Julija Tymošenko pirmą kartą nuo grįžimo į ministrės pirmininkės postą 2007 metų gruodį, viešai pareiškė, kad gali nutraukti sąjungą su prezidentu Viktoru Juščenka, paaiškindama nesibaigiančius tarpusavio priekaištus artėjančiais rinkimais ir valstybės vadovo noru pašalinti galimą konkurentę.
„Jeigu padėtis šalyje nepagerės, tai premjerė prezidentui – ne partnerė ir ne sąjungininkė”, – trečiadienį vyriausybės vadovės žodžius citavo jos frakcijos parlamente spaudos tarnyba.
„Žeminti savo šalį, ekonomiškai naikinti viską, ką mes kuriame, tai nėra kovos dėl ateinančių prezidento rinkimų metodai”, – pareiškė J.Tymošenko.
Premjerė vėl pasakė, kad V.Juščenka laiko ją varžove, todėl savo kritika stengiasi sumažinti rinkėjų pasitikėjimą vyriausybe „iki nulio”.
Tiksli eilinių prezidento rinkimų Ukrainoje data kol kas nenustatyta, bet konstitucija nurodo, kad prezidento įgaliojimų terminas – penkeri metai.
V.Juščenka davė valstybės vadovo priesaiką 2005 metų sausio pabaigoje. Jis atėjo į valdžią po masinių protesto akcijų, pavadintų „oranžine revoliucija”, per kurias J.Tymošenko aktyviai rėmė opozicijos lyderį ir būsimąjį prezidentą.
Nuo to laiko abiejų politikų santykiuose buvo ir pakilimų, ir kritimų: 2005 metų vasarį V.Juščenka pasiūlė Aukščiausiajai Radai paskirti J.Tymošenko vyriausybės vadove, bet jau po septynių mėnesių atleido ją iš premjerės posto, apkaltinęs pernelyg dideliu populizmu.
Įsigaliojus konstitucijos pataisoms 2006 metų pradžioje, prezidentas neteko teisės skirti ir atleisti vyriausybę, bet gavo teisę paleisti parlamentą, kuria pasinaudojo 2007 metais, pasiekęs, kad būtų surengti nauji įstatymų leidžiamosios institucijos rinkimai.
Po jų buvusios premjerės ir prezidentą remiančios partijos „Mūsų Ukraina” susivienijimas gavo netvirtą daugumą parlamente, ir J.Tymošenko susigrąžino vyriausybės vadovės portfelį.
Ukrainos lyderiai teigė, jog pasimokė iš savo sudėtingų santykių, bet jau po kelių savaičių prezidento sekretoriatas vėl ėmė kritikuoti vyriausybę. Kritika peraugo į atvirą susipriešinimą daugeliu vidaus politikos klausimų.
Trečiadienį J.Tymošenko skubiai paliko Kabineto posėdį ir nuvyko vėl susitikti su valstybės vadovu ir parlamento lyderiais, bet per kelias valandas trukusias uždaras derybas susipriešinusios šalys tik išdėstė savo pozicijas.
Valstybės vadovo tarnyba pasibaigus susitikimui pranešė, jog V.Juščenka dar kartą paragino atsisakyti emocijų ir grįžti „prie konstruktyvaus darbo”.
Tuo tarpu prezidento sekretoriato atstovas pareikalavo, kad vyriausybė sustabdytų Aplinkosaugos ministerijos sprendimą panaikinti Amerikos naftos bendrovės „Vanco Energy” antrinės bendrovės „Vanco Prikerčeskaja Ltd.” licencijas žvalgyti ir išgauti angliavandenilius Juodosios jūros šelfo Ukrainos dalies Pakerčio ruože.
J.Tymošenko kol kas viešai nereagavo į šiuos raginimus.