Kandidatas įtiko tik opozicijai

Po pusantrų merdėjimo metų Lietuvoje pagaliau bus atgaivintas liustracijos procesas. Nors valdantieji buvo skeptiškai nusiteikę prieš naujojo Liustracijos komisijos pirmininko kandidatūrą, vis dėlto jai pritarta.

Vakar Seimo Nacionalinis saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) patvirtino sunkiai ir ilgai formuotos Liustracijos komisijos pirmininką. Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus Povilo Malakausko teikimu juo tapo 66 metų Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Administracinės teisės ir proceso katedros vedėjas Algimantas Urmonas. Vieningos nuomonės dėl šio kandidato NSGK neturėjo. Nors niekas iš komiteto narių prieš A.Urmoną nepasisakė, jis paskirtas šešiais opozicijos frakcijų atstovų balsais. Visi keturi valdančiosios koalicijos nariai ir viena „darbietė” balsuodami susilaikė. Socialdemokratai prieš tai buvo paprašę pertraukos – apsvarstyti kandidatūrą frakcijoje.

LŽ paklaustas, ar nejaučia nuoskaudos dėl tokio kai kurių NSGK narių nepasitikėjimo, A.Urmonas juokaudamas sakė, kad pykti ant politikų nedera – už viską su jais atsiskaityti geriausia per rinkimus.

Iškilo abejonių

A.Urmonas teisės studijas yra baigęs Vilniaus universitete, aspirantūrą – trečiosios pakopos studijas – neakivaizdžiai įveikė Prokuratūros institute Maskvoje.

Pasak P.Malakausko, pagrindinis kriterijus renkantis komisijos pirmininką buvo teisininko išsilavinimas, nes „liustracijos procesas esąs labiau teisinis, o ne politinis ar moralinis”. Dažnai tenka teismuose įrodinėti, kad vienas ar kitas asmuo bendradarbiavo su buvusiomis sovietų specialiosiomis tarnybomis.

Socialliberalas Alvydas Sadeckas – vienas tų, kurie skeptiškai vertino A.Urmono kandidatūrą, – teigė, jog Liustracijos komisijai vadovauti skiriamas asmuo neturi kelti abejonių, kad dirbs objektyviai, bus neutralus ir sugebės atsispirti politinei įtakai.

„Tokių garantijų neturėjome. Jautrios institucijos vadovas patvirtintas opozicijos balsais. Visiems būtų buvę geriau, jei skiriant kandidatą požiūris būtų buvęs maksimaliai bendras”, – aiškino A.Sadeckas. Kas konkrečiai jam kliuvo dėl A.Urmono, parlamentaras neatskleidė.

„Naujojo pirmininko nepažįstu. Gal buvo galima rasti ir geresnių kandidatų, tačiau reikia tik džiaugtis, kad atsirado žmogus, kuris visuomeniniais pagrindais sutiko imtis tokio sunkaus darbo. Nebus pirmininko, nepradės veikti komisija”, – LŽ sakė Seimo NSGK narė konservatorė Rasa Juknevičienė.

Rezultatai stebina

„Kaip teisininkas, be to, daugiau teoretikas, tikrai niekam nebuvau užmynęs ant nuospaudos, todėl balsavimo komitete rezultatai man atrodo gana keisti”, – vakar LŽ prisipažino A.Urmonas. Jis teigė nepriklausęs ir nepriklausąs jokiai partijai. „Man svarbiausia – teisiniai kriterijai, o ne kokios nors politinės ambicijos”, – pabrėžė naujasis Liustracijos komisijos pirmininkas.

Pasiteiravus, ar, jo nuomone, nevertėtų pratęsti prisipažinimo bendradarbiavus su buvusiomis slaptosiomis tarnybomis termino, A.Urmonas atsakė, jog tai esąs ne teisinis, o politinis klausimas, kurį spręsti turėtų politikai. „Mūsų komisijos darbas – nagrinėti bylas, rinkti įrodymus ir teikti juos teismui”, – aiškino teisininkas. Jo žiniomis, šiuo metu komisijos nagrinėjimo laukia apie 120 bylų.

Kada vyks pirmasis Liustracijos komisijos posėdis, A.Urmonas dar negalėjo pasakyti. Mat reikia susiderinti ne tik tarpusavyje, bet ir su VSD – bylos slaptos, todėl posėdžiai vyks departamento patalpose.

Dirbs pagal senąjį įstatymą

Prezidentas naująjį Liustracijos įstatymą vetavo pernai spalį, bet Seimas prie liustracijos reikalų negrįžo iki šiol. Atmestame įstatyme buvo numatyta nauja Liustracijos komisijos sudarymo ir finansavimo tvarka (lėšų skiriant iš biudžeto).

Dabar komisijai teks toliau vadovautis senuoju įstatymu, pagal kurį jos veikla organizuojama visuomeniniais pagrindais. Tokią tvarką kritikavo ne tik politikai, bet ir pasitraukę komisijos nariai – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro vadovė Dalia Kuodytė, politologas Antanas Kulakauskas, istorikė Birutė Burauskaitė, prokuroras Rimvydas Valentukevičius.

Seimo NSGK ketina siūlyti parlamentui priimti senojo įstatymo pataisą, numatančią bent šiokį tokį komisijos veiklos finansavimą.

Šiuo metu komisiją sudaro penki nariai – pirmininkas A.Urmonas, teisininkas Petras Ragauskas, priklausęs ir senajai komisijai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkė Jūratė Marcinkevičienė, prokurorė Rita Vaitekūnienė ir VSD pareigūnas Vytautas Lengvenis.

Liustracijos komisija iš turimų duomenų vertina asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusiomis sovietų specialiosiomis tarnybomis, veiklą, o nustatytu laiku neprisipažinusiųjų pavardes skelbia viešai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.