Baltarusiai galėtų už vizą mokėti mažiau

Europos Parlamente surengta diskusija dėl Šengeno vizų kainų Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams. Per ją kalbėjo ir Europos Komisijos atstovas Jacques’as Barrot.

Diskusiją inicijavo Europos Parlamento nariai, pradėję parašų rinkimo kampaniją, kad baltarusiams būtų sumažinta Šengeno vizų kaina. Jei daugiau kaip pusė iš 785 europarlamentarų iki gegužės pradžios pritars šiam siūlymui, jis bus pateiktas ES Tarybai. Iki šiol surinkta tik apie 140 parašų.

2007-aisiais ES valstybės padidino baltarusiams mokestį už vizas nuo 35 iki 60 eurų, todėl nuo šių metų baltarusiai keliaudami į gretimas valstybes moka net 60 eurų. Tuo metu Ukrainos, Gruzijos, Moldovos ir Rusijos piliečiai, remdamiesi dvišaliais susitarimais su Europos Sąjunga, moka tik po 35 eurus.

Kalbėdama Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, per kurią buvo svarstomas vizų kainų baltarusiams ir ukrainiečiams klausimas, europarlamentarė dr. Laima Andrikienė pabrėžė, kad ES nedelsdama turi priimti sprendimą. „Neketinu lyginti šiandieninių Ukrainos ir Baltarusijos. Skirtumas tarp jų milžiniškas, nes Ukraina aiškiai eina demokratijos ir eurointegracijos keliu, o Baltarusijoje savo pozicijų nenori užleisti autoritarinis A.Lukašenkos režimas. ES su Ukraina, kaip ir su Rusija, Moldova bei Vakarų Balkanų valstybėmis, pasirašė naują vizų režimo palengvinimo susitarimą, o su Baltarusija net derybos dėl tokio susitarimo nepradėtos, nes A.Lukašenka nesuinteresuotas, kad baltarusiai pamatytų, kaip gyvena laisvasis pasaulis. 60 eurų kainuojanti Šengeno viza – tai kaina, kurią baltarusiai moka už A.Lukašenkos diktatūrą“, – sakė L.Andrikienė.

Lietuvos atstovė tokią ES vizų politiką vadina neadekvačia padėčiai ES rytiniame pasienyje. Vien Lenkija kasmet Ukrainos piliečiams išduoda apie 600 tūkst. vizų, tuo metu visos Šengeno valstybės kartu paėmus – perpus mažiau. Prieš tapdamos Šengeno erdvės dalimi Lietuva, Latvija, Lenkija buvo nustačiusios baltarusiams labai mažas vizų kainas: Lenkija ir Lietuva – vos po 5 eurus, o Latvija jas išduodavo nemokamai. Šios trys valstybės kasmet baltarusiams išduodavo 400 tūkst. vizų, o tai tris kartus daugiau nei visos senosios Šengeno šalys.

„Ar mums patinka tai, kad vos 26 proc. Baltarusijos piliečių yra kada nors lankęsi bent vienoje ES valstybėje, o 60 proc. baltarusių per pastaruosius trejus metus nė karto nebuvo susitikę su užsieniečiu?“ – klausė L.Andrikienė. Ir pati atsakė, jog iš patyrimo žinoma, kad geriau vieną kartą pamatyti ES, negu šimtą kartų apie ją išgirsti.

Nuo 2007 metų gruodžio pabaigos iki 60 eurų pabrangus tiek vienkartinei, tiek daugkartinei vizai Baltarusijos piliečiams, 2008-ųjų vasarį ir Baltarusija pabrangino vizas naujųjų Šengeno narių – Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos – gyventojams. Dabar už daugkartinę vizą (šešiems mėnesiams arba metams) jie privalo mokėti 150 eurų. Vienkartinė viza Lietuvos piliečiams pabrango iki 25 eurų.

Įsigiję vizą Šengeno valstybių gyventojai gali vykti tik į Baltarusiją, o tuo metu baltarusiai, nusipirkę vizą už 60 eurų, gali keliauti į visas Šengeno erdvės valstybes.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.