Kruvina brazilų drama apie policijos brutalumą Berlynalėje pripažinta geriausiu filmu

Berlyno filmų festivalio, kuris baigiasi sekmadienį, pagrindinius laurus laimėjo juosta apie žiaurius ir parsidavusius brazilų kovotojus su narkotikų prekeiviais, kurią kai kurie kritikai kaltina šlovinant brutalų policijos elgesį.
„Elitiniame būryje” (Tropa de Elite), kuris, įveikęs favoritais laikytus filmus iš Holivudo ir Didžiosios Britanijos, laimėjo „Auksinį lokį” geriausios juostos kategorijoje, pasakojama apie ypatingojo policijos būrio kovą su kvaišalų platintojais nusikaltėlių knibždančiuose Rio de Žaneiro lūšnynuose.

Dėl šios režisieriaus Jose Padilhos (Žozė Padiljos) 2007 metų kruvinos dramos, kuri Brazilijoje susilaukė didžiulio pasisekimo, ryškiai išsiskyrė kritikų nuomonės 58-ojoje Berlynalėje. Vienas apžvalgininkas šią juostą net pavadino „fašistinių žudikų verbavimo juosta”.

40 metų J.Padilha sakė, kad kai kuri išsakyta kritika jį sutrikdė, bet jis tvirtino buvęs neteisingai suprastas.

„Galbūt jie tiesiog nesuprato, kad tai juosta apie gėdą”, – sakė jis žurnalistams po apdovanojimų ceremonijos.

„Filme siekiama atskleisti, kaip valstybė paverčia policininkus arba korumpuotais žmonėmis…arba pačiais smurtingiausiais smurtautojais, – sakė jis. – Didžioji dauguma brazilų tai suprato. Nemanau, kad tai mįslinga”.

J.Padilha gavo statulėlę iš šių metų vertinimo komisijos pirmininko Costo Gavro (Kosto-Gavro) rankų. Iš Graikijos kilęs prancūzų režisierius, išgarsėjęs filmu „Dingęs” (Porte disparu), pabrėžė, kad Berlynalės laimėtojas buvo išrinktas vieningai.

Didysis žiuri prizas arba „Sidabro lokys” prizas atiteko „Oskaru” apdovanoto režisieriaus Errolo Morriso (Erolo Moriso) juostai „Standartinė veikimo procedūra” (Standard Operating Procedure), kurioje siekiama pažvelgti į sistemingas patyčias iš irakiečių, patekusių į liūdnai pagarsėjusį Abu Graibo kalėjimą.

Tai pirmasis dokumentinis filmas, kuris varžėsi dėl „Auksinio lokio” per visą Berlynalės istoriją. Iš viso šiemet dėl prizų varžėsi 21 filmas.

Geriausiu režisieriumi buvo išrinktas JAV filmų kūrėjas Paulas Thomas Andersonas (Paulas Tomas Andersonas) už „Bus kraujo” (There Will Be Blood). Šioje juostoje, kuri buvo laikoma turinčia daug šansų laimėti pagrindinius apdovanojimus, Britanijoje gimęs Danielius Day-Lewisas (Danielius Dei-Liuisas) sukūrė itin įtikinamą tironiško naftos žvalgytojo vaidmenį.

„Danielius yra aktorius, kuris bet kokį režisierių paverčia geru režisieriumi”, – sakė P.Th.Andersonas, 2000-aisiais jau laimėjęs „Auksinį lokį” už juostą „Magnolija” (Magnolia).

Nors kelios kritikų apklausos rodė, kad „Bus kraujo”, kuris yra nominuotas aštuoniems „Oskaro” apdovanojimas, gali laimėti geriausio filmo prizą, komisijai galbūt pasirodė, kad „Auksinis lokys” turi atitekti juostai, kuri dar nėra tokia žinoma.

Geriausio aktoriaus „Sidabrinis lokys” atiteko iraniečiui Rezai Najie (Rezai Nadžijui), juostoje „Žvirblių daina” (Avaze Gonjeshk-ha) suvaidinusiam Karimą, Teherano pakraštyje įsikūrusioje stručių fermoje dirbantį tėvą, kuris netekęs darbo persikelia į Irano sostinę.

„Aš, kaip iranietis ir musulmonas, reprezentavau savo šalį visam pasauliui”, – sakė 65 metų R.Najie.

Britų aktorė Sally Hawkins (Sali Hokins) laimėjo geriausios aktorės prizą už užkrečiamai optimistinės mokytojos vaidmenį Mike’o Leigh (Maiko Li) komedijoje „Nerūpestingai” (Happy-Go-Lucky), kuri buvo dar viena šios Berlynalės favoritė gauti apdovanojimus.

31 metų S.Hawkins, kuri taip pat yra nusifilmavusi M.Leigh dramoje apie nelegalius abortus „Vera Dreik” (Vera Drake), dėkojo režisieriui už tai, kad jis labai padeda aktoriui.

Apdovanojimas už geriausią scenarijų atiteko kinų režisieriaus Wang Xiaoshuai (Vang Siaošuai) juostai „Meile tikime” (Zuo you). Šiame melodramatiškame filme pasakojama apie vidutinio amžiaus buvusių sutuoktinių porą, kuri siekia išgelbėti gyvybę savo jaunai dukteriai, sergančiai reta kraujo liga.

„Auksinio lokio” laurus pelniusi juosta, bendra brazilų ir argentiniečių produkcija, vėl grįžo prie Rio de Žaneiro gatves krečiančio smurto, apie kurį jau buvo pasakojama 2002-metų sėkmę pelniusioje autorinio kino kūrinyje „Dievo miestas” (Cidade de Deus).

Tai pirmas brazilų filmas, laimėjęs „Auksinį lokį” nuo 1998 metų, kai šį aukščiausią Berlynalės prizą išsivežė „Centrinės stoties” (Central do Brasil) kūrėjas Walteris Sallesas (Valteris Salisas).

Filmo scenarijus buvo parašytas talkinant Rio de Žaneiro specialiųjų operacijų batalionui. Aktoriai, kad geriau įsigyventų į vaidmenis, taip pat ištisus mėnesius praleido su šio policijos padalinio pareigūnais.

Tarptautinės kino spaudos asociacijos (FIPRESCI) premija – atiteko rusų režisierės Anos Melikian filmui „Undinė” (Rusalka). Tai pirmas kartas, kai šis svarbiausias iš neoficialiųjų prizų atiteko Rusijos juostai.

Vienuolika dienų trukusioje Berlynalėje, kurioje dalyvavo 20 tūkstančių akredituotų svečių iš 125 šalių, buvo parodyta beveik 400 juostų.

Festivalis baigsis sekmadienį, kai bus dar kartą parodytos kai kurios ypač palankiai įvertintos juostos.

Berlynalę, kuris yra vienas iš trijų svarbiausių Europos kino festivalių, su trenksmu pradėjo keturi legendinės roko grupės „The Rolling Stones” veteranai, tarp jų ir energija tebetrykštantis Mickas Jaggeris (Mikas Džageris), atvykę dalyvauti pasaulinėje amerikiečių režisieriaus Martino Scorsese (Martino Skorsezės) dokumentinio filmo „Nukreipkite šviesą” (Shine A Light) premjeroje.

Dviejų valandų trukmės filmas „Nukreipkite šviesą”, pavadintas pagal „The Rolling Stones” dainą iš jų 1972 metų albumo „Exile on Main St”, buvo nufilmuotas per du grupės koncertus intymiame Niujorko Beacono (Bykono) teatre 2006 metais 17 kamerų, kurios užfiksavo grupę iš visų įmanomų kampų ir suteikė galimybę itin iš arti pažvelgti į jos nepailstamą pasirodymą.

Paparacų aistras ypač įkaitino Madonna (Madona), festivalyje pasirodžiusi su savo pirmu režisuotu filmu „Ištvirkimas ir išmintis” (Filth and Wisdom) apie Londone gyvenantį imigrantą iš Ukrainos, kuris savo svajones apie roko žvaigždės karjerą finansuoja iš to, ką gauna persirengdamas moteriškais drabužiais ir atlikdamas „ponios” vaidmenį seksualiniuose žaidimuose.

„Nedaug ištvirkimo ir brangi maža išmintis” – toks buvo žurnalo „Screen International” verdiktas dainininkės debiutui.

Vis dėlto daug apžvalgininkų pripažino, kad popžvaigždės filmas pasižymi tam tikru žavesiu, nors griežtesni kritikai pritarė britų dienraščio „The Daily Telegraph” nuomonei, kad Madonnai „verčiau reikėtų užsiimti savo įprastu darbu”.

Į festivalį atvyko taip pat atvyko tokios žvaigždės kaip Scarlett Johansson (Skarlet Johanson), Penelope Cruz (Penelopė Krus) ir Bolivudo širdžių ėdikas Shahas Rukhas Khanas (Šachas Ruchas Chanas), kuris pristatė filmą „Om Šanti Om” (Om Shanti Om).

Praėjusiais metais Berlynalės pagrindinį apdovanojimą pelnė kinų drama „Tujos vedybos” (Tuya de hunshi) apie piemenaitę iš Vidinės Mongolijos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kinas su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.