Itin audringas diskusijas Seime sukėlusiai Šeimos politikos koncepcijai pritarta po svarstymo

Parlamentas nusprendė po svarstymo pritarti visuomenėje ir Seimo posėdžių salėje audras sukėlusiai Šeimos politikos koncepcijai.
Po svarstymo, kuriame ietis kryžiavo ir parlamentarai, ir visuomenininkai, Seimas pritarė koncepcijai, prieš tai atmetęs visas užregistruotas pataisas.

Koncepcijos, kuri, be kita ko, numato, kad „šeima yra vyro ir moters santuokos pagrindu sukurta, artimais giminystės ryšiais susijusi asmenų bendruomenė, valstybės laikoma subjektu” paskatino diskusijas ir susiskaldžiusios visuomenės piketus.

Koncepcijos priešininkai aiškina, kad ji įtvirtina diskriminuojančias nuostatas. Dokumentui nepritariantys visuomenininkai ketvirtadienį prie Seimo surengė piketą, kuriame aiškinta, kad koncepcija numato nelygias sąlygas susituokusiems ir nesusituokusiems partneriams.

„Mes, piketo nariai, pasisakome už planuotą šeimą be atskirties. Protesto akcijos dalyviai reikalauja nepritarti Šeimos politikos koncepcijai tol, kol joje bus įtvirtinta ne santuokos pagrindu sukurtų šeimų diskriminaciją”, – pikete skelbė Lygių galimybių plėtros centro atstovė Margarita Jankauskaitė.

Piketavusiųjų poziciją M.Jankauskienė perskaitė ir Seimo posėdyje, kuriame svarstyta koncepcija.

„Valstybės subjektu jie (koncepcijos rengėjai – BNS) siūlo laikyti tik santuokos pagrindu sukurtas šeimas, teigdami, kad kitomis piliečių grupėmis bus pasirūpinta per socialines atskirties grupes remiančias programas. Tačiau gauti 52 litus mėnesinės išmokos už vaiką nėra tas pats, kas būti visaverčiu valstybės paramos subjektu, pradedant mokesčių, kredito lengvatomis, baigiant socialinėmis garantijomis”, – teigė M.Jankauskaitė.

„Mes žinome, kad bažnyčios hierarchai daro spaudimą, ragindami priimti diskriminacinę koncepciją, mėgina paveikti Vyriausybės sprendimą dėl abortų uždraudimo, taigi, viena vertus, norima priversti moteris gimdyti bet kokiomis sąlygomis, bet tuo pačiu teigiama, kad pagimdžiusios vaiką ne santuokoje, jos tampa nereikalingos valstybei”, – teigiama piketuotojų kreipimesi.

Nevyriausybininkai taip pat pažymi, kad rengiama Šeimos politikos koncepcija ignoruoja realybę, jog šiuo metu trečdalis Lietuvos vaikų gimsta ne santuokos pagrindu sukurtose šeimose.

Protestuojančių poziciją palaikiusi socialdemokratė Birutė Vėsaitė aiškino, kad nepavykus „pasipriešinti konservatoriškai koncepcijai”, laukia kreipimasis į Europos žmogaus teisių teismą.

Seime šurmuliavo ir kitaip mąstančių piliečių grupės – motinos su vaikais, palaikančios koncepcijoje numatytą šeimos apibrėžimą, plojo iš Seimo tribūnos pasisakantiems savo favoritams. Simpatijas koncepcijai reikštos ir trimitu – tiesa, vyriškis su muzikos instrumentu į Seimą nebuvo įleistas, todėl kelias valandas trimitavo ir skandavo po Seimo langais.

Koncepciją rengusios parlamentarės – valstietė liaudininkė Rima Baškienė, konservatorės Irena Degutienė ir Vincė Vaidevutė Margevičienė bei „darbietė” Etela Karpickienė – atmeta nevyriausybininkų išsakytus priekaištus. Anot jų, koncepcija tik įtvirtina konstitucinę nuostatą, kad „šeima yra valstybės ir visuomenės pagrindas, kurioje ugdomos esminės etinės bei kultūrinės vertybės, užtikrinančios kiekvieno asmens gerovę ir Lietuvos valstybės bei tautos istorinį išlikimą”.

Parlamentarės taip pat atmeta priekaištus, jog koncepcijoje įtvirtinta šeimos samprata diskriminuoja ne santuokoje gyvenančias šeimas.

„Koncepcijoje laikomasi nuostatos, kad gindama motinystę, tėvystę ir vaikystę valstybė globoja visus artimos giminystės ryšių, ugdymo, tarpusavio pagalbos ir bendro ūkio vedimo siejamus asmenis. Našlaičių, vienišų motinų ar tėvų ir jų vaikų, sugyventinių vaikų globą reglamentuoja kiti teisės aktai. Tai įrodo kad ne santuokoje gimę vaikai nusipelno tokio pat valstybės dėmesio bei palaikymo, kaip ir santuokoje gimę jų bendraamžiai ir kitų teisės aktų pagrindu išmokos ir parama gaunama vienodai”, – teigiama koncepcijos rengėjų išplatintame pareiškime.

Seimo narių parengtoje koncepcijoje nurodomos valstybinės šeimos politikos veiksmų kryptys vaikų ugdymo, švietimo, užimtumo, socialinės paramos, sveikatos ir vaiko saugumo šeimoje srityse.

Dokumente siūloma sudaryti sąlygas stiprinti tėvų, kaip pirmųjų ir svarbiausių vaiko ugdytojų vaidmenį, remti švietimo ir socialinės pagalbos programas, ugdyti šeimos neturinčių asmenų drąsą ir gebėjimą kurti šeimą bei įsipareigoti santuokai, formuoti teigiamą visuomenės požiūrį į šeimą, riboti šeimos institutą griaunančius viešumos veiksnius.

Koncepcija yra bendro pobūdžio dokumentas, apibrėžiantis valstybės tikslus bei uždavinius tam tikroje srityje. Jei Seimas jai pritaria, tuomet rengiami atitinkami įstatymų projektai bei pataisos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.