Ūkio ministerija suskaičiavo derlių

Ūkio ministras Vytas Navickas šiais metais tikisi mažesnės infliacijos ir didesnio darbo našumo.

2007 metais Bendras vidaus produktas (BVP), palyginti su 2006 metais, išaugo 10 proc., iki 95,4 mlrd. litų. Palyginti su 2001 metais, BVP padidėjo beveik du kartus. Tokius duomenis pateikė ūkio ministras Vytautas Navickas, penktadienį Ūkio ministerijoje apžvelgdamas praėjusių metų rezultatus ir pateikdamas prognozes.

Pažymima, kad 60 proc. viso BVP sukūrė paslaugų sektorius.

Mažmeninės prekybos įmonių apyvarta, remiantis Statistikos departamento duomenimis, (be PVM) 2007 metų sausio-gruodžio mėnesiais sudarė 32516,0 mln. litų ir, palyginti su tuo pačiu 2006 metų laikotarpiu, padidėjo 17,2 proc. palyginamosiomis kainomis. Pramonės gamyba, anot V.Navicko, pernai, palyginti su 2006 metais, padidėjo 2,6 proc., o šiemet turėtų augti sparčiau dėl didesnės Europos Sąjungos paramos įsisavinimo.

2007 metų gruodžio mėnesį metinė infliacija (2007 m. gruodžio mėnesį, palyginti su 2006 m. gruodžio mėnesiu) sudarė 8,1 procento. Didžiausią įtaką, anot ministro, kainoms kilti turėjo pabrangę maisto produktai.

Metinės infliacijos lygį daugiausia lėmė 15,5 proc. pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 14,1 – būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, 9,6 proc. – transporto grupių prekės ir paslaugos bei 5,8 proc. atpigę drabužiai ir avalynė, 7,3 – ryšių grupės prekės ir paslaugos.

Ūkio ministerija viliasi, kad antroje metų pusėje kainos ne taip sparčiai didės. Metinė infliacija bus mažesnė nei prognozuoja Finansų ministerija, t. y. mažesnė nei 6,5 procento.

„Didelės įtakos infliacijai turės darbo jėgos trūkumas, dėl kurio darbdaviai turės didinti darbo užmokestį“, – sakė V.Navickas.

Prognozuojama, kad šiemet, panašiai kaip ir praėjusiais metais, didės darbo užmokestis (pernai jis didėjo 19,5 proc., iki vidutiniškai 1786 litų). Tai, anot V.Navicko, lems padidėjusi darbo jėgos paklausa, padidintas minimalus atlyginimas (800 litų) bei nuo sausio 1 dienos padidėjęs užmokestis valstybės tarnautojams. Įtakos taip pat turės sumažintas gyventojų pajamų mokesčio tarifas (nuo 27 iki 24 proc.) ir mažėjanti šešėlinė ekonomika.

Ūkio ministras taip pat pažymėjo, kad darbo našumo augimas atsilieka nuo darbo užmokesčio didėjimo. „Pagal ekonomikos dėsnius, turėtų būti priešingai, bet pas mus susiklostė tokia situacija“,- sakė jis. Tikimasi, kad darbo našumas šiais metais didės apie 7 proc. (panašiai kaip ir pernai).

V.Navickas užsiminė, kad euro stiprėjimas JAV dolerio atžvilgiu kuria palankias sąlygas eksportui, kurio didžioji dalis tenka ES.

Atsakydamas į klausimą, kaip ministerija ketina mažinti neigiamą balansą, ūkio ministras užsiminė, esą svarbu ne importą stabdyti, o maksimaliai didinti eksportą.

Šalies eksportas turėtų didėti ir dėl atsigaunančios „Mažeikių naftos“ veiklos – įmonė po 2006-ųjų pabaigoje patirto gaisro vėl pradėjo dirbti įprastu režimu.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.