Slaugytojos vagiamos iš darželių

Prieš metus šalyje pradėję veikti visuomenės sveikatos priežiūros biurai iš bendrojo lavinimo mokyklų eliminavo medicinos seseles – iš praktikių jos virto lektorėmis. Dabar siekiama perimti ir vaikų darželių slaugytojų veiklą.

Seimo narys Edvardas Žakaris sulaukė gausybės vaikų darželių vadovų ir slaugytojų skundų, kad mažieji darželinukai gali likti be operatyvios medicinos specialistų priežiūros. Prieš dvejus metus Šiauliuose įkurtas Visuomenės sveikatos biuras pernai iš mokyklų „išvarė“ seseles. Užuot rūpinusios vaikų sveikata, jos dabar tik skaito mokiniams paskaitas apie sveiką mitybą. Seselės buvo „išdarbintos“ iš mokyklų ir įdarbintos sveikatos biure.

Taip pat norima pasielgti ir su darželių slaugytojomis. Jos jau neteiktų jokios realios medicinos pagalbos. Ikimokyklinukams ir auklėtojams slaugytojos, kaip ir seselės, skaitytų paskaitas apie sveiką mitybą, streso daromą žalą. Tarsi tokiais dalykais iki šiol nebuvo rūpinamasi.

Tyrimai – iš piršto laužti

Vyriausybės patvirtintoje Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros plėtros savivaldybėse programoje (2007-2010 metų) išsamiai aprašyta padėties vaikų darželiuose analizė. 24-ame punkte konstatuojama, kad darželiuose nekoordinuojama ir netinkamai vykdoma vaikų sveikatos priežiūra. Rašyta, kad įstaigose dirbantys sveikatos priežiūros specialistai tik sudaro valgiaraščius.

„Visiška nesąmonė“, – griebiasi už galvos Ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovų asociacijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Irena Urbutienė. Ji pateikė didžiulį slaugytojų pareigybių aprašą. „Kas tokius tyrimus darė? Iš kur ištraukė? Akivaizdžiai nesusišneka Švietimo ir mokslo bei Sveikatos apsaugos ministerijos“, – stebėjosi I.Urbutienė.

E.Žakaris pateikė paklausimą Sveikatos apsaugos ministerijai, kokiais tyrimais vadovautasi, ir gavo atsakymą, verčiantį juoktis per ašaras. Jame buvo parašyta, kad jokie tyrimai nebuvo atlikti. Darbo grupė situacijos analizę „suformulavo neatlikusi tyrimų, o atsižvelgusi į darbo grupėje dalyvavusių specialistų praktinę darbo patirtį“. Tokį atsakymą pasirašė sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas.

Arčiau vaikų

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) Šiaulių skyriaus ikimokyklinių ugdymo įstaigų pirmininkė Dalia Jociuvienė pripažino, kad naujoji sistema nieko gero nežada nei vaikams, nei slaugytojams. „Dabar mes džiaugiamės, kad galime tiesiogiai bendrauti ne tik su vaikais, bet ir tėveliais. Kai tapsime biuro darbuotojais, darželiuose busime svečiai“, – pažymėjo ji.

Slaugos specialistai turės padėti į stalčių mediko diplomą ir užsiimti švietimo veikla. D.Jociuvienė tvirtino, kad vaikams slaugytojo pagalba darželyje būtina. Jis ne tik prižiūri, kad būtų laikomasi higienos reikalavimų, bet ir teikia būtiną pagalbą. Jos dažniausiai reikia astma ar cukriniu diabetu sergantiems vaikams. Pati D.Jociuvienė kasdien stebi vaiką, kuris laukia kepenų persodinimo operacijos.

I.Urbutienė įsitikinusi, kad Visuomenės sveikatos biuras tiesiog nori prisiimti jau vykdomų projektų nuopelnus ir taip parodyti, jog kažką dirba. „Tokie dalykai vyksta mokyklose. Nenustebčiau, jei Visuomenės sveikatos biuras skintų laurus už šių projektų koordinavimą. Nestebintų ir tai, jei po kurio laiko iš lubų būtų perrašyta situacijos darželiuose analizė. Dabar dažė juodai. Perdažys baltai“, – svarstė ji.

Darbas dėl darbo

Šiaulių miesto tarybos ir Sveikatos komiteto narė Elena Mockuvienė pasisako prieš visuomenės sveikatos biurų steigimą. „Toks biuras Šiauliuose buvo įsteigtas vieno balso persvara. Realios naudos nėra. Mokyklų seselės per 40 valandų virto paskaitininkėmis, kurios susirgusiems vaikams gali tik pasiūlyti nueiti pas gydytoją. Be to, kam reikalingas biuras, jei Šiauliuose jau yra Visuomenės sveikatos ugdymo centras“, – stebėjosi E.Mockuvienė.

E.Žakaris dėl tokios situacijos įžvelgia daugybę kvailysčių. Pirmiausia buvo sukurtas sveikatos biuras, kuris, nerasdamas darbo, pasijungė jau veikiančias struktūras. „Iš principo taip negalima daryti. Darbas dėl darbo. Jei kas nors keičiama, negali būti daroma blogiau“, – įsitikinęs Seimo narys.

Jis labiausiai baiminasi dėl to, jog perspektyvoje numatoma, kad vaikai galės lankyti darželius nuo itin ankstyvo amžiaus. „Tada slaugytojai darželiuose bus reikalingesni. Pats laikas taisyti klaidas“, – ragina politikas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Slaugytojos vagiamos iš darželių"

  1. mama

    mokytojų ir taip pilnos mokyklos duokit seselėms dirbti savo darbą.biurokratai sėdėdami primąsto nesąmonių.

  2. mokyklos vadovė

    pikčiausia kad įsakymus kuria tie ,kurie net neateina į mokyklas, net nesuvokia ką medikai ten dirba.Pasėdėkit nors vieną dieną, pamatysit kiek streso tai reikalaujantys darbas, gal kitaip mąstysit.Neįsivaizduoju mokyklos be medikės. Ji viską daro ir paskaitas skaito, prevenciją vykdo pastoviai juk kasdien bendrauja su vaikais,pirma pagalba ir tt.Atsitokėkit vieną kart.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.