Kokybiškos plytos dūla sandėliuose

Nekilnojamojo turto vystytojai žada, kad aprimusi statybų rinka leis koncentruotis į kokybę. Pripažįstama, jog iki šiol svarbiausia buvo greitai pastatyti – klientai neva spaudė parduoti. Tačiau sustojus pardavimui statybų sektorių gali dar labiau „prispausti” pagunda išsaugoti smunkantį pelną aukojant kokybę.

Nekilnojamojo turto pirkimo bumas sugriuvo. Nekokybiškų butų pripirkta kelioms kartoms. Vienas po kito į viešumą iškyla gyventojų skundai dėl blogos ar abejotinos naujos statybos būstų kokybės.

Tik atkaklių gyventojų pastangomis sostinėje statybininkai priverčiami ištaisyti broką: antai jau apšiltintas ne vienas naujas daugiabutis, parduotas kaip šiltiems kraštams pritaikytas namas – neapšiltintas.

Apie kokybę pradėta kalbėti tik aprimus lenktynėms statybų trasoje, kai didžiuosiuose miestuose masiškai iškilę nauji daugiabučiai nuvylė pirkėjus broko gausybe. O būstą įsigyjantys gyventojai ir toliau priversti rizikuoti – kaip išsirinkti kokybišką pastatą neturint specialių žinių ar tai išmanančio specialisto pagalbos, kuriuo statytoju pasitikėti.

Mažina išlaidas

Tai, kad statytojai jau susirūpino mažinti projektų kainas ir apkarpyti savo išlaidas, rodo konkretūs pavyzdžiai. Antai viename šiuo metu sostinėje įgyvendinamų prabangaus būsto projektų, kaip pasakojama neoficialiai, padaryta rimtų pakeitimų. Esą pakeistos vidaus pertvarų statybinės medžiagos – turėję būti naudojami blokai ir plytos pakeisti gipskartoniu. Taip pat nebėra dalinei apdailai anksčiau planuoto naudoti glaisto. Balkonuose ir terasose esą atsisakyta keraminių plytelių. O kad projekto vykdytojai galėtų kompensuoti dėl prastovų patiriamus nuostolius, pirkėjams žadamos ir jų trokštamos automobilių stovėjimo aikštelių kainos neva rekordiškai pakeltos – iki 70 tūkst. litų.

„ŽIA valda”, sostinėje įgyvendinanti prabangų būsto projektą „Kabantys sodai”, taip pat peržiūrėjo ir, pasak neoficialių šaltinių, gerokai apkarpė anksčiau numatytas jo išlaidas. Tačiau projekto atstovai su LŽ apie tai kalbėtis nepanoro.

Atsiras naujų technologijų

Statybų bendrovės „Eika” vadovas Robertas Dargis LŽ sakė, kad iki šiol žmonės pirko viską, kas pakliūva, o statytojai, ypač maži, statė bet ką. Tikėtis, jog tai vyks toliau, jau naivu. „Dabar, kai nurimo statybų bumas ir stabilizavosi situacija, žmogui atsirado didesnis pasirinkimas. Jis atidžiau žiūrės, ką perka. Manau, keičiasi ir pirkimo kultūra, ji didėja. Pirkėjas, rinkdamasis būstą, jau nepasitiki vien savo jėgomis, pasitelkia ir ekspertus, kad šie patartų kokybės klausimais. Pastebima, jog šiuo metu daugiau dėmesio skiriama vartojimo išlaidų name dydžiui ir žiūrima, kad brangstant energijos šaltiniams būtų galima pigiau pragyventi”, – pabrėžia pašnekovas.

Jis pripažįsta, kad kokybiškų pastatų statybos išlaidos, be abejo, didesnės. Siekiant išlaikyti pirkėjui priimtinos kainos ir patikimos kokybės santykį esą atėjo laikas taikyti naujas statybų technologijas, kurios leistų atpiginti statybas nepabloginant kokybės.

„Žinia, populiariausi namai yra mūriniai. Jie labai brangūs. Tačiau šiuolaikiškos technologijos jau suteikia galimybę gaminti daugiasluoksnes surenkamas konstrukcijas pastatų, kurių šiluminė izoliacija atitinka šiandienos reikalavimus. Ir tokių namų statyba gamyklinio paruošimo būdu leidžia daug efektyviau elgtis statybų aikštelėje. Vertinant krizių istoriją, jos visada buvo pozityvios ir lėmė ne vieną technologinį lūžį, kuris atvėrė naujų galimybių. Aišku, šiuo metu pasaulyje vyraujantis nekilnojamojo turto sąstingis irgi turės tam tikrų pozityvių pokyčių”, – sako R.Dargis. Anot jo, neabejotinai populiarės kokybiškas, mažai energijos reikalaujantis būstas.

Ranka nenumojo

Dažnai svarbu, jog pirkėjas turėtų pagrindo pasitikėti statytoju ir neabejotų, kad jo deklaruojama kokybė yra tikra, o ne menama. Tad kai kurie statytojai iš anksto pasirūpina savo darbų kokybės priežiūra. Pasak sostinės daugiabučių namų kvartalo „Stepono devintukas” projekto atstovo Tomo Kutkausko, objekto rangovė bendrovė „Statversas” bendradarbiauja su vokiečių inžinierių įmonės „HG Ingenieure” ekspertais. Šie prižiūri visų jų įgyvendinamų projektų kokybę, stebi ne tik statybų eigą, bet ir dalyvauja kuriant projektus.

„Neretai būna, kad per vokiečių inžinierių vizitą tenka kai ką perdaryti, nes net menkiausią nukrypimą nuo techninio projekto vokiečiai įvardija kaip galimą broką”, – teigia „Stepono devintuko” atstovas.

T.Kutkauskas prisipažįsta, kad tiek jie, tiek kiti statybininkai renkasi tas statybines medžiagas, prie kurių yra įpratę ir kurių lengviausia rasti. „Iš tiesų šiek tiek atpratome stengtis ir ieškoti naujovių, kurios turbūt ir baugina. O turint tokius konsultantus yra iš ko semtis patirties. Pavyzdžiui, patys kažin ar būtume radę ir pasirinkę balkonų konstrukcijas, naikinančias šalčio laiptelį. Jos tikrai pranašesnės už tas, kurias galime rasti pas mus”, – patikina pašnekovas.

Anot jo, siekiant darbų kokybės tenka susidurti ir su migracijos padariniais. „Pastaraisiais metais į Lietuvą grįžta tikrai nemažai statybininkų iš Anglijos bei Airijos. Tačiau keleri metai ar net mėnesiai užsienio statybose, ypač Airijoje, padaro meškos paslaugą darbininkams. Pastebėjome, kad grįžę jie dirba ne taip kokybiškai, kaip dirbdavo Lietuvoje, parsiveža gana kenksmingų idėjų, kaip paspartinti ar supaprastinti darbus. Tokie įpročiai kokybės negerina, todėl bene kiekvieną grįžusį iš užsienio statybininką reikia vėl mokyti dirbti kokybiškiau”, – pažymi T.Kutkauskas.

Populiariausios – pigios medžiagos

Vis dėlto realią statybų kokybę rodo ir tai, kokios naudojamos medžiagos populiariausios.

Pasak statybinėmis medžiagomis prekiaujančios UAB „Statgina” direktorės Natalijos Gedrimaitės, rinkoje yra nemažas pasirinkimas kokybiškų medžiagų, tačiau nepastebima, kad jos būtų daug populiaresnės už pigesnes. „Žinoma, pasitaiko atvejų, kai statybų bendrovės, siekdamos išsaugoti gerą vardą, renkasi geresnes statybines medžiagas. Tačiau statantieji ne sau dažniausiai tai stengiasi padaryti kuo pigiau”, – sako N.Gedrimaitė.

Anot jos, siaučiant statybų bumui kai kurios statybų bendrovės pirko labai nekokybiškas statybines medžiagas, tad neaišku, ar ilgai iš jų pastatyti namai stovės. Kiek daugiau dėmesio statybų kokybei skiria individualių namų statytojai, bet, pasak pašnekovės, pasitaiko nemažai atvejų, kai ir jiems svarbi tik kuo mažesnė kaina. Ne visi kotedžai esą irgi būna pastatyti kokybiškai. Būsto pirkėjams, norintiems išvengti prasto pasirinkimo, N.Gedrimaitė patartų kreiptis konsultacijos į profesionalus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , .

1 atsiliepimas į "Kokybiškos plytos dūla sandėliuose"

  1. statybininkas

    ka cia sako kutkaskas kzin kas isko turi mokytis ar gryze is jo ar jis is gryzusiu statybininku. zalias tu dar

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.