Politikai motinų kantrybės nebebandys

Vakar Seimui pagaliau priėmus Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas, mažamečių tėvai galės džiaugtis geresnėmis sąlygomis auginti vaikus.

Pagal šias pataisas, motinystės (tėvystės) pašalpos dydis nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki vaikui sueis 1 metai bus 100 proc., iki vaikui sueis 2 metai – 85 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Gimus dvynukams, trynukams ir t.t., pašalpa didinama atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių.

Nors pataisos įsigalios nuo 2008 metų sausio 1 dienos, jos bus taikomas visoms mamoms, kurios augina vaikučius iki dvejų metų.

Pasak klaipėdiečio Seimo nario Eligijaus Masiulio, daugiausiai diskusijų Seime kilo, kiek ilgai – dvejus ar trejus metus – turėtų trukti apmokamos motinystės atostogos.

Parlamentarai vakar vis dėl to galutinai apsisprendė motinystės atostogas pratęsti tik iki dvejų metų, atsižvelgiant į valstybės pastabą, jog 50 proc. kompensuojamo uždarbio mokėjimas iki trejų metų būtų per didelė našta biudžetui.

Tiesa, liberalas Gintaras Šileikis teigia dar ketinąs siekti, kad įstatyme būtų įtvirtinta valstybės parama šeimoms, auginančioms vaikus iki trejų metų. Anot jo, nuostata motinystės (tėvystės) pašalpą mokėti iki dvejų metų prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems lygybės ir teisinės valstybės principams, taip pat ir Vaiko teisių konvencijoje įtvirtinam vaiko interesų pirmenybės principui.

„Akivaizdus prieštaravimas yra tai, kad įstatymas numato teisę į atostogas trejiems metams, tačiau nenustato jokių garantijų ta teise pasinaudoti”, – sakė parlamentaras.

Diskusijų sukėlė ir išmokos dvynukų bei trynukų tėvams. Kai kurie socialdemokratai prieštaravo, kad pašalpa būtų proporcinga vienu metu gimusių vaikų skaičiui, nes žmogus esą mokėjo tik vieną socialinio draudimo įmoką.

Diskutuota ir dėl išmokų iki gimdymo apskaičiavimo tvarkos. Kol kas liks galioti senoji tvarka, kai skaičiuojamas bus trijų mėnesio atlyginimų vidurkis prieš išeinant motinystės atostogų.

Atlyginimo vidurkis nuo pirmo iki šešto nėštumo mėnesio bus pradėtas skaičiuoti nuo 2009 metų sausio 1 dienos. Pasak E. Masiulio, šios pataisos įsigaliojimo terminas atidėtas tam, kad dar tik planuojančios turėti vaikų šeimos žinotų apie ateityje įsigaliosiančią tvarką.

Mamos vėl piketavo

Kol Seimas ginčijosi dėl įstatymo pataisų, didžiuosiuose šalies miestuose, tarp jų – ir Klaipėdoje, Atgimimo aikštėje, vėl rinkosi mamos su vežimėliais. Nors merkė lietus, jų šį kartą uostamiestyje buvo kur kas daugiau nei per lapkričio pradžioje vykusį piketą.

Motinos vylėsi, kad pataisos pagaliau bus priimtos ir jos jau galės ramiai planuoti savo gyvenimą. Kaip patvirtinimą visos moterys mojavo vėliavėlėmis su 2008 sausio 1 dienos data, kada turėtų įsigalioti įstatymas.

„Tikiuosi, kad bus priimtas dvynukams palankus įstatymas. Bent iš žmogiškosios pusės, nes vienam vaikui išlaidų pakanka, o čia – dviem… Sunku. Dabar skiriamų lėšų mums pakanka vos porai savaičių. Rytoj mano dvyniams kaip tik sukanka metai, tad tikiuosi, kad kitąmet gausim ne tik 85 proc. uždarbio, bet ir dvigubą išmoką”, – vakar laukdama pataisų priėmimo vylėsi klaipėdietė Aušra.

„Pavargom, o kas už mus pastovės, jei ne mes pačios. Seimūnai gal pagailės, kad tokiu oru stovim, ir pagaliau priims įstatymą”, – kalbėjo Rūta Anužytė.

Priėmus pataisas mamos džiaugėsi, kad dabar turės pačios galimybę auginti savo vaikus, nors ir iki dvejų metų.

Susirūpino „gegutėmis”

Tuo tarpu Klaipėdoje rinktas Seimo narys Raimundas Palaitis vakar susirūpino tomis gimdyvėmis, kurios nenori auginti savo kūdikių.

Vakar jis kreipėsi į sveikatos bei socialinės apsaugos ir darbo ministrus, prašydamas išsiaiškinti galimybę tokioms motinoms anonimiškai jų atsisakyti.

„Šiuo atveju naujagimio teisė į gyvybę būtų prioritetas, todėl valstybė turėtų sudaryti sąlygas motinoms, nenorinčioms auginti kūdikių, anonimiškai juos palikti saugioje specialioje vietoje, apie kurią būtų informuojama viešai”, – teigė R. Palaitis.

Jo manymu, naujagimių žudymo gimdyvės griebiasi kaip kraštutinės priemonės, neturėdamos kito pasirinkimo. Seimo narys tokį siūlymą pateikė pastebėjęs padažnėjusius žiniasklaidos pranešimus apie gimdyvių nužudytus ir pamestus naujagimius.

Parlamentaras taip pat tikina, kad šią problemą jam iškėlė rinkėjai, pasipiktinę dėl nekontroliuojamos situacijos, kai motinos, nenorinčios auginti kūdikių, juos žudo.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , .

1 atsiliepimas į "Politikai motinų kantrybės nebebandys"

  1. zibute

    dziaugiuosi uz permainas! Super!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.