Pienininkai grasina neparduoti pieno

Jei artimiausiu metu nebus padidintos pieno supirkimo kainos, žemdirbiai žada imtis drastiškų priemonių – kurį laiką nebeparduoti perdirbimui pieno.

Vakar visoje Lietuvoje žemdirbių protestai vyko dėl, jų nuomone, per mažų žaliavinio pieno kainų. Pieno gamintojai nuo 11 valandos kelias valandas protestavo prie įmonių „Rokiškio sūris”, „Pieno žvaigždės”, „Žemaitijos pienas”, Vilkyškių pieninė ir „Marijampolės pieno konservai”.

Prie „Rokiškio sūrio” antradienį buvo išrikiuota apie 150, „Žemaitijos pieno” – 120, „Pieno žvaigždžių” ir Vilkyškių pieninės – maždaug po 100 traktorių.

Vakar Marijampolėje, Kauno gatvės atkarpoje, vedančioje į UAB „Marijampolės pieno konservai”, išsirikiavo apie 40 įvairių markių traktorių ir kitokios technikos, o prie įmonės vartų susirinko apie 100 ūkininkų bei žemės ūkio bendrovių darbuotojų, nepatenkintų šiuo metu esama situacija pieno rinkoje. Jie atvažiavo ne vien tik iš Marijampolės regiono, bet ir iš atokesnių kraštų.

„Ūkininkams – centai, perdirbėjams – milijonai”

Nebe pirmą kartą į Sūduvoje vykstančias žemdirbių protesto akcijas atvykę keletas Kaišiadorių rajono ūkininkų atsigabeno ir plakatą, teigiantį, kad „Ūkininkams – centai, perdirbėjams – milijonai”. Ant improvizuotos tribūnos, kurią atstojo paprastas plastiko stalelis, žemdirbiai padėjo litrinį stiklainį šviežio pieno, už kurį jie gauna apie 60 centų, šalia – tokios pat talpos perdirbėjų sufasuoto pieno bei kefyro pakus, kainuojančius per 3 litus.

Žemdirbiai tvirtino, kad ši jų akcija – tai dar vienas bandymas į save bei itin sudėtingą situaciją pieno rinkoje atkreipti valdžios dėmesį. Mat prieš kurį laiką Vilniuje vykusi pieno dalinimo akcija nepasiteisino. Iš tąkart keltų vienuolikos reikalavimų įvykdytas tik vienas – padidintos tiesioginės išmokos.

„Situacija yra sudėtinga, jei ne kritiška. Mes laikom per 700 karvių ir jų bandos mažinti negalim, nes esam susaistyti sutartimis – ūkio plėtrai gavom paramos iš ES fondų. Esant tokioms kainoms, kai už kilogramą pieno mokama po 80 centų, išgyventi beveik neįmanoma”, – guodėsi Šakių rajono Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės vadovas Petras Puskunigis.

Jam pritarė ir Vilkaviškio rajono ūkininkas Albinas Šneideris, Vytautas Augustinavičius, Arvydas Šlivinskas bei kiti pieno gamintojai, teigdami, kad Lietuvos žemdirbys jau nėra pajėgus išlaikyti ne tik savo ūkį, bet ir jų sąskaita turtėjantį perdirbėją.

„Tos lėšos, kuriomis yra padidintos tiesioginės išmokos, tėra tik lašas jūroje. Jos esminės įtakos situacijai pieno rinkoje jau neturi. Kur kas realesnis kelias būtų padidinti iš mūsų superkamo pieno kainas iki tokių, kokias gauna kitų Europos Sąjungos šalių ūkininkai”, – mitinge prie Marijampolės pieno konservų įmonės kalbėjo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis.

Jis neigė žemdirbių akcijos išvakarėse pasklidusias pieno pardavėjų kalbas, kad šiems tenka tik apie 10 proc. pieno pirkėjų sumokėtos sumos. „Trečdalį kainos pasiima perdirbėjai, trečdalį – pardavėjai, ir mums lieka trečdalis. Kitose šalyse pieno tiekėjams tenka kur kas daugiau. Perdirbėjai skundžiasi, kad jie dirba nuostolingai. Bet vien tik už praėjusius metus „Rokiškio sūris” savo akcininkams išmokėjo 16 mln. litų dividendų. Tai iš kokios nuostolingos veiklos jie buvo išmokėti?” – retoriškai klausė J.Valionis.

Susitikęs su žemdirbių atstovais UAB „Marijampolės pieno konservai” valdybos pirmininkas Henrikas Karpavičius teigė, kad įvykdyti pieno tiekėjų reikalavimų ir nuo rugsėjo pieno supirkimo kainą pakelti 20 proc. nėra jokių galimybių.

„Tikėjomės, kad nuo liepos vidurio situacija visos ES pieno rinkoje pasikeis į gera. Tačiau taip neįvyko. Pieno supirkimo kainos mažėja ne vien Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Situacija gali tik blogėti. Jau dabar vėl sumažėjo pieno miltų bei grietinėlės kainos, o mūsų sandėliai yra užversti produkcija”, – motyvus, kodėl nėra galimybių didinti pieno supirkimo kainą dėstė H.Karpavičius.

Jis neslėpė, kad šiuos metus Marijampolės pieno perdirbimo įmonė gali užbaigti patirdama apie 5 mln. litų nuostolių ir siūlė žemdirbiams patiems galvoti, kaip atpiginti pieno gamybą. Kaip vieną iš būdų gauti daugiau už parduotą pieną jis žemdirbiams siūlė parduodant pieną atsisakyti kooperatyvų tarpininkavimo. Tuomet esą pieno kilogramo pardavimo kaina padidėtų 6-7 centais. Tačiau žemdirbiai tokį siūlymą sutiko skeptiškai. Anot jų, atsisakius kooperatyvo tarpininkavimo, supirkėjai kainą kaip tik dar labiau sumažintų.

Protestai tęsis

Nesusitarę su perdirbėjais Marijampolėje protestavę žemdirbiai nutarė rengtis dar vienai protesto akcijai, šį kartą – kurį laiką iš viso neparduoti pieno perdirbėjams. Taip pat reikalavo, jog Vyriausybė parengtų įstatymų, kuriais būtų apginti pieno gamintojų interesai, pataisas. Taip pat – kuo skubiau atlikti nepriklausomą pieno gamintojų, perdirbėjų ir prekybininkų kainų auditą.

„Akcija pavyko. Žinoma, jokių rimtesnių derybų neįvyko, todėl sudaryta darbo grupė kitą savaitę rinksis į posėdį ir spręs, ką daryti toliau. Tarp svarstytinų idėjų: savaitei, dviem ar visam mėnesiui sustabdyti pieno pardavimus”, – BNS sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas. Anot jo, antradienį mitingai buvo taikūs, incidentų neįvyko. B.Markausko teigimu, prie kiekvienos bendrovės mitinguose dalyvavo po 200-400 žmonių.

Lietuvos pieno gamintojai, mėgindami atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į sudėtingą situaciją šalies pieno sektoriuje, prie Seimo Vilniuje mitingą bei pieno dalijimo akciją surengė birželio pabaigoje.

Pieno perdirbimo įmonių, kurių dauguma pirmąjį šių metų pusmetį baigė nuostolingai, atstovai teigia, kad žemdirbių protestai pieno supirkimo kainų šalyje nepakeis, nes bendrovės neturi rezervų kelti superkamo pieno kainos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Pienininkai grasina neparduoti pieno"

  1. as

    tegu neparduoda, laipyla zemen. visi nori daugiau ir nepagalvoja kad visiems sunku. pygiau atsivesime is lenkijos, nieko cia jie nepagazdins. jei netinka tegu usiima kokiu kitu verslu.

  2. cia -as

    as -gali gerti is lenkinjos piena, tik va kokia kaina mokesi, kai pienines paleis kelis simtus tukstanciu darbuotoju, prekybininkai praras uz lietuvisko pieno pardavima 30%, ir nebenuleksi i kaima pas gimines uz dyka darzoviu pasirinkt. Laimingai tau -as.
    O pienininkam ne valdziai reikia grumot, o patiems piena perdirbinet, arba neparduot pieninems, pradziai bent savaitei, o jei nepades ir menesi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.