Rusijos karinis paradas pademonstravo Maskvos ryžtą ginti savo pozicijas pa

Rusija penktadienį surengė didžiulį paradą Raudonojoje aikštėje, kuris po prezidento Dmitrijaus Medvedevo prisaikdinimo turėtų pademonstruoti Maskvos ryžtą ginti savo pozicijas pasaulyje.

Karinis paradas, kurio metu pirmą kartą po Sovietų Sąjungos žlugimo buvo demonstruojamos branduolinės raketos, įvyko po to, kai Vašingtonas ketvirtadienį pranešė, jog Maskva išsiuntė du jo diplomatus. Tai kitą dieną po D.Medvedevo prisaikdinimo sustiprino Rusijos pasitikėjimo savimi įspūdį.

Pergalės dienos paradą, kuris vyksta minint sovietų pergalę Antrajame pasauliniame kare, priėmė naujasis Rusijos lyderis su savo pirmtaku Vladimiru Putinu.

D.Medvedevas perspėjo dėl „neatsakingų ambicijų”, kurios gali išprovokuoti konfliktus visuose žemynuose.

„Pasaulio istorija perspėja mus, kad ginkluoti konfliktai neatsiranda patys, juos išprovokuoja tie, kurių neatsakingos ambicijos iškeliamos aukščiau už šalių ir ištisų žemynų interesus, aukščiau už milijonų žmonių interesus”, – per paradą Maskvos Raudonojoje aikštėje sakė jis.

SUNKIEJI GINKLAI

Pirmą kartą nuo Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais parade žygiavo ne tik kariai, bet ir buvo pademonstruoti sunkieji ginklai.

10 valandą Maskvos laiku grindiniu priešais Kremlių pirmiausia pražygiavo Maskvos įgulos kariuomenės daliniai. Po to aikšte pravažiavo tankai T-90, pėstininkų kovinės mašinos BMP-3, desanto kovinės mašinos BMD-4, savaeigiai artilerijos pabūklai „Sprut”, salvių ugnies reaktyvinės sistemos „Smerč”, zenitinės raketų sistemos S-300PS („Favorit”), priešlėktuvinės gynybos zenitiniai raketų kompleksai „Top” ir „Buk”.

Svarbiausia šios programos dalis buvo keturi mobilieji raketų kompleksai „Topol”, skirti paleisti balistines branduolines raketas. Parado metu jie nebuvo parengti kovai.

Maždaug 300 metrų aukštyje virš Maskvos praskrido koviniai naikintuvai, sunkieji strateginiai bombonešiai ir sraigtasparniai.

Iš viso parade dalyvavo apie 8 tūkst. žmonių, 110 vienetų technikos ir 30 orlaivių.

PERSPĖJIMAS VAKARAMS

Šaltojo karo metais Pergalės minėjimo paradai būdavo tam tikras perspėjimas Vakarams.

Pastarąjį kartą aviacija skrido virš Šlovės kalno 1995 metais, švenčiant Pergalės 50-metį.

Pastarasis paradas Raudonojoje aikštėje, kuriame dalyvavo tankai ir raketos, vyko 1990 metų lapkričio 7 dieną.

Nuo 1991 metų iki 1994 metų kariniai paradai nebuvo rengiami.

Daug kas mano, kad D.Medvedevas yra labai priklausomas nuo savo pirmtako V.Putino, kuris ketvirtadienį buvo paskirtas šalies premjeru.

Anksčiau V.Putinas sakė, kad šis paradas, skirtas 63-iosioms sovietų pergalės metinėms, yra ne „žvanginimas ginklais”, o Rusijos „didėjančių gynybinių pajėgumų pademonstravimas”.

Tačiau įtampą akcentavo JAV pranešimas, kad Maskva nurodė išvykti iš Rusijos dviem amerikiečių karo atašė.

Rusijos užsienio reikalų ministerija atsisakė patvirtinti šią informaciją. JAV valstybės departamento atstovas Gonzo Gallegosas (Gonsas Galjegosas) paneigė, kad tai yra susiję su JAV sprendimu išsiųsti du Rusijos karo atašė, vieną – lapkritį, o kitą – balandžio 21-ąją.

NEŠVELNINS POZICIJOS DĖL NATO

Tačiau analitikas Jevgenijus Volkas mano, jog amerikiečiai išsiunčiami tokiu metu, kuris tik sustiprins įspūdį, kad Rusijos naujoji vadovybė nešvelnins pozicijos tokiais klausimais kaip NATO plėtra ir priešraketinė gynyba.

„Rusija nori parodyti, kad yra stipri, rimtai nevertina Amerikos kritikos ir daro, ką nori …. Šis karinis paradas turi … pademonstruoti Jungtinėms Valstijoms karinę Rusijos galią”, – sakė J.Volkas, kuris vadovauja JAV „Heritage Foundation” Maskvos skyriui.

„Prezidentas Putinas įsakė atkurti vieną tvirčiausių Šaltojo karo tradicijų, tai turi būti signalas, kad prasidėjo Rusijos karinis atgimimas”, – savo ruožtu rašo „The Daily Telegraph”.

Neseniai Rusijos viešosios nuomonės tyrimo centro surengtos apklausos duomenimis, 70 proc. Rusijos gyventojų teigiamai vertina tradicijų atgaivinimą, 10 proc. mano, kad tokių karinių demonstracijų laikas praėjo, o 20 proc. negalėjo atsakyti į klausimą.

ŽAIDIMAS RAUMENIMIS

Tačiau tarp visuomenės veikėjų Rusijoje draugelis kritiškai vertina sprendimą sugrąžinti kovinę techniką į Raudonąją aikštę.

„Kariniai paradai būtini, bet jie turi atspindėti realią ginkluotųjų pajėgų būklę, – pareiškė buvęs maršalo Dmitrijaus Jazovo padėjėjas, dabar Geopolitinių problemų akademijos prezidentas generolas pulkininkas Leonidas Ivašovas. – O dabar Rusijos kariuomenė nepakankamai aprūpinta naujausia ginkluote”.

„Karinė technika parade rodo, kad mes žaidžiame raumenimis ir keliame grėsmę išoriniam pasauliui, – mano judėjimo „Už žmogaus teises” lyderis Levas Ponomariovas. – Kam mes rodome savo galią, Gruzijai? Aš nemanau, kad karinės technikos demonstravimas kaip nors prasmingas ir Rusijoje, ir bet kurioje kitoje šalyje. Parade viskas atrodys puikiai, o visos realios armijos problemos bus užtušuojamos.

Prieš paradą buvo sutvirtinti Raudonosios aikštės grindinio akmenys, kad atlaikytų tankus ir kitą sunkiąją ginkluotę, o laikraštis „Kommersant” pranešė, jog buvo sutvirtinti ir netoliese esantys metropoliteno tuneliai.

Debesis virš Maskvos vaikė 12 oro pajėgų lėktuvų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.