Prie valdančiosios koalicijos besišliejantys socialliberalai vakar dalijosi perleistus postus. Kartu Socialdemokratų partijos (LSDP) taryba iš savo gretų išmetė išsišokėlį Vilniaus skyriaus pirmininką Algirdą Paleckį.
Valdančioji mažuma Seime tapo dauguma. Prie socialdemokratų, valstiečių liaudininkų ir „pilietininkų” koalicijos prisišlieti galutinai apsisprendė ir Naujoji sąjunga (NS). Susitarimą dėl bendradarbiavimo su Vyriausybę remiančia koalicija socialliberalai gali pasirašyti jau šiandien. Tačiau su koalicija suderėtus valdžios postus jie pradėjo dalytis vakarykščiame partijos prezidiumo posėdyje.
Partijos tarybos posėdį sušaukę socialdemokratai svarstė Vilniaus vicemero A.Paleckio pašalinimą ir vertino LSDP viduje Socialinio teisingumo frakciją įkūrusius kolegas. Socialdemokratai balsų dauguma už kontroversiškas kalbas ir partijos statuto neatitinkantį elgesį pašalino A.Paleckį iš partijos.
Sunki dilema
NS pirmininkas Artūras Paulauskas vakar visą dieną svarstė, imti aplinkos ministro portfelį ar ne. Vieni frakcijos kolegos jam patarė ilgai nedvejoti ir „pasirašyti”, nes partijos lyderio vieta būtent Vyriausybėje. Tačiau frakcijoje radosi ir tokių, kurie, priešingai, teigė, kad daugiausia naudos socialliberalams jis gali atnešti dirbdamas kitame, taip pat NS pasiūlytame – Seimo vicepirmininko poste.
A.Paulauskui tapus Seimo pirmininko pavaduotoju jam atitektų ir parlamentinio Europos reikalų komiteto (ERK) vadovo kėdė. Jei socialliberalų vadovas pasirinktų pastarąjį variantą, aplinkos ministro portfelis būtų patikėtas A.Paulausko dešiniajai rankai Vaclovui Karbauskiui. Tačiau jei socialliberalų lyderis pasirinktų vietą Vyriausybėje, Seimo vicepirmininko ir ERK vadovo postas greičiausiai būtų patikėti buvusiam užsienio reikalų ministrui Antanui Valioniui.
Konservatoriai neverkia
Iš Seimo komitetų ir komisijų vadovų postų verčiami konservatoriai ramiai įvertino tokį valdančiųjų žingsnį. Pasak Tėvynės sąjungos pirmininko Andriaus Kubiliaus, kuris pats artimiausiu metu neteks Seimo pirmininko pavaduotojo ir ERK vadovo postų, dėl prarastų pozicijų jie neverks. „Mes dirbome ne dėl valdančiosios koalicijos. Komitetui vadovavau, nes esu įsitikinęs, kad mano patirtis buvo naudinga valstybei, o ne valdantiesiems”, – tvirtino jis.
Nors dešinieji žadėjo pasitraukti iš jiems mainais už paramą mažumos Vyriausybei suteiktų postų Seime, tačiau A.Kubilius tikino, kad jie neužleis Seimo TS frakcijai pagal proporcinį skaičiavimą priklausančių komitetų vadovų kėdžių. „Seimo statutas numato proporcingą visų postų paskirstymą frakcijoms. Be to, yra tam tikra tradicija, kad kai kurie komitetų postai priklauso opozicijai, ir mes šias tradicijas bandysime ginti”, – vakar kalbėjo konservatorių lyderis.
Rizikingas žingsnis
Politologas Algis Krupavičius LŽ tvirtino, kad NS sprendimas paremti valdančiąją koaliciją daugiausia naudos duos pastariesiems. Pasak jo, dabar koalicijos partneriams priimti sprendimus bus kur kas lengviau, nes kaskart nereikės ieškoti kitų parlamentinių partijų paramos. „Taip pat reikia manyti, kad gerokai sustiprėjusi dauguma ir dabartinė Vyriausybė bus pajėgi išsilaikyti iki Seimo rinkimų”, – sakė jis.
Vis dėlto socialliberalams toks žingsnis likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų gali būti net pražūtingas. Pasak jo, gyventojų nepasitenkinimas valdančiomis partijomis yra labai didelis, todėl veikiausiai daugiau rinkėjų savo balsus atiduos opozicinėms jėgoms. „Sprendimas remti koaliciją socialliberalams galėtų išeiti į naudą tik tada, jei jie turėtų planų į rinkimus eiti drauge su socialdemokratais ar kita valdančiąja partija”, – aiškino A.Krupavičius.