Privatūs darželiai laukiami, bet neremiami

Norintiesiems savo atžalas patikėti privatiems darželiams skersai kelio stoja ne tik piniginės storis. Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo paslaugas teikiančių įstaigų šalyje tenka su žiburiu ieškoti.

Švietimo skyrių duomenimis, šiuo metu sostinėje veikia keturios tokios savo veiklą įregistravusios įstaigos, Kaune – viena, o uostamiesčio darželinukai turi tenkintis keliomis ikimokyklinio ugdymo grupėmis, įsteigtomis „Universa Via” pagrindinėje mokykloje.

Gąsdina reikalavimai

„Vakarų ekspreso” kalbinti švietimo skyrių specialistai tvirtina, jog privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų poreikis yra, nestinga ir verslininkų iniciatyvos. Tačiau pastarieji, susipažinę su tokioms įstaigoms keliamais reikalavimais, savo planus kaip mat palaidoja.

Anot uostamiesčio Švietimo skyriaus vyriausiosios inspektorės Stefanijos Vancevičienės, ugdymo paslaugų įvairovė – pageidautina ir sveikintina. Be to, švietimietės teigimu, privačių ugdymo įstaigų kūrimasis išspręstų visiems didiesiems šalies miestams aktualią vietų trūkumo darželinio amžiaus vaikams problemą.

Švietimo skyrius yra sulaukęs ir interesantų, norinčių steigti tokias įstaigas, tačiau pastarieji vis dingsta taip ir neįgyvendinę savo planų.

„Verslininkus atbaido nelengvas darželio steigimo kelias. Reikia tinkamų patalpų, Visuomenės sveikatos centro leidimo veiklai. O kur dar specialistų paieška. Be to, nežinia, ar tėvai būtų pajėgūs mokėti tūkstančius litų už paslaugas. Savivaldybei vieno darželinuko išlaikymas per metus kainuoja 5-12 tūkstančių litų. Privačiame darželyje ši našta gultų ant tėvų pečių”, – aiškino švietimietė.

Nestokojantys verslininkų susidomėjimo tikina ir kitų miestų švietimiečiai, tačiau ir čia privačių darželių nedaugėja. Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo skyriaus specialistė Ona Vaicekauskienė aiškino, jog verslininkus labiausiai gąsdina higienos normų reikalavimai. O Kauno Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas įsitikinęs, jog verslininkai kurti privačių darželių nesiima dėl abejotino pelno.

„Verslininkų altruistų nėra. O švietimas – nepelninga sritis”, – dėstė švietimietis.

Pasigenda valstybės paramos

Tuo metu privačių ugdymo įstaigų steigėjai tikina, jog pagrindinė kliūtis yra diskriminuojanti valstybės politika.

Anot „Universa Via” pagrindinės mokyklos filialo vadovės Dalios Kiliuvienės, privačioms mokykloms bent skiriamos mokinio krepšelio lėšos, o privačių darželių finansavimu turi rūpintis pats steigėjas.

„Privatūs darželiai negauna jokio finansavimo. Valstybė švietimą laiko savo rankose, nors privačių paslaugų poreikis yra. Vien į mūsų darželio grupes laukia eilės vaikų. Plėstis negalime, nes neturime patalpų. Kreipiamės pagalbos į Savivaldybę, o ten aiškinama, kad savoms įstaigoms patalpų neužtenka”, – skundėsi vadovė.

Šiuo metu įstaigos darželio grupes lanko 25 vaikai. Mokestis čia siekia 580 litų per mėnesį. Tačiau gaunamų lėšų, anot D. Kiliuvienės, darželio grupėms išlaikyti nepakanka. Pastarąsias tenka paremti iš mokyklos biudžeto.

„Skatinsime privačių darželių kūrimąsi”

Gražina Šeibokienė, ŠMM Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja

Iš tiesų šiuo metu turime skirtingas bendrojo lavinimo mokyklų bei ikimokyklinio ugdymo įstaigų finansavimo sistemas. Kodėl? Mokslas Lietuvoje iki 16 metų yra privalomas. Todėl formalusis švietimas yra labiausiai globojamas valstybės. Ikimokyklinis ugdymas turi neformalaus švietimo statusą, yra neprivalomas ir priskirtas savarankiškoms savivaldybių funkcijoms. Kita vertus, mes pripažįstame, kad privačios iniciatyvos švietimo srityje per mažai. Tai netenkina nei gyventojų, nei mūsų, kaip vadybininkų ir politikos formuotojų. Tačiau situacija artimiausiu metu keisis. Praėjusiais metais Vyriausybė priėmė nutarimą dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtros 2007-2012 metais. Jau šiemet bus atliktas privačių įstaigų poreikio tyrimas. Kitais metais pasidės privačių iniciatyvų finansavimas, metodinės konsultacijos. Į mus besikreipiantys asmenys dažnai susiduria su teisinės informacijos stoka, todėl ateityje planuojame parengti ir informacinės medžiagos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.