„Liūtą“ kontrolieriai stebės iš šalies

Valstybės kontrolė savo iniciatyva neketina audituoti prieštaringai vertinamos nacionalinio investuotojo steigimo sutarties, dėl kurios pastarosiomis savaitėmis Seime vyksta audringi mūšiai.

Vis dėlto, jei parlamentas, kuris pagal įstatymą Valstybės kontrolei gali pavesti atlikti net neplaninį auditą, nuspręs, kad „liūto“ patikrinimas būtinas, kontrolieriai pasirengę imtis šio darbo. „Tačiau šiandien tikrai nematau jokio poreikio audituoti dar nepasirašytą sutartį“, – vakar pristatydama 2008-ųjų valstybinio audito programą teigė valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė.

Tačiau Seimo Audito komiteto vadovas Donatas Jankauskas mano, kad kontrolieriai galėtų pasigilinti ir į sutarties projektą. Tam reikia politinio sprendimo.

Perspėjo apie riziką.
R.Budbergytės nuomone, šiuo metu Seime vykstančios diskusijos dėl Atominės elektrinės įstatymo pataisų rodo, kad situacija, kuri buvo susiklosčiusi pavasarį ir vasarą, kai įstatymas buvo priimamas, negresia. Drauge valstybės kontrolierė atkreipė dėmesį į kitą dalyką.

„Labai svarbu, kaip tas amžiaus projektas bus įgyvendinamas, todėl šiandien turime galvoti ne tik apie sutartį, bet ir apie tai, kaip bus valdoma projekto įgyvendinimo rizika“, – sakė R.Budbergytė. Jos įsitikinimu, niekas šiandien apie tai nekalba – nei Vyriausybė, nei privatus investuotojas. „Jei abejojame, ar turėsime atominę elektrinę, ar sėkmingai bus ginami valstybės ir viešieji interesai, turime pradėti galvoti apie tai, kaip valdysime riziką“, – pabrėžė R.Budbergytė. Anot kontrolierės, tokią riziką pirmiausia reikia nustatyti.

Įžvelgia prasmę

Šiandien Seimo Audito komitetas svarstys Atominės elektrinės įstatymo pataisas. Pasak komiteto vadovo konservatoriaus D.Jankausko, sulaukta daugybės parlamentarų siūlymų, kaip sumažinti projekto riziką. „Man pačiam įdomu, kiek komiteto narių tam pritars“, – vakar LŽ sakė jis.

D.Jankausko nuomone, atlikti pasirašytos sutarties auditą būtų prasminga, nors tai atskleistų tik įvykusio fakto pasekmes, o ne priežastis. „Būtų sąžiningiau ir teisingiau, jei rizika ir grėsmės būtų įvertintos prieš pasirašant sutartį. Todėl Valstybės kontrolė galėtų paanalizuoti svarstomus projektus“, – kalbėjo komiteto vadovas. Tam reikalingi politiniai sprendimai – pirmiausia vykdomosios valdžios. „Tačiau ir Seimas neturėtų likti nuošalyje“, – mano D.Jankauskas.

Pasak parlamentaro, prieš derybas (Vyriausybės ir „NDX energijos“ atstovų) prezidentas Valdas Adamkus prašė valstybės kontrolierių pasiaiškinti ir pateikti daugiau informacijos dėl valstybės turto įvertinimo. Kontrolės atstovai kaip stebėtojai dalyvavo ir pačiame derybų procese. „Mano nuomone, Valstybės kontrolės, kaip aukščiausios audito institucijos, dalyvavimas tokiuose procesuose visada prasmingas“, – sakė D.Jankauskas.

Deda saugiklius

R.Budbergytės nuomonei linkęs pritarti Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Zigmantas Balčytis, atstovaujantis socialdemokratams darbo grupėje, derinančioje siūlymus, kaip taisyti Atominės elektrinės įstatymą. „Kontrolieriams būtų sudėtinga audituoti kažkokius išankstinius dalykus“, – sakė jis. Be to, Z.Balčyčio teigimu, per derybas buvo atsižvelgta į įvairių ekspertų nuomones, o valstybės turtas vertintas net pagal kelias metodikas.

Pasak Z.Balčyčio, šiuo metu Seimo komitetai aktyviai svarsto įstatymo pataisas, ir parlamentarai ras būdų, kaip sumažinti visą įmanomą riziką. „Į įstatymą įrašytos tam tikros nuostatos, kurios stiprina valstybės pozicijas. To tikrai kol kas turėtų pakakti“, – tikisi Z.Balčytis.

Dirbs energingai

Šiemet energetikos sektoriui Valstybės kontrolė pasiryžusi skirti didelį dėmesį. Pastaraisiais metais atlikti dujų ir šilumos ūkio auditai, netrukus bus pradėta elektros kainų augimo pagrįstumo patikra.

Iš viso Valstybės kontrolė šiemet ketina patikrinti beveik 300 subjektų. Bus audituojama maždaug 21 mlrd. litų valstybės biudžeto lėšų (81 proc. valstybės biudžeto).

Pasak R.Budbergytės, sudarant šių metų audito darbų programą daugiausia dėmesio skirta visuomenei aktualioms problemoms – socialinio draudimo ir švietimo sistemų reformai, kovai su korupcija, mokesčių politikai, valstybės valdymui gerinti.

„Jei ne Valstybės kontrolės teikiamos išvados ir rekomendacijos, daug reikalingų pokyčių mūsų viešajame gyvenime būtų laiku neįvykę“, – įsitikinusi R.Budbergytė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.