Gausėja bedančių gretos

Nemokamais protezais džiaugiasi tik vienetai, tuo metu tūkstančiai Lietuvos žmonių laidoja viltį susitvarkyti dantis.

Į vienų žmonių burnas sudedami tūkstančiai, kiti priversti likti bedančiai. Tokią išvadą padarė Panevėžio savivaldybės kontrolieriai, patikrinę, kaip naudojami savivaldybės pinigai, skirti dantims nemokamai protezuoti. Pasirodo, už 60 tūkst. litų, atseikėtų iš Panevėžio savivaldybės biudžeto, per visus 2007-uosius dantys buvo sutvarkyti tik 14-kai žmonių.

Dantų neturės ilgai.
Teisę nemokamai protezuoti dantis turi vaikai, pensininkai ir neįgalieji, pagal anksčiau galiojusią tvarką priskiriami pirmai ir antrai neįgalumo grupei. Panevėžio savivaldybės kontrolierės Danutės Marijos Kažukauskienės duomenimis, šiuo metu eilėje nemokamai protezuoti dantis laukia apie 9000 panevėžiečių. Išanalizavus situaciją aiškėja, kad dantų šie žmonės dar ilgai neturės, nes, tarkim, 2006-aisiais už savivaldybės šioms reikmėms skirtas lėšas dantys buvo protezuoti tik 29 žmonėms. 2007-aisiais – tik 14 žmonių. Yra pacientų, kuriems protezavimo paslaugų suteikta už 8000 litų.

Šiais metais Panevėžio savivaldybė dantims nemokamai protezuoti skyrė 70 tūkst. litų. Tad gali nutikti taip, kad tūkstančiai eilėje laukiančiųjų savo gyvenimą taip ir baigs neturėdami dantų.

Nebeliko ribos

Anot kontrolierių, tokią situaciją užprogramavo tuomečio sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos įsakymas. Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos Sutarčių skyriaus vedėjo pavaduotojos Redos Židonienės, iki pat 2006-ųjų kiekvienam žmogui, turinčiam teisę nemokamai protezuoti dantis, šiai paslaugai suteikti buvo skiriama iki 350 litų. Jei paslauga kainuodavo brangiau, likusią kainos dalį pacientas turėdavo sumokėti pats. Nuo 2006-ųjų įsigaliojus minėtam įsakymui, ribos, nurodančios, už kokią sumą suteikti paslaugą, nebeliko.

„Ministro įsakyme nurodyta, kad dantų protezavimo paslauga turi užtikrinti visišką kramtymo funkcijos atkūrimą. Vadinasi, žmogui pageidaujant, jam turi būti sutvarkyti visi 32 dantys. Anksčiau asmeniui buvo teikiama tik minimali paslauga, t. y. tvarkoma tiek dantų, kiek šioms reikmėms buvo skirta pinigų“, – teigė Panevėžio savivaldybės gydytojas Mindaugas Burba.

Į burną – 8000 litų

R.Židonienės teigimu, ligonių kasų surinkti duomenys byloja, kad šiuo metu teisę nemokamai protezuoti dantis turintiems žmonėms atliekamų paslaugų vertė svyruoja nuo 300 iki 8000 litų. Anot jos, pigiausiai, t. y. 300 litų, kainuoja danties protezas. Dantų plokštelės kaina – 1000 litų, gerokai brangesni yra vadinamieji dantų tilteliai.

„Nenustatyta ne tik tai, už kokią sumą žmonės gali nemokamai tvarkyti dantis, bet ir nenurodoma, kokios medžiagos turi būti naudojamos. Todėl galime neabejoti, kad vieni žmonės pasistengia išpešti didžiausią sumą, jiems dantys protezuojami geriausiomis medžiagomis. Kitiems tuomet nebelieka nieko“, – teigė D.M.Kažukauskienė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , .

2 Responses to Gausėja bedančių gretos

  1. bedantis

    eina jie na,,,,,su tais dantim ir lietuvos laisve,kazin kiek siandien zmoniu stovetu baltijos kelyje?ateme viska,tai ka dabar su ta laisve daryti?siais laikais tureti dantis yra PRABANGA.

  2. Ramunė

    Jei reaguotume į dantų skausmą ir aiškintusi kokia yra dantų skausmo priežastis, tai bendančių gretos mažėtų. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.