Prastos naujienos skolininkams

Vakar Europos centrinis bankas (ECB), kaip ir tikėtasi, padidino bazines palūkanų normas ketvirčiu procentinio punkto, iki 4,25 proc.

Prieš tai bazinės palūkanų normos euro zonoje paskutinį kartą buvo keistos 2007 m. birželį ir padidintos iki 4 proc. Vakarykštis sprendimas priimtas siekiant pristabdyti sparčiai didėjančią infliaciją, kuri pastaruoju metu jau dvigubai viršija ECB priimtiną lygį ir yra pasiekusi 4 proc.

Viktoras Baltuškonis, „Hansabanko” Iždo departamento direktorius, pastebėjo, kad tokiam sprendimui priimti šiuo metu yra gana palankios sąlygos: euro zonos šalių ekonomika vis dar auga, o nedarbas yra pasiekęs istoriškai žemiausią lygį. Tiesa, jei makroekonominė situacija gerokai nepablogės, galima tikėtis, kad ECB šiemet ryšis dar kartą padidinti bazines palūkanų normas. Tačiau toks sprendimas gali sukelti tam tikrų problemų dėl stiprėjančio euro kurso JAV dolerio atžvilgiu, ypač jei JAV centrinis bankas nesiims analogiškų veiksmų ir nekels JAV dolerio bazinių palūkanų.

„Gali būti ir taip, kad bazinė palūkanų norma euro zonoje šiemet daugiau nebebus didinama, o ECB savo veiksmu labiau siekia valdyti lūkesčius, nei padidinti bazinių palūkanų normų lygį, – prognozavo V.Baltuškonis. – Šiandienė ECB situacija yra nepavydėtina – tenka rinktis tarp mažesnės infliacijos ir mažesnio ekonomikos augimo arba didesnės infliacijos ir spartesnio ekonomikos augimo. Didžiausias pavojus yra stagfliacija, t. y. augančios infliacijos ir lėtėjančio ekonomikos augimo derinys.”

Euro palūkanų didinimas yra prasta naujiena įmonėms ir privatiems asmenims, paėmusiems paskolas. Indėlininkams, turintiems santaupų eurais, šios žinios geresnės, tačiau indėliai eurais sudaro mažiau nei penktadalį visų bankuose laikomų santaupų. Euro palūkanų normos netiesiogiai lemia ir litų palūkanų normas, nes esant fiksuotam lito ir bazinės valiutos kursui būtent jos yra atskaitos taškas apskaičiuojant lito palūkanas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , .

1 atsiliepimas į "Prastos naujienos skolininkams"

  1. Na, tikrai tokios naujienos skolininkams turėtų būti nekokios. Naudingas straipsnis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.