Nurodė teisingą šeimos modelį

Lengvatos būstui įsigyti ar įsidarbinti valstybės tarnyboje, išskirtinė parama nelaimės atveju – taip netrukus gali būti pamalonintos tik santuokos ryšiais susaistytos poros. Tam pagrindą suteikė vakar priimta Valstybinė šeimos politikos koncepcija.

Seimas nusprendė, kad tikrąja šeima gali būti vadinami tik susituokę vyras ir moteris. Daugybę metų darniai sutariantys sugyventiniai ar vieniši tėvai, našliai ir našlaičiai į šeimos sąvoką nepateko. Šeimos institutui stiprinti parlamentarai pasižadėjo įkurti Šeimos ir vaiko reikalų ministeriją.

Naujoji koncepcija supriešino ne tik visuomenę, bet ir Seimą. Vakar dokumento svarstymas parlamente užtruko pusantros valandos. Posėdžių salėje aidėjo ir plojimai, ir nepasitenkinimo šūksniai ar replikos. Tačiau galiausiai prieštaringai vertinamai koncepcijai buvo pritarta. „Už” balsavo 69 parlamentarai, „prieš” – 24, o 6 Seimo nariai susilaikė.

Dauguma pataisų atmesta

Prieš palaimindami koncepciją parlamentarai dar apsvarstė beveik tris puslapius įvairių pataisų. Daugumą jų pateikė parlamentaras Eligijus Masiulis ir koncepciją kūrusios Seimo narės. Tačiau žalia šviesa buvo uždegta tik kelioms iš pataisų.

Seimas nepritarė siūlymui koncepciją pakeisti taip, kad šeimos samprata būtų grindžiama liberaliomis, o ne tradicinėmis vertybėmis. Be to, nepritarta pataisoms, kuriomis siekta, kad į šeimos sąvoką būtų įtraukti sugyventiniai, vieniši tėvai ir našlaičiai. Koncepcijoje paliktas ir šeimų skirstymas į nepilnas ar išplėstines. „Ką reiškia žodis „nepilna”? Nevisavertė? Tampa visiškai aišku, kad tik teisinga šeima sulauks valstybės dėmesio, o žmonės, kurių likimai susiklostė kitaip, gal net skaudžiai, atmetami. Ne Seimui spręsti, kaip žmonėms gyventi”, – aiškino E.Masiulis.

Tačiau Liberalų sąjūdžio atstovo motyvai daugumos Seimo kolegų neįtikino ir jie atmetė jo siūlytas pataisas. Parlamentarai pritarė tik tokiam E.Masiulio siūlymui, kad kaip visuotinis gėris būtų įvardijamos tik darnios šeimos. Seimas atmetė ir liberalcentristo Raimundo Palaičio pataisas, kuriomis siūlyta atsisakyti koncepcijoje įtvirtintos idėjos steigti Šeimos ir vaiko reikalų ministeriją.

Skaldo visuomenę

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė tvirtino, kad šeimos koncepcija riboja piliečių teises į privatų gyvenimą ir skatina vaikų rūšiavimą. Anot jos, dokumentas vertas Konstitucinio Teismo vertinimo. „Baikime šiurpinti Europą! Gražių moralinių nuostatų į įstatymus neįsprausime”, – įsitikinusi B.Vėsaitė.

Parlamentaras Algirdas Sysas irgi mano, kad koncepcija skatina žmonių diskriminavimą ir priešina visuomenę. „Įtvirtiname piliečių nelygybę, nes dokumente šeimoms numatyta parama nelaimės atveju ar būstui įsigyti”, – aiškino socialdemokratas.

Prisiminė bolševikus

Prasidėjus svarstymui dėl koncepcijos priėmimo Seime užvirė dar audringesni ginčai. Parlamento opozicija nepritariančiuosius dokumentui kaltino komunistinių idėjų protegavimu ir siūlė eiti toliau skaityti Internacionalo dokumentų. Seimo socialdemokratai ragino nešiurpinti Europos ir nepritarti parengtai koncepcijai.

Viena dokumento kūrėjų – valstietė liaudininkė Rima Baškienė kolegoms aiškino, kad rengdama koncepciją juto didelį visuomenės ir teisininkų palaikymą. Ji atmetė oponentų teiginius, esą nutarimas diskriminuoja santuokos nesaistomus žmones ir jų vaikus. „Ši koncepcija kaip tik padės visuomenei subręsti reikiama linkme”, – įsitikinusi parlamentarė.

Jai antrino ir konservatorius Rimantas Dagys. Anot jo, visa socialdemokratų kritika nukreipta prieš santuoką. „Susimesti 15 minučių jiems – labai modernu. Tačiau turime skatinti sveikas iniciatyvas”, – aiškino jis. Parlamentaras tvirtino, kad dešiniųjų stumtai koncepcijai prieštaraujantys socialdemokratai jam primena XIX amžiaus bolševikus, svarsčiusius modernių santykių vystymąsi.

Konservatorių lyderis Andrius Kubilius irgi ragino parlamentarus balsuoti už koncepciją. „Remkitės ne šeimą kritikuojančiais manifestais, o šeimos institutą globojančia Airijos Konstitucija”, – pareiškė jis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , .

4 atsiliepimai į "Nurodė teisingą šeimos modelį"

  1. Jura

    Tarybiniais laikais buvo toks mokestis *viengungiu ir mazaseimiu*. Mokejo tie, kurie neturejo seimos ir vaiku. „Saunuoliai” seimunai! Taip laikyt! Moralistai nusene!

  2. absurdas

    Tikra diskriminacija, reikes del zmogaus teisiu i Strazburo teisma. Tikrai nesamone, kuo mes kalti, kad nesusikloste likimas, ir teko issituokti?! Cia kiekvienam gali taip nutikti.

  3. klausykit jūs ten seime visiškai pradėjot nusikalbėti, matyt galvelės perkaito.tai jūs dabar skatinsis moteris kęsti vyrų smurtą prieš jas ir vaikus. jeigu moteris patyrusi smurtas išsituoks , tai ji ir jos vaikai bus jau nebe iš darnios šeimos. jei gyvens ir kęs patyčias , taip tai čia bus „darni šeima” : :

  4. Vita

    Manau, greitu laiku, Strasbūras turės tikrai ką veikti. Tikiuos, Lietuvoj atsiras protingų ir nebijančių žmonių pasipriešinti šitai aukšto lygio idiotizmo išraiškai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.