Patikimų spynų mitas

Dar niekas nepagamino spynos, kurios neįmanoma išlaužti. Tačiau vagys profesionalai, bandydami išlaužti spyną, įvertina laiką, per kurį įmanoma tai padaryti, tad kuo spyna patikimesnė, tuo sunkiau vagys ją įveiks.

Remiantis pastarųjų metų statistika, daugiau nei pusė vagysčių iš butų siejamos su spynomis, kurios buvo išlaužtos, pragręžtos arba tiesiog atrakintos pritaikius rakto kopiją. Taigi ką reikia žinoti renkantis spyną, kad ji atbaidytų ilgapirščius ir apsaugotų turtą?

Nors Lietuvoje spynų pasirinkimas iš tiesų didelis, iki šiol daugumos butų duris saugo užraktai, pagaminti visuotinio deficito laikais. Tai nesaugios, primityvios konstrukcijos spynos, pagamintos pagal senas technologijas, todėl neapsaugo net nuo žemiausios kvalifikacijos vagių.

Renkantis spyną svarbi ne tik gaminio kaina, bet ir gamintojo vardas, kokybė ir techniniai spynos duomenys. Jeigu spynų pardavėjas lauko durims siūlo gerą, saugią ir patikimą spyną už „patrauklią” 100 litų kainą, verta suabejoti. Tokios spynos dažniausiai tinka vidaus ir pagalbinių patalpų durims. Jas greitai, per 20-100 sekundžių, ir tyliai įveikia net mažai patyrę vagys.

Prieš įsigyjant spyną verta pasidomėti, kaip ji veikia ir kokia yra spynos apsauga nuo primityviausių įveikimo būdų: visrakčio, pragręžimo, šerdies išlaužimo ar cheminių medžiagų poveikio. Be to, pageidautina, kad spynos gamintojas būtų žinomas pasaulio spynų rinkoje ir turėtų ISO:9001 sertifikatą.

Anot specialistų, gera spyna turi sustiprintą korpusą ir skląstį, šerdies apsaugą nuo įvairaus sugadinimo. Tokios spynos negalima išardyti nei iš išorinės, nei iš vidinės durų pusės.

Spynos būna kelių rūšių, kurių viena – modulinio tipo su keičiamais elementais. Atsižvelgdamas į spynos paskirtį klientas kartu su pardavėju nustato pageidaujamą saugos laipsnį ir parenka spynos korpusą. Tai svarbus momentas, nes saugos laipsnis priklauso nuo šerdies tipo.

Išorinėse duryse geriausia įstatyti apvalias dvipuses šerdis. Jos priveržiamos keturiais specialiais varžtais, kurių galvutės, įsukus varžtus, apsaugomos aklėmis. Be šeimininko rakto aklės neleis spynos išardyti net iš vidinės durų pusės.

Populiarėjančios skandinaviško tipo šerdys tvirtinamos iš vienos ar dviejų korpuso pusių, bet neperveria korpuso kiaurai. Tokia sistema neleidžia išmušti šerdies pro spynos korpusą. Viršuje įrengtas šerdies mechanizmas apsaugo nuo bandymų atrakinti spyną ėsdinančiais skysčiais. Be to, tai gera apsauga nuo spynos gedimo, kurį sukelia šerdies mechanizme susikaupusios šiukšlės.

Renkantis spynos šerdį specialistai siūlo pasirinkti ir rakto kontrolės lygmenį, kurių yra trys. Pirmas lygmuo, kai turint pavyzdį, rakto kopiją bei paruošas galima pagaminti tik reikiamą įrangą turinčioje dirbtuvėje. Specialistai pataria gaminti raktų kopijas tik oficialiai firmai gamintojai atstovaujančiose įmonėse. Tuomet galima garantuoti, kad rakto kopijos kokybė ir patvarumas prilygs originalaus rakto kokybei bei patvarumui.

Antras patentuotas lygmuo, kai rakto kopiją galima pasigaminti tik vienoje iš gamintojo firmos atstovybių. Šio lygmens raktų profiliai patentuoti, todėl jie turi dvigubą mechaninį apsaugos kodą. Galiausiai trečias lygmuo, kai rakto kopiją galima pagaminti tik pagrindinėje gamintojo firmos įmonėje.

Beje, neseniai pasklido gandų, kad Lietuvoje nelegaliai daromi raktų dublikatai. Jie gaminami pasinaudojus penkiais ant rakto įspaustais skaičiais. Susirūpinimas dėl raktų padirbinėjimo, pasinaudojus ant jų įspaustais skaičiais, kyla ir todėl, kad draudimo kompanijos nekompensuoja nuostolių, kai nėra įsilaužimo požymių.

„Ne visos spynos bei raktai yra nesaugūs. Į šarvuotas duris montuojamos tam tikrų gamintojų spynos yra visiškai saugios, jų raktų klastoti pagal skaičius neįmanoma”, – sakė vienos bendrovės direktorius Andrius Pikelis.

Anot jo, gyventojai, norėdami jaustis saugūs, į duris turėtų montuoti dviejų skirtingų tipų spynas. Svarbu, kad bent vienos iš spynų raktų dublikatų gamyba būtų griežtai kontroliuojama, laisvai neplatinami raktų ruošiniai, o raktų kopijų gamyba būtų reglamentuota juridiškai. „Nesaugios spynos, kurių raktus galima pasigaminti pagal įspaustus skaičius, yra paprasčiausias vartotojų teisių pažeidimas”, – pridūrė A.Pikelis.

Sąžiningas spynų pardavėjas pasakytų: neįveikiamų spynų nėra – skiriasi tik laikas, per kurį tai padaroma. Taigi svarstydami, ar verta pirkti brangesnę spyną, apskaičiuokite, kiek vertas turtas, kurį ta spyna saugos, ir palyginkite turto vertę su spynos kaina.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.