Dėl mokesčių už darželį – aistros

Vilniaus vaikų darželiuose verda diskusijos, ar išsiskyrusių šeimų vaikai turi tik vieną iš tėvų, ar vis dėlto abu. Mat atsakymas gali suteikti 50 proc. lengvatą mokant už darželį.

Mokesčių už vaikų darželį lengvatos tėvams taikomos įvairiais atvejais, tačiau šių metų pradžioje itin didelis sujudimas sostinėje kilo dėl to, kad Vilniaus miesto taryba nusprendė apriboti 50 proc. mokesčio lengvatos teikimo išsiskyrusių šeimų vaikams galimybes.

Beveik trylikos metų senumo Vyriausybės nutarime esanti nuostata, kad užmokestis už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse įstaigose (išskyrus nevalstybines) mažinamas 50 proc., jeigu vaikas turi tik vieną iš tėvų, iki šiol buvo interpretuojama skirtingai.

Vienuose Vilniaus darželiuose buvo manoma, kad šia lengvata gali naudotis tik vaikai, išlaikomi vienišų mamų, kai tėvas nenurodomas arba vienas iš tėvų miręs. O kituose darželiuose buvo leidžiama pusę mokesčio mokėti išsiskyrusiems vaikus auginantiems tėvams, lyg šeimoje negyvenantis buvęs sutuoktinis neturėtų pareigos išlaikyti savo vaikus. Lengvatą galėjo gauti išsiskyrusieji tėvai, kurių buvusi antroji pusė nemoka alimentų.

Nuo šių metų pradžios Vilniaus miesto valdžia nusprendė, kad mokestis už vaiko maitinimą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse tėvų prašymu mažinamas 50 proc., jeigu vaikas (vaikai) turi tik vieną iš tėvų, t. y. jeigu vienas iš vaiko tėvų yra miręs, nenurodytas vaiko gimimo liudijime, teismo pripažintas dingusiu be žinios ar nežinia kur esančiu, neveiksnus arba atlieka bausmę laisvės atėmimo vietoje.

Tad kai kuriuose darželiuose iki šiol lengvatą turėję išsiskyrę tėvai pasipiktino.

Aiškumo trūko

Sostinės Pašilaičiuose esančio vieno darželio administracija LŽ pripažino, kad iki įsigaliojant naujam savivaldybės sprendimui 50 proc. lengvata už darželį šioje įstaigoje buvo taikoma išsiskyrusių šeimų vaikams. „Vykdėme miesto tarybos sprendimus. O dabar paramą gaus tik tos, kurios nedeklaravo tėvelio”, – tikino įstaigos direktorė Alfreda Žilinskienė.

Vieno sostinės Antakalnio darželio direktorė pripažino, kad ankstesnė tvarka buvo labai dviprasmiška ir dėl jos visada virė diskusijos. O dabar esą sklando nuomonė, kad nesusituokusios mamos vaiko gimimo liudijime vengs įrašyti vaiko tėvo vardą vien dėl to, kad gautų lengvatą.

Kitose Lietuvos savivaldybėse ši lengvata ir toliau taikoma visų išsiskyrusių tėvų vaikams, nes traktuojama, kad vaikas esą turi vieną iš tėvų. Kaip LŽ pripažino vieno Trakų rajono savivaldybės darželio direktorė, Vyriausybės nutarime esanti formuluotė reikalauja patikslinimo, nes kiekvienas ją traktuoja, kaip išmano. Anot jos, Trakų savivaldybė išsiskyrusiems leidžia taikyti mokesčio už vaikų darželius lengvatą.

„Mums visų gaila, tačiau jeigu žiūrėsime juridiškai, Vilniaus savivaldybė yra teisi todėl, kad abu tėvai, ir būdami išsiskyrę, yra tiek pat atsakingi už savo vaikus ir privalo juos drauge išlaikyti. Tik, deja, šeimų skyrybos dažnai baigiasi tuo, kad su vaikais lieka viena mama, o tėvas mažai padeda ir labai dažnai delsia mokėti alimentus arba jų visai nemoka. Todėl siekiant tikros pagalbos šeimai, turbūt lengvatą išsiskyrusiai motinai reikėtų taikyti”, – sakė darželio direktorė. Jos manymu, išsiskyrusių tėvų sąlygos, netekus paramos, neabejotinai pablogės.

Nuolaidos praslydo

„Jokios lengvatos išsiskyrusiems nebuvo, tik kelios įstaigos mieste padarė klaidą ir buvo neteisėtai skaičiuojama tokia lengvata”, – LŽ sakė sostinės savivaldybės Švietimo skyriaus vyr. specialistė Vidmanta Kibirkštienė.

Ji pateikė tokį pavyzdį: „Dvi kaimynų šeimos veda savo atžalas į darželį. Viena šeima nesusituokusi gyvena kartu ir vaikas už darželį gauna 50 proc. nuolaidą, nes mama laikoma vieniša. O antroji, susituokusi šeima už savo vaiką darželyje moka visą sumą, nors jų bendrosios pajamos mažesnės už kaimynų.”

Anot V.Kibirkštienės, sostinėje „šiuolaikiškų” – nesusituokusių šeimų yra labai daug. Todėl bandoma užkirsti kelią joms pasipelnyti iš valstybės socialinės paramos.

Valdininkė priminė, kad nuo sausio 1 dienos naują lengvatą gali suteikti Vaiko išlaikymo fondo administracija. Ten alimentų negaunančios mamos gali kreiptis ir gauti pašalpą – beveik 200 litų. Pasak jos, taip daugiau išlošiama negu gaunant 50 proc. lengvatą už darželį.

Daugumos sostinės vaikų darželių, išskyrus savarankiškus, buhalteriją prižiūri įstaiga „Biudžetinių įstaigų buhalterinė apskaita”. Anot jos direktorės Salomėjos Puškorienės, 50 proc. lengvata sostinėje buvo taikoma tų išsiskyrusių šeimų vaikams, kurios pristatydavo reikiamas pažymas apie vėluojančius arba negaunamus alimentus. Ji įsitikinusi, kad lengvata nebuvo taikyta visų išsiskyrusių šeimų vaikams.

„Galbūt kai kas laiku neatnešė pažymos. Galėjo tos nuolaidos taip praslysti, – pripažino ji LŽ. – Juk ne taip lengva išreikalauti duomenų, ar mokami alimentai, ar ne. Vaikas darželį lanko kiekvieną dieną. Galėjo būti, kad kol pristatys pažymą, buvo apskaičiuota nuolaida.”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Dėl mokesčių už darželį – aistros"

  1. egle

    esu issiskyrusi,auginu 5 metuku dukryte,viena,alimentu gaunu 300 lt,ar priklauso man uz darzeli moketi puse kainos,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.