Primesta arbatpinigių tradicija

Italai – tauta, kuri nepalieka arbatpinigių. Apskritai tai įprotis, kurį į visą pasaulį eksportuoja amerikiečiai – kad jaustųsi komfortiškai.

Godūs ir taupūs.
Kaip rodo apklausa, du italai iš trijų nelinkę atsidėkoti pinigais už gerą aptarnavimą. Jei italas palieka arbatpinigių, paprastai tai būna smulkios kišenėje likusios monetos.

Sprendžiant iš apklausos rezultatų, arbatpinigiai – įprastas ir savaime suprantamas gestas tik vienam iš trijų italų. Įprotis labiau paplitęs Italijos centre ir pietuose, o šalies šiaurėje gyvenantys žmonės taupesni. Vidutinio amžiaus italai dosnesni, palyginti su jaunimu.

Kita vertus, arbatpinigiai – mažiausiai globalizuotas įprotis pasaulyje: kai kuriose šalyse aptarnavimas neįtrauktas į sąskaitą, dar kitose – kam nors palikti pinigų prilygsta korupcijai.

„Guide dell’Espresso“ redaktorius E.Vizzari atkreipia dėmesį: „Italijai nebūdinga arbatpinigių kultūra. Italai nemano, kad už aptarnavimą jie privalo mokėti papildomai. Stebėjau, kaip jie palieka orumą žeminančių arbatpinigių. Italijoje stebima tendencija palikti smulkių monetų. Tokiu atveju geriau iš viso nieko nepalikti. Aš asmeniškai manau, kad arbatpinigiai turėtų būti nedidelė premija, dėkingumo išraiška. Juos reikia duoti, kai yra už ką. Ir visada banknotais.“

Prievolė ar korupcija?

JAV ir Kanadoje, kur aptarnavimas neįtrauktas į sąskaitą, restoranų padavėjai persekios klientą gatvėje, jei jis nesumokės 15 proc., o geriau 20 proc. nuo sąskaitos.

Kuboje ir Šiaurės Korėjoje arbatpinigiai oficialiai vertinami kaip orumą žeminanti ir netgi nusikalstama veikla, kapitalistų įprotis, lupikavimas, bandymas papirkti. Taip iki šiol buvo manoma ir Kinijoje, tačiau artėjant Olimpinėms žaidynėms šalis sparčiai perima vakarietiškus įpročius. Arbatpinigiai čia tampa modernizacijos simboliu.

Kitaip nei Kinijoje, Japonijoje ir Polinezijoje, arbatpinigiai laikomi asmens orumo pažeminimu. Tailande papildomi pinigai prilygsta malonei. Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje tai – įžeidimas.

JAV arbatpinigiai yra gana svarbus nacionalinės ekonomikos komponentas ir kasmet sudaro apie 26 mlrd. dolerių.

Palikti daugiau?

Ar verta palikti daugiau arbatpinigių, jeigu jus gerai aptarnavo padavėjas, automobilių stovėjimo aikštelės prižiūrėtojas, plovėjas, rūbininkas, taksistas, pasiuntinukas ar paštininkas, degalinės tarnautojas, viešbučio durininkas? O gal esate priverstas taip elgtis, kad neatsidurtumėte kvailio vietoje? Kaip teigia vienas ekspertas, arbatpinigiai dažnai paliekami tam, kad žmogus užsitikrintų aptarnaujančio personalo palankumą, neprieštarautų savo sąžinei, jaustųsi „patogiai“ ar įvertintų gerą aptarnavimą. Pastebėta, kad šiltomis pavasario ir vasaros dienomis padavėjai paprastai gauna daugiau „arbatos“.

Vartotojai pripažįsta, kad papildomai mokėti už gerą aptarnavimą reikia santūriai. Paradoksas, bet skurdžiau gyvenantys žmonės kartais palieka daugiau arbatpinigių nei elegantiškai atrodantys turtuoliai.

Įžymybių įpročiai

Gianni Agnelli niekada nepalikdavo arbatpinigių, nes niekada su savimi neturėjo grynųjų.

Vyresnysis princo Charles’o ir Dianos sūnus Williamas pernai žiemą atostogaudamas Šveicarijoje su draugais paliko tik 1 proc. arbatpinigių. Galbūt todėl, kad jį nustebino didžiulės sąskaitos „su daugybe nulių“.

Britney Spears, Jennifer Lopez, Victoria Beckham laikomos kaip godžiausios įžymybės.

Lietuvis bijo pasirodyti kiaule

Kaip ir Italijoje, arbatpinigių tradicija Lietuvoje nėra paplitusi, nors pastaruoju metu vis daugiau lietuvių linkę papildomai sumokėti už gerą aptarnavimą. Paklausti, kodėl jie tai daro, vieni sako nenorintys pasirodyti esą kiaulės, kiti pinigus palieka tik įvertinę aptarnavimo kokybę ar gavę grąžos smulkiaisiais. Dalis apklaustųjų nepalieka arbatpinigių manydami, kad „padavėjai ir taip gauna algą“. Retas kuris palieka arbatpinigių taksi vairuotojui, net priešingai – vairuotojai linkę suapvalinti sąskaitą į mažėjimo pusę, „numesti“ centus.

Pastebima, kad daugiau arbatpinigių lietuviai palieka sezono metu, pavyzdžiui, atostogaudami pajūryje. Padavėjai sako, kad viskas priklauso nuo kliento nuotaikos. Jei klientas nori skubiai papietauti, apie arbatpinigius jis dažnai pamiršta, o jei su draugais užsuka į kavinę atsipalaiduoti, padavėjas nuskriaustas neliks. Išgėrę lietuviai būna kur kas dosnesni.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , , , , , , , .

2 Responses to Primesta arbatpinigių tradicija

  1. vyciokas

    Pas mus šią kvailą amerikonišką madą, labai platino tokia panelė DAPKUTĖ RITA. Jos „smuklėse“ net skelbimas buvo su priminimu neužmiršt arbatpinigių.

  2. jolka

    As tik uz arbata kuo daugiau tuo geriau

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.