Konservatoriai susiprato pirmalaikių rinkimų rakto ieškoti Seime

Prezidentui priminus, kad raktas į pirmalaikius Seimo rinkimus guli ne jo stalčiuje, o pačiame Seime, opoziciniai konservatoriai pasiskelbė čia jo ir ieškosią.
„Išeitis yra vienintelė – tartis dėl Seimo nutarimo, kuriuo būtų skelbiami pirmalaikiai rinkimai, rimto svarstymo ir priėmimo“, – spaudos konferencijoje trečiadienį pareiškė Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius.

Šiomis dienomis konservatoriai žada tartis su visomis frakcijomis ir sieks kitą savaitę balsavimo Seime dėl tokio nutarimo priėmimo.

Tokią pat iniciatyvą išvakarėse paskelbė kita opozicinė dešiniųjų frakcija – Liberalų sąjūdžio.

Anot A.Kubiliaus, balsavimas Seime dėl paankstintų rinkimų gali sutapti su balsavimais dėl interpeliacijų dviem ministrams – švietimo ir mokslo bei aplinkos. Pasak jo, „tikrai neatmestina“, kad konservatoriai parems abi interpeliacijas.

A.Kubilius mano, kad tai padėtų pasiekti „politinės padėties aiškumo“ ir prognozuoja, kad metų pradžioje susiklostys vienas iš trijų padėties variantų: Seimo sprendimas dėl ankstesnių rinkimų, arba atsistatydinusi Vyriausybė, arba dabartinė mažumos koalicija, sustiprinta naujais dalyviais, pavyzdžiui – Darbo partija ar socialliberalais, ir taip virtusi daugumos koalicija.

Konservatorių lyderis taip pat perspėjo, kad „kuo daugiau laiko prabėgs iki Seimo rinkimų, tuo stipriau jausis įvairūs populistai“.

Konservatoriai praėjusią savaitę laišku kreipėsi į prezidentą, kuriame reiškė susirūpinimą dėl esą socialdemokrato Gedimino Kirkilo vadovaujama mažumos Vyriausybės nesprendžiamų kai kurių svarbių problemų, pirmiausia energetikos ir valstybės finansų srityse ir siūlė prezidentui inicijuoti pirmalaikius rinkimus kitų metų kovo mėnesį.

Prezidentas V.Adamkus jam peršamą priešlaikinių rinkimų inicijavimą pavadino „tuščiomis kalbomis“.

„Seimas, jeigu nori save paleisti, turi galimybę susirinkti į posėdį, pasakyti ačiū, sugiedoti Lietuvos himną ir surengti rinkimus. Jei yra toks noras, jie laisvi tai padaryti“, – yra sakęs prezidentas.

Pagal Konstituciją pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami ne mažiau kaip trijų penktadalių (85) visų Seimo narių sprendimu arba skelbiami prezidento, jeigu Seimas du kartus iš eilės nepritarė Vyriausybės programai ir Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas jai pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą. Pirmalaikiai rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo.

Eiliniai Seimo rinkimai turėtų vykti kitų metų rudenį.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.