Beprotiškai fantastiškas maestro

Visų mėgstamas ir visada labai laukiamas. Populiariausių dainų autorius ir atlikėjas. Daug publikos pritraukiančių renginių ir televizijos laidų vedėjas. Be abejo, Vytautas Kernagis. Rytoj prezidentūroje jis bus pagerbtas drauge su kitais 2007 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais.

Šiais metais per LNK televizijos laidą „Žvaigždžių duetai“, kurią pernai vedė maestro, vis primenama, koks V.Kernagis „beprotiškai fantastiškas“. Kai kalbėjomės telefonu, Vytautas prašė manęs perduoti „beprotiškai didelius“ linkėjimus vienam kolegai. Rugsėjo mėnesį sostinės knygyne „Baltos lankos“ susitikęs su gerbėjais V.Kernagis sakė: „Kompaktinių plokštelių pasirašymo akcija man yra beprotiškai didelis stimulas.“ Turbūt frazė „beprotiškai fantastiškas“ ir kitos pretenduoja į populiariausias. Visiems, kurie žino ir mėgsta V.Kernagį, šie žodžiai asocijuojasi būtent su maestro.

„Nepasiduodu“

Knygyne „Baltos lankos“ V.Kernagis sakė: „Kurį laiką slėpiausi nuo žmonių, bet dabar nebenoriu.“ Nesirodymo viešai priežastis – onkologinė liga, kuriai gydyti reikia daug laiko ir jėgų.

Susitikti su V.Kernagiu susirinko išsiilgusių žmonių minia ir didžiausias būrys žurnalistų. Visiems jiems maestro teigė: „Tikrai jaučiuosi laimingas. Nepasiduodu. Esu kupinas optimizmo ir turiu planų. Ir nieko čia nepadarysi – esu Jautis. Ko noriu? Gyventi. Grybauti. Laukiu žiemos, kad anūkai galėtų važinėti nuo kalniuko. Noriu, kad jie augtų sveiki. Kad visi būtų laimingi.“

Deja, ši žiema sniego pagailėjo. Bet anūkus Vėją ir Nojų turintis V.Kernagis gali kitaip jiems sukurti gerą nuotaiką, tarkime, duoti jiems paklausyti savo įdainuotų „Baltojo Nieko dainelių“ – jos skirtos būtent vaikams.

O mes galime klausytis penkių kompaktinių plokštelių rinkinį, pavadintą su kernagiška ironija „Klasika“, į kurį sudėti „klasiški“ maestro kūriniai. Pirmasis albumas – „Akustinis“, atspindintis pirmą kartą Lietuvoje V.Kernagio paskleistą dainuojamosios poezijos kūrinių, kurių reikia klausyti ir į juos įsigyventi, laiką ir prasmę. Antrasis, kurį jau minėjau, „Baltojo Nieko dainelės“, pirmą kartą Lietuvoje atvėrė paprastą tiesą – su vaikais dainomis kalbėk, kaip su suaugusiaisiais. Trečiasis – „Dainos teatras“, pirmą kartą Lietuvos pramogų verslo atstovams ir reginių žiūrovams pasiūlęs įsiklausyti ir įsižiūrėti į dainą, kaip į mažą spektaklį. Ketvirtasis – „Teisingos dainos“ (dvigubas CD), atnaujintas ir jau tapęs auksinis V.Kernagio albumas, kuriame taip pat žaižaruoja maestro talentas.

Žodžiai

Bene labiausiai įsiminė tokie V.Kernagio žodžiai, galintys stiprybės suteikti ne vienam rūpesčių turinčiam žmogui: „Kai ateina bėda, pradedi kreipti dėmesį į labai mažus dalykus ir džiaugtis, kad jie egzistuoja. Ta bėda mane moko džiaugtis nedideliais dalykais. Anksčiau pro juos praeidavau ir nekreipdavau dėmesio. Atrodydavo, kad jie privalo būti. Paskui suvoki, kad neprivalo, o yra tada, kada juos pastebi. Tokių keistų, malonių atradimų padariau. Bėda stiprina žmogų. Stiprus yra ne tas, kuris muša, o tas, kuris atlaiko. Aš esu tas, kuris atlaikys.“ Taip V.Kernagis ir daro – kai tik yra proga, dalyvauja jam svarbiuose renginiuose.

Barzda

„Kada nors, jei vėl užsiauginsiu plaukus, barzdą, gal ir aš surengsiu koncertą. Bet truputį luktelėkime“, – rudenį sakė maestro. Ir štai – šiais metais V.Kernagį vėl galima buvo pamatyti scenoje. Kartu su kitais atlikėjais jis dalyvavo Sausio 13-ajai skirtame koncerte prie Lietuvos Seimo. Olegas Ditkovskis, Neda Malūnavičiūtė, Povilas Meškėla ir V.Kernagis atliko dainą „Tu ne viena“. Maestro – jau atsiauginęs barzdą. Dar kiek – ir plaukai bus kaip anksčiau.

D.Dolskis
Dar V.Kernagis sėkmingai įgyvendino savo seną sumanymą – pasirūpinti, kad būtų pastatytas paminklas Lietuvos estrados legendai Danieliui Dolskiui. Jis net pozavo paminklą kūrusiam skulptoriui Romui Kvintui. Būtent taip, kaip norėjo skulptorius R.Kvintas, artistiškai gestikuliuojantis – mūsų šalies estrados pionierius ir pavaizduotas.

„D.Dolskio atminimo įamžinimo idėją nešiojau nuo 1995 metų iki šių laikų“, – lapkričio mėnesį per paminklo atidarymą Kaune sakė V.Kernagis. Ir paaiškino, kad šią svajonę įgyvendinti pavyko, kai įsikūrus AGATA’i atsirado pinigų. „Tai visų Lietuvos fonogramų gamintojų bei atlikėjų dovana Kaunui“, – teigė maestro. Tad tądien džiaugsmo buvo visiems – V.Kernagiui, atlikėjams, kauniečiams ir apskritai D.Dolskio gerbėjams.

Anapus Atlanto

„Tapo gražia tradicija kiekvienais metais aplankyti užjūryje gyvenančius savo draugus ir pažįstamus“, – ruošdamasis į vieną iš kelionių už Atlanto yra sakęs V.Kernagis.

Amerikos žemyne gyvenantys tautiečiai maestro taip pat nepamiršta. Gruodžio mėnesį Kanadoje, Toronto lietuvių bendruomenės namuose, buvo surengtas V.Kernagiui skirtas koncertas. Šį renginį sumanė smuikininkas ir dainų aranžuotojas Mindaugas Gabrys. Jis, kai gyveno Lietuvoje, muzikavo ir kūrė dainas legendinėse V.Kernagio grupėse. Per renginį M.Gabrys vilkėjo sentimentus keliančius, nuo anų laikų išsaugotus baltus marškinėlius su užrašu „Kabaretas tarp girnų“.

Tą vakarą 15 metų Kanados lietuvė Viltė Grigutis atliko savo sukurtą V.Kernagiui skirtą dainą apie viltį. „Tai yra popmuzikos kūrinys, tačiau tikiuosi, jog V.Kernagis išgirs šią dainą ir jam patiks“, – sakė mergaitė. Ji palinkėjo, kad V.Kernagis vėl atvyktų koncertuoti į Kanadą. Šioje šalyje maestro koncertavo du kartus – 1989 ir 1991 metais – tad išeivijos lietuviai labai nori vėl jį pamatyti scenoje Kanadoje.

Premija

V.Kernagio kūryba ne kartą įvertinta. 1995 metais jis apdovanotas Antano Šabaniausko premija. 2000-aisiais pelnė „Bravo“ premiją „Už nuopelnus“. O 2002 metais apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi.

Rytoj prezidentūroje bus pagerbti 2007 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai. Vienas iš laureatų yra 56 metų aktorius, režisierius, dainų autorius ir atlikėjas, renginių vedėjas V.Kernagis. Maestro premija paskirta už populiariosios kūrybos profesionalumą ir artistiškumą. Tokią gana sausą formuluotę būtina papildyti V.Kernagio kūrybinės biografijos faktais.

——————————————————————————–

Faktai

V.Kernagis gimė 1951 m. gegužės 19 d. Vilniuje, aktorių Aleksandro Kernagio ir Gražinos Blynaitės-Kernagienės šeimoje. Mokėsi M.K.Čiurlionio ir Vilniaus 23 vidurinėje mokyklose. 1969 m. baigė Pirmą darbo jaunimo pamaininę vakarinę vidurinę mokyklą. 1969-1973 m. Lietuvos konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija) įgijo dramos aktoriaus, o 1975-1980 m. Valstybiniame teatro meno institute (GITIS’e) Maskvoje – estrados režisieriaus specialybes.

V.Kernagis – vienų pirmųjų Lietuvoje roko grupių „Aisčiai“ (1966-1968) ir „Rupūs miltai“ (1969-1972) narys. 1970-aisiais su „Rupūs miltai“ jis dalyvavo istoriniame „Rock Session“ sostinės „Žirmūnų“ restorane.

Jis – legendinis Benas iš kino filmo „Mažoji išpažintis“ (1972). Vaidino ir dainavo kino filmuose „Kai aš mažas buvau“ (1968), „Mažoji išpažintis“ (1972), „Kažkas atsitiko“ (1986). Sukūrė dainas V.Žalakevičiaus filmui „Atsiprašau“ (1982) ir Klaipėdos dramos teatro spektakliui „Gerasis žmogus iš Sezuano“ (rež. A.Ragauskaitė, 1991).

V.Kernagis įdainavo Girdvainio partiją pirmojoje lietuviškoje roko operoje „Velnio nuotaka“ (1975, muz. V.Ganelino, eil. S.Gedos), Rolando partiją pirmajame lietuviškame miuzikle „Ugnies medžioklė su varovais“ (1976, muz. G.Kuprevičiaus, eil. L.Jacinevičiaus ir S.Šaltenio) ir Vieversėlio partiją pirmajame lietuviškame miuzikle Lietuvos lėlių teatre „Šokantis ir dainuojantis mergaitės vieversėlis“ (1981, muz. M.Urbaičio, eil. S.Gedos).

Televizijos projektų: žaidimo „Paskutinis šansas“ (LTV), pramoginės laidos „Muzikinis viešbutis“ (LTV), nuotykių realybės šou „Robinzonai“ (TV3) ir „Džiunglės“ (TV3), žaidimo „Kas laimės milijoną?“ (TV3) ir muzikinės laidos „Žvaigždžių duetai“ (LNK) vedėjas.

Pirmasis Lietuvoje pradėjo dainuojamosios poezijos bangą. Yra sukūręs apie 150 dainų pagal savo paties, M.Martinaičio, S.Gedos, D.Saukaitytės, J.Erlicko, A.Vienažindžio, J.Strielkūno, V.Mykolaičio-Putino ir kitų poetų eiles. 1978 metais įrašė pirmą Lietuvoje akustinių baladžių (dainuojamosios poezijos) plokštelę (LP) „Vytautas Kernagis“. V.Kernagis – kabareto „Tarp girnų“ (1980-1983) ir „Dainos teatro“ (1985-1990) įkūrėjas ir vadovas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Beprotiškai fantastiškas maestro"

  1. Panevėžietė

    Smagu bus pamatyti maestro.Sveikinimai jam ir stiprybės linkėjimai.Lauksime kol ūgtels plaukai ir susitikimo scenoje. Būtų malonu tai padaryti Panevėžyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.