V.Landsbergio ieškinys V.Petkevičiui paliktas nenagrinėtas

Vilniaus apygardos teismas antradienį nenagrinėtu paliko europarlamentaro Vytauto Landsbergio 100 tūkst. litų neturtinės žalos ieškinį, pareikštą knygos ,,Durnių laivas” autoriui, rašytojui Vytautui Petkevičiui.

Šiuo ieškiniu politikas siekė apginti, jo manymu, rašytojo piktavališkai apšmeižtą mirusį tėvą

Vytautą Landsbergį-Žemkalnį ir prisiteisti pinigų už patirtus išgyvenimus. Rašytojas su šia sąlyga nesutiko.

Teismas, palikdamas ieškinį nenagrinėtu, V.Landsbergiui grąžino 3 tūkst. 102 litų jo sumokėto žyminio mokesčio.

Nutartyje sakoma, kad ieškovas V.Landsbergis nesilaikė įstatymo nustatytos privalomos išankstinio ginčo sprendimo ne teisme tvarkos, tačiau jis dar gali pasinaudoti šia tvarka, todėl ieškovo ieškinys paliktinas nenagrinėtu.

Teismas ieškovui išaiškino, jog pašalinus aplinkybes, kliudančias nagrinėti bylą, jis turi teisę vėl kreiptis į teismą su ieškiniu bendra tvarka.

Sprendimą šioje byloje Vilniaus apygardos teismas turėjo paskelbti kovo 31 dieną. Tačiau tądien teismas nusprendė atnaujinti bylos nagrinėjimą ir oficialiai pasiteirauti knygą išleidusios leidyklos, ar V.Landsbergis buvo kreipęsis į ją dėl paneigimo.

Tokią privalomą išankstinę ne teisminę ginčo tvarką numato įstatymai. Teismui buvo neaišku, ar V.Landsbergis pasinaudojo įstatyme numatyta teise paprašyti paneigti knygoje paskelbtą informaciją.

Posėdyje dalyvavęs ,,Durnių laivą” išleidusios leidyklos ,,Politika” direktorius Povilas Masilionis žurnalistams teigė, kad V.Landsbergis nieko nereikalavo paneigti.

Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui per Vilniaus apygardos teismą.

Pernai balandį Santariškių klinikų Širdies chirurgijos klinikoje V.Landsbergiui buvo atlikta širdies kraujagyslių šuntavimo operacija. Politikas teigė, kad šį negalavimą sukėlė išgyvenimai dėl mirusio tėvo apšmeižimo, paskelbto V.Petkevičiaus knygoje ,,Durnių laivas”.

75 metų tikino susirgęs išemine širdies liga. Šiuo pagrindu ieškinyje buvo grindžiama neturtinė žala.

Politikas yra sakęs, kad susitaikytų su rašytoju, jei šis pripažintų, kad piktavališkai apšmeižė jo mirusį tėvą Vytautą Landsbergį-Žemkalnį. Rašytojas su šia sąlyga nesutiko.

,,Nesu išgalvojęs nė vieno žodžio, sakinio, neturiu supratimo, kodėl nusikaltau. Jis gali pasakyti, kad skaitydamas mano knygą susirgo kokia nors venerine liga”, – yra pareiškęs V.Petkevičius. Jo teigimu, V.Landsbergis jau anksčiau turėjo sveikatos problemų, jis esą „amžinai skundžiasi ir teisiasi”.

,,Durnių laivo” autorius sakė nebent atsiprašytų tik tuo atveju, jei po atsiprašymo europarlamentaras visiškai pasveiktų ir gyventų šimtą metų.

2006-ųjų rugsėjį Generalinė prokuratūra dėl senaties nutraukė baudžiamąją bylą rašytojui V.Petkevičiui, iškeltą dėl tarpukario Lietuvos veikėjo Vytauto Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo knygoje ,,Durnių laivas”.

Prokurorai išanalizavo Aukščiausiojo Teismo jiems grąžintą bylą ir, atsižvelgę į teismų nutarčių nuostatas konstatavo, kad yra Baudžiamojo kodekso 313 straipsnio 2 dalyje numatyti baudžiamojo nusižengimo požymiai – viešas paskleidimas apie mirusįjį prasimanymus, galinčius nulemti žmonių panieką ar pakirsti pagarbą jo atminimui. Tačiau, kadangi suėjo senaties terminas, bylą nuspręsta nutraukti.

Tų metų birželio 20 dieną Aukščiausiasis Teismas buvo nusprendęs, kad prokurorai turi taisyti bylą arba nutraukti ją dėl senaties.

Aukščiausiojo Teismo išplėstinė septynių teisėjų kolegija tada atmetė ir prokuratūros, ir V.Petkevičiaus kasacinius skundus bei paliko galioti Vilniaus apygardos teismo nutartį.

Šia nutartimi buvo panaikintas išteisinamasis nuosprendis V.Petkevičiui dėl tarpukario Lietuvos veikėjo apšmeižimo ir byla perduota generaliniam prokurorui, konstatuojant, kad kaltinamasis aktas byloje buvo surašytas netinkamai, nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimų, viena kaltinamojo akto dalis prieštarauja kitai.

Tuo tarpu Generalinė prokuratūra buvo parašiusi kasacinį skundą, teigdama, kad apeliacinės instancijos teismas pats galėtų ištaisyti visus trūkumus ir klaidas. Prokurorų manymu, teismas pats iš esmės galėjo spręsti dėl V.Petkevičiaus kaltumo ar nekaltumo.

V.Landsbergis-Žemkalnis knygoje ,,Durnių laivas” pavadintas ,,Hitlerio draugu”, ,,naujai iškeptu patriarchu”, taip pat sietas su KGB ir neva bendradarbiavęs su šia sovietinio saugumo struktūra.

V.Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo. Jis savo knygą vadina ,,politinių šaržų ir veidų galerija”.

Nukentėjusysis, europarlamentaras V.Landsbergis yra sakęs teismui, kad savo knyga „Durnių laivas” V.Petkevičius norėjo keršyti dėl nepavykusios savo politinės karjeros.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba už šią knygą V.Petkevičių yra griežtai pasmerkusi.

,,Durnių laivu” taip pat piktinosi Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjai, o grupė dešiniosios opozicijos parlamentarų prašė prokurorų ištirti knygoje paskelbtus tikrovės neatitinkančius teiginius. Dalies visuomenės nuomone, kai kurie knygos autoriaus teiginiai žeidžia sausio 13-osios kovotojų už laisvę garbę ir orumą.

Žymus architektas, Nepriklausomybės kovų savanoris V.Landsbergis-Žemkalnis (1893-1993 m.) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją. 1959 metais V.Landsbergis-Žemkalnis grįžo į Lietuvą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.