Baudos jaunuolių neišauklėja

Aštuoniolikmečiams vairuotojams už eismo taisyklių pažeidimus dažniau atimama teisė vairuoti nei skiriamos baudos. Pareigūnai taip auklėja įsismarkavusius jaunuolius.

Liko be pažymėjimo

Aštuoniolikmetis gimnazistas iš automobilių stovėjimo aikštelės važiavo atbulas ir trenkėsi į kitą mašiną. Nors abu automobiliai buvo apgadinti nesmarkiai, pareigūnai kaltininkui trims mėnesiams atėmė teisę vairuoti. Vaikinas buvo pasiruošęs sumokėti didesnę nei vidutiniškai skiriama už panašų įvykį baudą, tačiau pareigūnai su juo nesiderėjo.

Eismo priežiūros skyriaus viršininkas Alvydas Katkauskas teigė, kad pradedančius vairuotojus už prasižengimus dažniausiai baudžia taip, kad jiems nuobauda taptų pamoka. Jeigu už nusižengimą taisyklės numato baudą arba teisės vairuoti atėmimą, tai dažniausiai taikoma antroji nuobaudos rūšis.

Eismo priežiūros skyriaus pareigūnai dažniausiai vadovaujasi Vyriausiojo administracinio teismo praktika. Šis teismas yra įtvirtinęs nuostatą, jog „teisės vairuoti atėmimas, o ne bauda geriau padeda pasiekti administracinės nuobaudos keliamus tikslus.

Tai apsaugo visuomenę nuo naujų Kelių eismo taisyklių pažeidimų. Kita vertus tokia nuobauda darys realų poveikį pažeidėjo elgesiui.”

Gresia ir areštas

Keli mėnesiai be teisės vairuoti jauniems žmonėms kartais tampa tikru valios išbandymu. Ne vienas rizikuoja važinėdamas be vairuotojo pažymėjimo.

Tačiau nuo šių metų pradžios sugriežtinus atsakomybę už kai kuriuos Kelių eismo taisyklių pažeidimus, tokia rizika gali atsirūgti dar didesniais nemalonumais, o atskirais atvejais ir areštu.

Įstatymas numato už vairavimą neturint tam teisės baudą nuo vieno iki pusantro tūkstančio litų arba administracinį areštą iki 30 parų.

Jeigu vairuotojui atimtas pažymėjimas, bet jis sėdo prie vairo, gali būti skiriama bauda nuo 1,5 tūkst. iki 2,5 tūkst. litų arba administracinis areštas iki 30 parų.

Eismo priežiūros skyriaus Administracinės veiklos poskyrio viršininkas Ramūnas Šideikis teigė, kad Klaipėdos miesto apylinkės teismas asmenims, vairavusiems neblaiviems, jau ne kartą skyrė areštą.

Pažeidimus fiksuoja slapta

Miesto gatvėse patruliuojantys pareigūnai pastebėjo, kad jauni vairuotojai dažniausiai nusižengia taisyklėms viršydami leistiną greitį bei pavojingai manevruodami. Be to, jie dažnai važinėja neprisisegę saugos diržais ir neteisingai važiuoja per sankryžas.

Pavojingo vairavimo atvejus, kai mašina nardo tarp eilių, užlenda prieš kitus automobilius ir taip sudaro avarines situacijas, vairuotojas neįjungia posūkių signalų, pareigūnai dažnai fiksuoja neviešo patruliavimo metu. Tai reiškia, kad važinėdami nepažymėtu specialiais ženklais automobiliu policininkai stebi ir vaizdo kameromis fiksuoja pažeidimus.

Už pavojingą ir chuliganišką vairavimą baudžiama bauda nuo 400 iki 800 litų su teisės vairuoti atėmimu nuo 3 iki 6 mėnesių. O jeigu šiuos pažeidimus padaro neturėjęs teisės vairuoti žmogus, jis gali būti nubaustas nuo vieno iki dviejų tūkstančių litų bauda.

Šių metų gerokai griežčiau baudžiama ir už važiavimą neprisisegus saugos diržais. Pirmą kartą už šį taisyklių punkto pažeidimą gali būti skirta bauda nuo 100 iki 200 litų. Antrąkart per metus įkliuvęs už tą patį nusižengimą gali būti nubaustas 200–300 litų bauda arba teisės vairuoti transporto priemonę atėmimu mėnesiui.

Gali netekti mašinos

Nuobaudos rūšį ir baudos dydį pareigūnai skiria vadovaudamiesi protingumo ir teisingumo kriterijais. R.Šideikis tikino, kad tai priklauso ir nuo vairuotojo elgesio, kokiomis aplinkybėmis buvo padarytas Kelių eismo taisyklių pažeidimas.

Jeigu žmogus pripažįsta kaltę, anksčiau administracine tvarka nebuvo baustas, pažeidimas nesukėlė realaus pavojaus kitiems eismo dalyviams, o kaltininkas gailisi, tai laikoma lengvinančiomis aplinkybėmis.

Sugriežtinus nuobaudas už vairavimą esant neblaiviam ar neturint tam teisės galima laikinai netekti automobilio. Išaiškintas toks pažeidėjas tuojau pat gali būti išlaipintas iš mašinos, o automobilis nugabentas į saugojimo aikštelę. Mašina grąžinama tik tada, kai vairuotojas sumoka skirtą baudą. Kuo greičiau jis tai padaro, tuo mažiau jam teks sumokėti už automobilio saugojimą aikštelėje.

„Vairavimo kultūra ugdoma ne tada, kai žmogus pradeda savarankiškai vairuoti, o kai dar būdamas mažas važinėja tėčio ar mamos vairuojamame automobilyje, – tikino R.Šideikis. – Matydamas, kaip tėvai vairuoja ir elgiasi gatvėse, susiformuoja savo elgesio kelyje modelį.”

Netrukus Eismo priežiūros skyriuje bus įrengta saugaus eismo mokymo klasė. Čia vyks pamokos mokiniams ir darželio auklėtiniams.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Baudos jaunuolių neišauklėja"

  1. jeronimo

    man juokas ima is situ sapalioniu, kokie mes geruciai gaudom nusizengelius. nesamone, amziais fenuoja krumuose ilinde ar pesciuju perejes ziuri kur tik kisy nulupus. kaune daznai isjungia swiesaforus, kamsciai, piko walandos.. zmones nerwuoti nori namo skuba, nei wieno mento, prawaziuoji siaip netaip ta kamstyo uz jo stowi su fenuir gaudo susinerwawusius ir skubancius namo zmones, o atsiprasant tingi pajudinti sawo kysiu prigrustas riebias sedynes kad pareguliuotu su lazdele sankryza, tai tegul cia neskleidzia sawo ereziju!

  2. labai teisingai

    pilnai pritariu 👿

  3. reikia

    tiesiog atimti masina,viena,antra karta tai gal tada kazkas gausis,antraip tu piemenu nesutvarkysi[keliu ozeliai]

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.