį atvejį spaudoje, tačiau nėra įsigilinusi į aplinkybes, kadangi Kėdainių vaikų teisių apsaugos tarnyba įstaigai npateikė jokių duomenų.

Joks pareigūnas nepasilankė ne tik ligoninėje, į kurią buvo atvežti 7-erių ir 4-erių metų vaikai, kaip spėjama, bandę nusižudyti, bet ir šeimoje, kai vaikai buvo į ją sugrąžinti.

Kėdainių vaikų teisių apsaugos tarnyba informacijos apie tolesnį vaikų likimą „Vakarų ekspreso” žurnalistei patarė kreiptis į Gudžiūnų seniūnijos socialinę darbuotoją.

Seniūnijos socialinė darbuotoja Regina Preikšienė iš karto negalėjo atsakyti, kur šiuo metu gyvena nukentėję vaikai. Ji patikino tuo pasidomėsianti ir pasiūlė paskambinti kitą dieną.

Kitą dieną ponia R. Preikšienė informavo, kad vaikai sugrįžo į šeimą. „Vaikai tik apsinuodijo vaistais, dabar jų sveikata nebloga, jais rūpinasi mama”, – sakė ji ir kategoriškai atmetė įtarimus, jog vaikai apsinuodijo tyčia.

Paklausta, ar po šio įvykio su vaikais bendravo psichologas, socialinė darbuotoja atsakė nematanti tam jokios būtinybės, kadangi vaikams nesą jokio pavojaus.

R. Preikšienės įsitikinimu, vaikai gėrė psichotropinius vaistus, nes jie buvę „skanūs kaip saldainiai”.

Pasiteiravus, ar ji pati aplankė vaikus po to, kai šie sugrįžo iš ligoninės, kad įsitikintų jų saugumu, socialinė darbuotoja atsakė neigiamai ir nenoromis pažadėjo vis dėlto prisiruošti atlikti savo pareigą.

„Pas mus taip įprasta”

„Vaikai pasveiko, – konstatavo ji kitą dieną. – Abu jie yra pas mamą. Kiti du jos vaikai gyvena kartu su anyta, kuri turi nuosavą namą. Moteris pabėjo iš namų, tad su savimi pasiėmė tik du vaikus. Vyras ją muša, kai tik išgeria, kas moteriai liko daryti? Vyras, ko gero, skriaudžia ir vaikus, nes ji pagalbos kreipėsi ir į Kėdainių vaikų teisių apsaugos tarnybą. Visa medžiaga perduota policijai – pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo smurto prieš vaikus. Ar vaikai yra skriaudžiami, – ne mūsų tarnybos, o pareigūnų darbas konstatuoti tokius faktus. Iki tol šeima nebuvo mūsų įskaitoje. Sutuoktiniai susibara ir vėl susitaiko – taip įprasta kaime, kur nėra jokio darbo”.

Anyta, pasak socialinės darbuotojos, marčios su dar dviem anūkais nepriima, nes nenori. „Jai nepatinka, kad marti netvarkinga, niekur nedirba, laksto pas drauges. Tačiau aš nepastebėjau, jog moteris būtų palaido elgesio ar mėgtų išgerti.

Iš Aksnėnų kaimo į Gudžiūnų miestelį ji pabėjo ne pas meilužį, o pas giminaitį, kuris vienas gyvena. Kas tau priims gyventi moterį su keturiais vaikais? Tai ji ir pasiėmė tiktai du.”

Niekur nedirbanti moteris gyvena iš pašalpų, gautų už keturis vaikus, tai yra per mėnesį – 200 Lt. Socialinė darbuotoja, paklausta, ar, jos manymu, vaikai gali būti sotūs, kai mamos pajamos – tik du šimtai litų per mėnesį, atkirto:

„O ką jūs manote – mes čia Gudžiūnuose pyragus valgome?”.

Klaipėdoje reaguojama žaibiškai

„Tik grįžusi iš užsienio vyksiu į Kėdainių rajoną aplankyti vaikų”, – „Vakarų ekspresui” sakė Valstybinės vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė.

Kontrolierės teigimu, tokių aplaidaus darbo atvejų pasitaiko tik seniūnijose – sostinėje ar Klaipėdoje į galimą smurto prieš vaikus atvejį reaguojama žaibiškai ir visomis įmanomomis priemonėmis.

Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) specialistai paskutinį kartą galimo smurto prieš vaiką atvejį uostamiestyje užfiksavo rugpjūčio 27-ąją. Vėlų vakarą greitosios medicininės pagalbos brigada į Klaipėdos vaikų ligoninę atvežė keturių mėnesių mergaitę, kuriai buvo diagnozuotas dešiniojo žąstikaulio lūžis.

25-erių metų moteris dukrelės sužalojimo aplinkybių nurodyti negalėjo. Mama gydytojams aiškino, kad netikėtai pastebėjusi vaiko rankos judesių sutrikimus ir iškart iškvietusi greitosios pagalbos medikus.

Apie šį atvejį „Vakarų eksprese” perskaičiusi Klaipėdos VTAT vyresnioji specialistė Genovaitė Račkaitienė tą pačią dieną aplankė šeimą, kurioje įtartinomis aplinkybėmis susižalojo kūdikis.

Kitą dieną G. Račkaitienė informavo, kad tėvai labai rūpinasi savo dukrele. „Vaikas gimė anksčiau laiko ir yra mažo svorio. Mergaitė ir dabar yra prastos sveikatos, jos kaulų audinys labai trapus. Vaikas judrus, todėl mama nepaleidžia jo iš rankų. Tądien mažylis žaidė su mamos pirštais ir padarė staigų judesį.”

Klaipėdiečiai vaikų teisių gynėjai taip pat nedelsiant sureagavo į signalą, jog motina alumi girdo savo dvejų metukų dukrelę, kad ši be perstojo miegotų.

Kurį laiką vaikas buvo prižiūrimas medikų. Klaipėdos VTAT vedėja Gražina Aurylienė sakė, kad išrašyta iš ligoninės mažylė buvo atiduota močiutei.

„Šiandien motina, girdžiusi vaiką alkoholiu, yra ieškoma ne tik policijos, bet ir mūsų tarnybos, – dienraštį informavo G. Aurylienė. – Išsiaiškinome, kad moteris serga alkoholizmu. Įtariama, kad ji gali sirgti ir psichikos liga. Davėme paklausimą ne tik į Klaipėdos, bet ir kitų miestų psichiatrijos ligoninėms.

Gera žinia ta, kad radome mažylės biologinį tėtį, kuris uždarbiauja Amerikoje. Jis mums pranešė, kad artimiausiu metu grįš į Lietuvą ir prižiūrės savo dukrą.”

Jūratė Mazajeva

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.