Dyzelinas dar gali brangti

Dyzelino kaina per pastarąjį mėnesį pasaulyje šoktelėjo iki 14 procentų. Tuo metu Lietuvoje degalai galutiniam vartotojui brango mažiau.

Naftos produktai pasaulyje šiek tiek brango ir šią savaitę. Dyzelino Platts indeksas pakilo 10 dolerių už tūkstantį litrų degalų. Litras dyzelino rinkoje pabrango 2 centais, o benzino kaina didmeninėje rinkoje šiek tiek krito – apie 6 dolerius už tūkstantį litrų degalų. Benzino litras atpigo maždaug centu.

UAB „Lietuva Statoil“ pardavimų ir tiekimo departamento direktoriaus Skirmantas Mačiukas, komentuodamas situaciją pasaulio rinkoje, sakė, kad dyzelino kainos pakilo nedaug, palyginti su tuo, kiek pabrango žaliavos kaina. Esą visai tikėtina, kad dyzelinas ateityje dar gali brangti, jeigu žaliavos kaina nenukris.

Pasak S.Mačiuko, šiuo metu rinkoje trūksta dyzelino, ypač besierio. Vis dėlto benzinas ne tik nebrango, bet šiek tiek net pigo dėl rinkoje sukauptų didelių atsargų.

„Dažniausiai naftos rinkoje vyksta tarpusavio priklausomybė – jei žaliavos kaina kyla, didėja ir produkto kaina, tačiau šiuo metu šis principas negalioja, nes žaliavos brangsta, o produkto kaina – mažėja arba yra stabili. Atsižvelgiant į tai, kiek šiuo metu brangsta žaliavos, turėtų smarkiai brangti ir produktai, tačiau taip nėra, nes rinkoje yra sukauptos didelės produktų atsargos“, – teigė S.Mačiukas.

95 markės benzino kaina Lietuvos degalinėse svyruoja apie 3,59-3,54 Lt/l, o dyzelino – apie 3,70-3,63 Lt/l.

Juodojo aukso kaina kyla

Naftos kainos šios savaitės viduryje kopė aukštyn. WTI rūšies naftos kainos balandžio mėnesio sandoriams Niujorko prekių biržos (NYMEX) elektroninėje prekybos sesijoje trečiadienį prieš vidurdienį Grinvičo laiku siekė 100,22 JAV dolerio už barelį ir buvo 0,7 JAV dolerio didesnės negu antradienio prekybos sesijos pabaigoje.

„Brent“ kainos balandžio sandoriams Londono biržoje „ICE Futures“ šoktelėjo 0,63 JAV dolerio, iki 98,15 JAV dolerio už barelį.

Kaip LŽ teigė pagrindinio degalų tiekėjo Lietuvoje UAB „Mažeikių nafta“ prekybos namų rinkodaros direktorius Sigitas Zakalskis, kylant pasaulinėms naftos bei degalų kainoms, brangsta ir „Mažeikių naftos“ produkcija. Koncernas Lietuvos rinkos degalų kainas nustato atsižvelgdamas į Platts (energetikos sektoriaus naujienas ir kainas skelbianti agentūra – aut.) skelbiamas Europos ir pasaulio naftos ir naftos produktų kainas. Jeigu kainos pasaulyje kyla, „Mažeikių nafta“ kainas didina, jei pasaulinės kainos juda žemyn, „Mažeikių nafta“ jas mažina. Nebūna taip, kad pasaulinėms kainoms krintant ar kylant, mūsų produkcijos kainos nekistų“, – sakė pašnekovas.

Pasak S.Zakalskio, nuo vasario 1 iki kovo 3 dienos dyzelino kaina didmeninėje prekyboje pakilo 14 proc. (JAV doleriais, be mokesčių), tad Lietuvos mažmeninėje prekyboje degalai galėjo pabrangti maždaug septyniais procentais. „Tačiau gali būti, kad kai kurie mažmenininkai nedidino kainų degalinėse, o dabar, matydami toliau vis didėjančias pasaulines dyzelino kainas, negali dirbti nuostolingai ir didina degalų pardavimo maržą“, – svarstė pašnekovas.

S.Zakalskis tikina, kad Lietuvoje degalų tikrai netrūksta. „Mažeikių nafta“ dirba visu pajėgumu ir degalų pagamina daugiau nei reikalinga patenkinti Lietuvos bei šalių kaimynių (Latvijos, Estijos) poreikius. Kadangi šiuo metu dar eksportuojame degalus į Vakarų Europą bei JAV, vadinasi, Lietuvos rinkos poreikiai yra tikrai patenkinti“, – sakė S.Zakalskis.

Lietuvoje brangsta mažiau

Kaip teigė S.Zakalskis, brangstant degalams pasaulyje, galutiniam Lietuvos vartotojui, įsigyjančiam degalus degalinėse, degalai procentine reikšme brangsta mažiau, nes degalų kainų didėjimą švelnina jiems taikomas akcizas bei PVM.

„Pasaulinės kainos yra skelbiamos be joms taikomų mokesčių, todėl Lietuvos vartotojus kartais gąsdina juos pasiekiančios žinios apie staigius degalų kainų pokyčius pasaulyje. Kadangi akcizas ir PVM Lietuvoje sudaro daugiau nei pusę degalų kainos, degalai Lietuvos degalinėse brangsta ar pinga perpus mažiau, nei kinta pasaulinės degalų kainos“, – tikino S.Zakalskis.

Pasak pašnekovo, degalų kainoms svyruoti įtakos turi ir mažėjanti JAV dolerio vertė. „Kadangi visos žaliavos ir naftos produktai pasaulyje parduodami už JAV dolerius, krintantis JAV dolerio kursas „amortizuoja“ pasaulinių degalų kainų kilimo įtaką Lietuvos vartotojų kišenei, ir kainos Lietuvoje nedidėja taip sparčiai“, – sako jis. Pavyzdžiui, vasario 29-kovo 3 dienomis dyzelinas pasaulio rinkoje pabrango trimis procentais, tad Lietuvoje degalai mažmeninėje prekyboje (degalinėje), pasak pašnekovo, galėjo pabrangti tik apie 1,5 procento.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.