A.Geležius: byla sufabrikuota

Vakar Kauno apygardos teisme oficialiai pagarsinta šiurpi prieš trylika metų dingusių dviejų Kalvarijos miestelio gyventojų likimo paslaptis.

Raimondui Akeliui tada buvo 24-eri. Zenius Valinčius dar neturėjo nė 20-ies. Kaltinimas dėl jų nužudymo kankinant, pasinaudojus bejėgiška aukų būkle, pateiktas buvusiam Kalvarijos savivaldybės tarybos nariui, Liberalų demokratų partijos skyriaus šiame pasienio miestelyje pirmininkui Algirdui Geležiui. Buvusiam politikui, šiandien vadovaujančiam medienos įmonei, gresia įkalinimas iki gyvos galvos. Aukų artimieji prašo iš jo priteisti pusantro milijono litų už prarastus sūnus ir brolius.

Sunkus kaltinimas

A.Geležius kaltinamas organizavęs dviejų savo kraštiečių, kuriuos įtarė pinigų vagyste iš jo brolio namų, nužudymą. R.Akelis ir Z.Valinčius esą buvo pavogę įvairios valiutos už 14 600 litų. Tiek įkainotos šių vaikinų, kurių vienas, R.Akelis, jau rengėsi kurti šeimą, gyvybės.

Bylos duomenimis, A.Geležiaus bendrininkai buvo trys jo bendramoksliai Kūno kultūros institute – Giedrius Juknevičius, Gediminas Stankevičius ir Viktoras Mickevičius. Šie vyrai sutiko padėti pamokyti įtariamus vagis. A.Geležius atsivežė juos į Kalvariją vėlų 1994 metų balandžio 19-osios vakarą.

R.Akelis ir Z.Valinčius buvo pastebėti Kalvarijos miestelio Vytauto gatvėje. Abu jėga įtempti į žigulius ir nuvežti į mišką ties Papiliakalnių ežeru. Ten surakinti antrankiais ir pririšti prie medžio. Reikalaudami prisipažinti ir grąžinti pinigus vyrai pagrobtuosius mušė. Vėliau iškasė duobę ir grasindami revolveriu įvarė į ją vaikinus. Vienam buvo pavykę ištrūkti, tačiau jį pagavo. Nors auka prašė pasigailėti, teigiama, kad revolverį laikančio A.Geležiaus ranka nesudrebėjo. Šauta ir į antrąjį. Kai vaikinai sukniubo, budeliai puolė rankomis ir kastuvu užkasti duobę. Tačiau paaiškėjo, kad vienas gulėjusiųjų joje – dar gyvas. Esą tada A.Geležius nusitvėrė peilį.

Palaikų nerado

Nužudytųjų kūnai nerasti iki šiol, ir tai jų artimuosius labiausiai skaudina. R.Akelio tėvas mirė nuo infarkto. Motiną, per televiziją išgirdusią, kad paskelbta jos sūnaus nužudymu įtariamo A.Geležiaus paieška, ištiko insultas. Artimieji jai nebuvo minėję, ką išpranašavo po mėnesio, kai sūnus dingo, pakviestas ekstrasensas. Tada jis kalbėjo ir apie mišką, ir apie vandenį, ir apie panaudotą ginklą bei peilį. Sakė, kad palaikai greičiausiai niekada nebus rasti – jie perlaidoti.

Tada Marijampolės rajono policija tyrimą dėl R.Akelio ir Z.Valinčiaus dingimo sustabdė nenustačiusi galimų įtariamųjų. Jis atnaujintas tik po 10 metų. 2004-ųjų birželį pranešta, kad dingo vietinės reikšmės Kalvarijos politikas A.Geležius. Tačiau tuomet jį buvo paslėpę pareigūnai. Pradingėlis „atsirado” kitą dieną, Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnams sulaikius A.Geležiaus pusbrolį Algirdą Vasiliauską. Šis buvo sučiuptas, kai samdytam žudikui atnešė pinigus už neva atliktą darbą – pusbrolio nužudymą. A.Vasiliauskas nežinojo, kad tariamasis žudikas sutiko bendradarbiauti su LKPB operatyvininkais. A.Geležiui esą keršyta už kontrabandinio cigarečių krovinio pasisavinimą.

Suimtas vyriškis papasakojo ir apie dviejų kraštiečių nužudymą. Nors Kauno apygardos teismas A.Vasiliauskui buvo skyręs pusseptintų metų nelaisvės, Apeliacinis teismas jį išteisino.

Buvęs politikas laisvas

Senaties terminas už nužudymą – 20 metų. Tačiau A.Geležiui 2006-ųjų kovą jis pradėtas skaičiuoti iš naujo. Buvęs politikas kaltinamas tuomet padaręs naują nusikaltimą – bandęs papirkti jį apklausti atėjusį LKPB pareigūną.

A.Geležius visus kaltinimus neigia. Šiandien jis – laisvėje. Po 8 mėnesių, praleistų už grotų, kai paskelbus jo tarptautinę paiešką pats atvyko į Generalinę prokuratūrą, pernai lapkritį A.Geležius Apeliacinio teismo valia buvo paleistas. Suėmimas pakeistas į rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir įpareigojimą periodiškai registruotis policijoje. Iš jo paimti dokumentai.

A.Geležių ginantis advokatas Juzefas Stankevičius prašė teismo šiuos apribojimus pakeisti į piniginį užstatą. Neva dėl tokių suvaržymų kenčia jo ginamojo verslas, vyriškis negali savo vardu atlikti jokių operacijų, o ką jau kalbėti apie galimybę išvažiuoti į užsienį. Pats A.Geležius pridūrė, jog tai jam trukdo gauti ir Europos Sąjungos paramą. Teisėjų kolegija prašymą atmetė, kaip ir kaltinamojo pageidavimą, kad posėdžiai būtų uždari.

Kontrataka atmušta

Antras A.Geležiaus advokatas Zbignevas Janovskis pateikė teismui net 12 prašymų. Tarp jų – išreikalauti iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pažymą, kokiems veiksmams atlikti prokurorai kvietėsi prieš A.Geležių parodymus davusius buvusius jo bendrus. Iš Vilniaus, Alytaus ir Klaipėdos areštinių – kokiose kamerose ir su kuo sėdėjo ginamasis. Iš LKPB Personalo skyriaus – 9 šio biuro pareigūnų pareigines instrukcijas, kad būtų galima išsiaiškinti, ar jie neviršijo savo įgaliojimų. Paties teisiamojo ir jo advokatų įsitikinimu, byla sufabrikuota.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.