Kai išsenka pieno upės

Geriausias kūdikio maistas – mamos pienas. Tačiau kartais tenka ieškoti, kuo jį pakeisti

Gydytojai vieningai sutaria, jog mamos pienas kūdikiui yra priimtinausias maistas. Šiame natūraliame produkte yra visų sparčiai augančiam mažyliui reikalingų medžiagų. Kad ir koks tobulas būtų pieno mišinys, jis neprilygsta mamos pienui. Medikais galų gale patikėjo ir tėvai – šiandien žindo vis daugiau motinų, tai tapo netgi savotiška mada. Tačiau kartais nutinka taip, kad žindyti neleidžia mamos liga, pieno trūksta arba jis apskritai dingsta.

Nuo bado ištino

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės pediatrė Rimantė Čerkauskienė prisiminė atvejį, kai į ligoninę pateko nuo bado išsekęs vos keturių mėnesių kūdikis. Mama jautė, jog mažylis nepavalgo iki soties, tačiau spaudžiama aplinkinių jį vis žindė.

„Kūdikis atrodė visai neblogai: gražus, putlus, tik kiek pablyškęs ir labai neramus, – pasakojo gydytoja. – Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad mažylio šlapime daug baltymų, o kraujo tyrimas parodė mažakraujystę.”

Kiek vėliau kūdikio mama prisipažino nebeturinti pieno, bet bijodama visuomenės, o ypač – kad nepasmerktų motina, vaiką paslapčia maitindavo vadinamaisiais klijukais – vandenyje išvirtų ryžių nuoviru, užuot davusi jam pieno mišinio. „Jos motina negalėjo ir nenorėjo suprasti, kad dukrai trūksta pieno. Esą to negali būti – ji pati savo pienu išmaitino penkis vaikus ir netiki, kad dukra nepajėgia žindyti”, – viduramžiškomis pažiūromis stebėjosi Vilniaus universiteto vaikų ligoninės pediatrė.

R.Čerkauskienė sakė, jog sąlyginis šio kūdikio putlumas buvo ne kas kita, kaip ištinimas nuo bado. „Išsiaiškinus šį skandalingą faktą, mažylis po truputį pradėtas maitinti jam pritaikytais pieno mišiniais. Vaikas pasveiko, vietoj tinimo sukelto putlumo atsirado tikras kūdikiškas apvalainumas. Tik tiek ir reikėjo – pamaitinti vaiką”, – prieš kelerius metus nutikusią istoriją prisiminė pediatrė.

Kaip paskatinti pieno gamybą

„Moterų, kurios iš tiesų negali žindyti kūdikio, yra labai nedaug. Tyrimais ir stebėjimais nustatyta, kad dažniausiai mamos negali maitinti savo pienu, nes neturi žinių, kaip tinkamai tai daryti. Tuomet ir atsitinka taip, kad pieno iš tikrųjų pritrūksta”, – aiškino vaikų gydytoja Virginija Januševičienė.

Pagrindinė sąlyga, kad motinai gamintųsi užtektinai pieno, – jos mityba turi būti visavertė. Maitinančios moterys per dieną su maistu turi gauti apie 2,5 tūkst. kalorijų. Taip pat svarbu gerti kuo daugiau skysčių. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, jog kmynų, čiobrelių, o labiausiai mėtų ir pipirmėčių, arbatos, jeigu jos yra stiprios koncentracijos, pakeičia motinos pieno skonį ir kūdikis gali nebenorėti žįsti. Todėl tokias arbatas rekomenduojama gerti tik silpnas.

Įsigalėjusią nuomonę, jog pieno gaminimąsi skatina kai kurie maisto produktai ar vaistažolių arbatos, medikai vadina paprasčiausiu mitu. Iš tiesų tai tėra psichologiniai dalykai. Jeigu mama tiki, kad riešutai, chalva ar kmynų arbata skatina pieno gamybą, šio gali ir padaugėti. Kita vertus, chalva ir riešutai sukelia troškulį, tad moteris geria daugiau skysčių.

Būtinas gydytojo patarimas

Kai nebepadeda jokios laktacijos skatinimo priemonės, kūdikiui tenka duoti jam pritaikytų pieno mišinių. Šie gaminami tik iš kruopščiai atrinkto karvių pieno. Jeigu gaminio pakuotė pažymėta ekologiško produkto ženklu, patvirtintu ES ar Lietuvos institucijų, vadinasi, tai tikrai kokybiškas ir saugus mišinys. Ekologiško produkto sertifikatai suteikiami tik tiems, kuriuos gaminant naudojama ne mažiau kaip 95 proc. ekologiniuose ūkiuose išaugintų žaliavų.

Gaminant mišinius, karvės pieno baltymas perdirbamas ir naudojamas kaip pagrindas. Dar pridedama angliavandenių, riebalų, vitaminų, mineralinių medžiagų. Tokiais mišiniais paprastai ir pradedamas maitinti mažylis, jei nėra mamos pieno.

Tačiau viskas nėra taip paprasta, nes neįprastas maistas vaikui gali sukelti alergiją. Todėl prieš pradedant maitinti kūdikį pieno mišiniais, reikia būtinai pasikonsultuoti su jį prižiūrinčiu gydytoju. Jis geriausiai gali patarti, kokį produktą rinktis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.