Vantų masažas – maloni investicija į ateitį

Pirtis nesuderinama nei su alkoholiu, nei su moterimis. Tokios nuostatos pareigingai laikosi 44 metų kaunietis Laimis Runkevičius. Pasaulinės duomenų atstatymo bendrovės „Ontrack” atstovas Baltijos šalims, šios bendrovės partnerės UAB „Abakas” savininkas, atsisakęs itin įtemptos verslininko dienotvarkės, jau 8 metus neberūko, o valandos pirtyje yra virtusios jo hobiu ir sveikatos šaltiniu.

Pakelia kūno temperatūrą

„Gydytojai sako, kad mano kraujo spaudimas – didelis, tačiau to nejaučiu. Kitų bėdų dėl sveikatos niekuomet neturėjau”, – kalbėjo L.Runkevičius. Tam, kad ir toliau taip būtų, vyras pamėgo reguliariai lankytis pirtyse, metė rūkyti.

„Išėjęs iš pirties jauti malonų nuovargį, esi kaip naujai gimęs. Faktas, jog tai dar ir sveika, suteikia papildomą stimulą ten eiti. Siekiu ne ilgiau, o kokybiškiau gyventi”, – sakė informacinių technologijų srities specialistas.

Stresui nuimti L.Runkevičius pasitelkia kitą išmintį – ryte anksčiau atsikelia, apgalvoja reikalus, ir diena ramiau praeina. „Negali streso laikyti iki šeštadienio ir tada jį išgarinti. Bandau, kad nebūtų ko garinti”, – kalbėjo L.Runkevičius.

Bet kurio tipo pirtyje esančio žmogaus kūno temperatūra pakyla iki 38-40°C. Tokioje temperatūroje žūsta daugelio ligų sukėlėjai – bakterijos ir virusai. Ne veltui temperatūros pakilimas yra natūrali organizmo reakcija į ligos sukėlėjus. Todėl pirtis taip teigiamai veikia peršalimų atvejais ir yra puiki profilaktikos priemonė.

Kartu su prakaitu iš kūno šalinami šlakai, šiluma teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių, virškinimo, nervų, kvėpavimo sistemų darbą, o taip pat ir raumenis, kaulus, inkstus.

Kepurė, vanta ir vanduo

Studijų laikais L.Runkevičius pirtyse tik pramogaudavo. Baigęs mokslus jis nejučia ėmė lankytis miesto pirtyse, kur rinkdavosi žinovai. „Profesionalai – tai tie, kurie žino, kas yra pirtis, kaip ją reikia iškūrenti, kaip vanoti, kad būtų į sveikatą”, – aiškino kaunietis.

Pasak jo, pirtyje reikia būti ne pusvalandį, o pusę dienos. „Įvairūs ritualai užtrunka”, – kalbėjo L.Runkevičius. Jis niekuomet nepamiršta veltinės kepurės, beržinės vantos (geriausiai – surištos tarp Joninių ir Petrinių, džiovintos palėpėje, ne saulėje.

„Per pusdienį išgeriu apie du litrus, nes pirtyje kūnas netenka daug skysčių. Kiti mėgsta arbatą, bet tokiu atveju geriau rinktis ne juodąją, o lengvą, be stimuliatorių. Dėl karščio širdis ir taip nemažą krūvį turi atlaikyti, kam jai dar papildoma našta?” – kalbėjo L.Runkevičius.

Pirtyje nelinkęs juokauti

Prieš tokią pramogą jis nevalgo ir negeria alkoholio. „Tai tik nereikalingai apkrauna kūną ir gali prišaukti nelaimę. Būna, jog žmonės apalpsta. Aš nelinkęs taip juokauti”, – sakė pirties mėgėjas.

Jis nemėginąs rungtyniauti, nesiekia kuo ilgiau išbūti kuo didesniame karštyje. „Nelinkęs į kraštutinumus”, – sakė kaunietis ir pridūrė, kad gebėjimą ištverti karštį kai kurie jo pažįstami išnaudoja praktiškai. Užpylus ant akmenų vandens ir taip pakėlus temperatūrą pirtyje, labai greitai atsiranda laisvos vietos.

Pirmuosius kartus iš pirties išėjęs atsivėsinti, L.Runkevičius nelenda po dušu ar į baseiną, atvėsta natūraliai, kad organizmui nebūtų per didelis krūvis.

Tepasi medum su druska

Be pėrimosi, pirties mėgėjai mėgsta kūno šveitimą, kaukes. „Medus su rupia druska puikiai nuvalo ant odos susikaupusius nešvarumus. Kai kurie šiam tikslui atsineša kavos tirščių”, – pasakojo L.Runkevičius. Susirinkę į garinę pirtį šilumos garbintojai išsirenka vadovą. „Jis turi iškūrenti pirtį, joje mokėti palaikyti atitinkamą temperatūrą ir drėgmę. Tam reikia žinoti, kada ir kiek ant akmenų užpilti vandens”, – pasakojo kaunietis.

Į vadovo pareigas įeina ir bendraminčių pėrimas. „Tai – nelengvas darbas, ne kiekvienas gali atlaikyti. Pirtyje karšta, o dar turi fiziškai dirbti”, – kalbėjo L.Runkevičius.

Prakalbęs apie pėrimą vantomis, vyras iš karto suskuba paaiškinti, jog daugelis tą įsivaizduoja klaidingai. „Nereikia mušti kiek galima stipriau. Jei išmirkyta vanta atvėsinama, tuomet plakama stipriau, jei ji paliekama karšta, tuomet kūnas tik braukomas”, – aiškino pirtininkas.

Proga pabendrauti su bendraminčiais

Daug naujo apie pirtis L.Runkevičius sužino dalyvaudamas „Pirties akademijos” seminaruose, seansuose. Jie vyksta kaitinantis ir bendraujant. „Žiemą labai smagu sėdėti lauke esančiame kubile. Būna minus penkiolika, o tu iki kaklo paniręs į keturiasdešimties laipsnių vandenį. Išlipęs pasivolioji sniege ir atgal”, – pasakojo L.Runkevičius.

Jis galvojo savo namuose įsirengti pirtį, bet šios minties atsisakė. „Mėgstu ne tik pasikaitinti, bet ir pabendrauti su bendraminčiais. Be to, į pirtį einu kartą per savaitę, o taip retai naudojamai pirčiai paruošti reiktų labai daug laiko”, – tikino kaunietis.

L.Runkevičiaus šeimynykščiai pirtimis taip, kaip jis, nesižavi. „Vieni entuziazmo nerodo, kiti net bėga nuo karščio. Suprantu, kad žmonių pomėgiai skirtingi, be to, ne visų organizmas vienodai toleruoja karštį”, – teigė pirties mėgėjas.

Svilinančio karščio seansai

L.Runkevičius labai daug keliauja. Tai lemia jo darbo specifika ir aistra kelionėms. „Lietuvoje daugiau vyrauja rusiškos pirties tradicijos, ko nerasi užsienyje. Vantos ten nenaudojamos”, – kalbėjo pirtininkas. Vos atvykęs į šalį, iš karto susiranda artimiausią pirtį, jei jai turi laiko.

Jam labiausiai patiko Austrijos ir Vokietijos pirtys. Jos įrengtos sveikatingumo kompleksuose su daugybe pramogų. Išėjus iš pirties galima ir paprasčiausiai gulėti ant gulto prie baseino, skaityti, miegoti. „Saunoj skaityti nėra kada. Reikia susikaupti karščio bangai”, – sakė L.Runkevičius.

Pasak jo, pirtys Hamburge – gana pigios. Susimokėjęs vienuolika ar trylika eurų gali būti visą dieną. Vantų ten nėra, niekas ir kūno kaukių nesideda, bet yra specialūs tarnautojai, kurie kas valandą rengia 10 minučių seansus. Beje, dauguma pirčių ten – bendros vyrams ir moterims, su drabužiais neįleidžiama.

Seanso metu, tarnautojas ant durų užkabina apie tai informuojančią lentelę, todėl į jį pavėlavusieji turi laukti už durų. Išeiti galima, tačiau neištvėrusįjį pirtininkai palydi tokiomis ovacijomis, kad žmogus mauna susigūžęs.

Ant akmenų pilami įvairūs ekstraktai, aliejus, vanduo. Karštą garą tarnautojas iš karto paskirsto po pirtį, joje sėdintiems iš eilės pasiųsdamas po svilinantį gūsį. „Nuo jo ausys raitosi, gerai, kad tie gūsiai trumpalaikiai”, – šypsojosi L.Runkevičius. Seanso pabaigoje tarnautojas paprastai sulaukia gausių ovacijų.

„Atkrito” per sunkias derybas

L.Runkevičius metė rūkyti po antro bandymo. „Iš pradžių pavyko nerūkyti dešimt mėnesių. Kai iš vakaro sudalyvauji baliuj, ryte lengva ryžtis mesti rūkymą”, – juokėsi vyras. Tačiau per vienerias sunkias derybas jis vėl griebėsi cigaretės. Po poros mėnesių vėl nutarė atsisveikinti su dūminimu. „Iki šiol nerūkau”, – didžiavosi L.Runkevičius.

Pasak jo, pirmos dienos būna sunkiausios. „Tačiau žinojau, kad jei nesusilaikysiu, padarysiu išimtį nors vienai cigaretei, viskas bus veltui, imsiu vėl nuolat rūkyti. Dabar cigaretės net ir nebetraukia”, – tikino kaunietis.

Jurgita Murauskaitė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.