Nėščiosioms – naujos privilegijos

Gali būti, kad ateinančiais metais metais Kelių eismo taisyklės (KET) bus papildytos naujais punktais. Vienas jų – mažamečiais vaikais vediną nėščią moterį vaizduojantis ženklas ir lipdukas ant galinio automobilio stiklo.

Dėl tokio ženko būtinybės vakar į premjerą ir susisiekimo ministrą kreipėsi Seimo narys Vytautas Bogušis.

K. Bogušis siūlo sukurti specialų kelio ženklą ir kelio ženklinimą bei transporto priemonės skiriamąjį ženklą, kuris palengvintų parkavimąsi besilaukiančiosioms bei tėvams, auginantiems vaikus iki 3 metų.

Pataisoms įsigaliojus, tokius ženklus automobilių stovėjimo aikštelėse privalėtų statyti visi prekybos centrai, o nėščiosios turėtų vežiotis gydytojų išduotas pažymas apie nėštumą – dokumentas būtų rodomas kilus ginčui ar įtarimui, jog moteris tik apsimeta besilaukiančia.

„Skiriamuoju nėščiųjų ir tėvų, auginančių vaikus iki 3 metų, ženklu siūlyčiau specialų lipduką, kuris būtų klijuojamas ant automobilio priekinio ir galinio stiklo su galiojimo terminu. Šis terminas galėtų būti nustatomas dviem būdais: pagal pažymą iš gydymo įstaigos apie nėštumą; (likusios savaitės iki gimdymo, plius 3 metai) arba pagal vaiko gimimo liudijimą (iki kol jam sueis treji).

Lipduko išdavimą siūlyčiau daryti kuo paprastesnį, t.y. pavesti jį platinti kelioms institucijoms – „Regitrai“, savivaldybėms, galbūt net techninės apžiūros centrams“, – mano V. Bogušis.

Jo teigimu, specialaus nėščiosioms ir mažamečius vaikus auginantiems tėvams ženklo praktika taikoma ir kai kuriose Europos Sąjungos šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje.

Jam pritaria ir nėščiųjų bei mamų gynėja Seime vadinama Ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė, dažnai stebinti tarp automobilių laviruojančias moteris su mažamečiais.

„Pabandykite su dviem mažais vaikais nueiti į prekybos centrą, kai ten aplinkui yra automobilių. Arba būnant nėščia ir dar vedantis mažylius už rankos bėgioti tarp automobilių. Tuomet suprasite, kodėl Vyriausybei teikiame tokį pasiūlymą“, – dienraščiui sakė komiteto pirmininkė.

Ji įsitikinusi, jog nesumanius vairuotojus galima išauklėti tik tokiu būdu: „Jeigu nesuvokia patys, priversime ženklais.“

Palankiai KET papildymą vertina ir Susisiekimo ministerijos sekretorius Rimvydas Gradauskas. Šiam valstybės tarnautojui taip pat nemalonu stebėti nėščiųjų ir mamų vargus šalia prekybos centrų.

R. Gradausko teigimu, ketinamo sukurti specialaus piešinėlio nederėtų vertinti skeptiškai.

„Užsienyje žmonės pagarbiau vertina nėščiąsias ir geresnę vietą automobilių aikštelėse mielai palieka besilaukiančioms moterims. Pas mus tokios pagarbos akivaizdžiai trūksta“, – lietuvių vairavimo ypatumus vertino ministerijos atstovas.

Seimo ginčai dėl privilegijos nėščiosioms automobilių aikštelėse vyksta jau senokai. Anksčiau norėta besilaukiančioms moterims mašinas leisti statyti neįgaliesiems skirtose vietose, vėliau susivokta, jog toks sprendimas jas gali įžeisti.

„Greičiausiai naujas ženklas bus patvirtintas Vyriausybės nutarimu. Turime įvairiausių pasiūlymų, kokiais dar punktais reikėtų papildyti KET. Pavyzdžiui, siūloma, jog tamsiuoju paros metu visi be išimties dviratininkai privalėtų dėvėti liemenes su atšvaitais. Sukaupsime visą pasiūlymų paketą, apsvarstysime ir lauksime Vyriausybės sprendimų. Pataisos bus patvirtintos ateinančiais metais“, – įsitikinęs R. Gradauskas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Transportas su žyma , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Nėščiosioms – naujos privilegijos"

  1. t

    o tai jei vyras vezioja zmona, ir jam prireikia nuvaziuoti nuo prekybos centro, o zmona pasilieka centre, jis patampa melagiu. Apskritai tai lai susitvarko su esamais zenklais ir ju galiojimais, po to tik kuria naujus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.