Finansinio raštingumo pamokos – dar vaikystėje

Nuo mažų dienų vaikai pradeda mokytis finansų, suprasti, kas yra pinigai, pradeda „užsidirbti“ nuosavų pinigų. Čia, kaip pirmieji ekonomikos ir finansų mokytojai, jiems turėtų padėti tėvai.

Daugumos finansinių dalykų bei įgūdžių vaikai negali išmokti savarankiškai, todėl atidžiai stebi savo tėvus, perima kai kuriuos jų įpročius, susijusius su pinigais.

Užsidirbti mokosi vaikystėje

Jei tėvai yra linkę atidžiai sudarinėti šeimos biudžetą, savo lėšas ne tik išleidžia, tačiau jas ir investuoja, tikėtina, jog ateityje taip pat elgsis ir vaikas.

Vilniaus universiteto Psichologinių inovacijų ir eksperimentinių tyrimų mokymo centro vedėja, psichologė-psichoterapeutė dr. Roma Jusienė sako, jog ekonomikos bei finansų vaikai pradeda mokytis dar darželyje, pavyzdžiui, kolekcionuodami įvairias korteles, lipdukus.

„Vaikai ne tik kolekcionuoja korteles, bet ir jas keičia į kitas ar net parduoda, pavyzdžiui, už saldainį ar kramtomąją gumą. Tai pirmieji gyvenime verslo sandėriai“, – aiškina R. Jusienė.

Mažyliai mokosi žaisdami, todėl ir tėvams patariama juos mokyti supratimo apie pinigus žaidžiant. Žaidimai prikausto vaiko dėmesį, jį sudomina, tačiau kartu vaikas nejučia sužino daug naujų dalykų. Kita vertus, naudojant netikrus pinigus klaidos niekuomet nebūna labai skaudžios ir jas galima ištaisyti kitą kartą pasistengus laimėti žaidimą.

UAB „Finasta investicijų valdymas“ direktorius Andrius Barštys tvirtina, jog sudominti vaikus finansais yra gana paprasta. Anot jo, su vaikais galima tiesiog žaisti parduotuvę, naudojant netikrus pinigus, arba Vakarų šalyse labai populiarų finansinį stalo žaidimą „Monopolį“, kuris moko ne tik pirkti ar parduoti, bet ir vertinti savo pirkinio vertę, riziką, daryti sprendimus. Nuo mažens kaupdami finansines žinias tokie vaikai bus pranašesni ir ateityje.

Investuoti kartu su šeima

Mokyti vaikus, kaip elgtis su pinigais, yra ne ką mažiau svarbus nei mokyti rašyti, skaityti ar valgyti. Pasak R. Jusienės, sudėtingus finansinius dalykus vaikui reikia išaiškinti kuo paprasčiau. Jungtinėse Valstijose ir kai kuriose Europos šalyse tėvams tai daryti kiek lengviau, nes ten šiek tiek ūgtelėjusiems vaikams tėvai gali atidaryti tikras sąskaitas bankuose ir šitaip mokyti ne tik pinigų tvarkymo, taupymo, bet ir atsakomybės.

Tokiose asmeninėse sąskaitose vaikai kaupia savo kišenpinigius, per gimtadienius dovanų gautus pinigus. Deja, Lietuvoje galimybės atidaryti asmenines sąskaitas vaikams ribotos. Remiantis įstatymais, iki 14 metų investuoti vaiko pinigus gali jo tėvai ar globėjai, o atlikdami sandorius su mažylio pinigais, kurie viršija dešimt minimalių mėnesio algų (7 000 Lt), tėvai privalo gauti ir išankstinį teismo leidimą. Sulaukęs 14 metų paauglys, gavęs tėvų sutikimą, jau ir pats gali tvarkyti savo finansus.

Tačiau, pasak A.Barščio, atsiranda vis daugiau tėvų, kurie ateidami investuoti atsiveda ir vaikus. Neretai suaugusieji investicines sąskaitas atidaro savo vardu, tačiau ten pinigus kaupia vaikas.

„Teko pastebėti, jog į savo pačių uždirbtus pinigus vaikai reaguoja daug atsakingiau. Atnešę į investicinį fondą savo pačių uždirbtus pinigus, vaikai atidžiau klausinėja kaip vyksta investicinis procesas, patys aktyviai reiškia nuomonę“, – pasakoja A. Barštys.

Vaikų kišenpinigiai

Bene aktualiausias klausimas tėvams – nuo kokio amžiaus leisti vaikui turėti asmeninių pinigų ir kokią sumą skirti. Paprastai pirmuosius kišenpinigius vaikai pradeda gauti dar darželyje. Tiesa, tokio amžiaus mažyliams pinigus derėtų duoti gerai apgalvojus ir nedidelėmis sumomis – jie dar nemoka skaičiuoti, o daugiau monetų jiems dažniausiai reiškia ir didesnę sumą.

Pasak R.Jusienės, vaikams reikia kuo anksčiau paaiškinti, jog pinigai neatsiranda tiesiog iš mamos ir tėčio kišenės – juos reikia uždirbti.

„Mažiausieji greitai išmoksta manipuliuoti tėvų geranoriškumu, pastebėję, jog „paspaudę“ tėvus, gali gauti norimą daiktą ar pinigėlį. Taip neturėtų nutikti. Tėvai privalo aiškiai ir tvirtai sutarti, kaip, kada ir kiek kišenpinigių gaus vaikas. Pavyzdžiui, kokia suma bus skiriama besąlygiškai, o kiek ir kokiu būdu galima gauti papildomų pajamų“, – aiškina R.Jusienė.

Tai, jog vaikas nuolat gauna pastovią pinigų sumą, leidžia jam pradėti mokytis asmeninių finansų tvarkymo. Pastovius kišenpinigius, dažniausiai pradeda gauti tik kiek ūgtelėję, jau mokyklą pradėję lankyti vaikai. Iš pradžių vos po keletą litų, o vėliau, paauglystėje, po 10-15 Lt per savaitę.

Specialus asmeninių finansų testas parodė, jog dauguma Jungtinių Amerikos Valstijų studentiško amžiaus jaunuolių visiškai nieko nenutuokia apie asmeninių finansų paskirstymą. Šio testo neišlaikė net 68 proc. studentų. Kad taip nenutiktų, vaikų raidos psichologai bei finansų specialistai pataria pradėti mokyti vaikus finansinio raštingumo kuo anksčiau. Daugiau šansų ateityje tapti finansiškai stabiliais bei pasiturinčiais turi tie vaikai, kurie nuo mažens turėjo tvirtą ir patikimą pavyzdį kaip elgtis su pinigais.

Parengė UAB „Finasta investicijų valdymas“

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.