Dešimtimis milijonų litų vertinamas ir iš dalies Europos Sąjungos (ES) remiamas informacinės sistemos „LieMSIS”, turėjusios sujungti daugiau nei 100 šalies mokslo institucijų, projektas įstrigo.
BNS žiniomis, „LieMSIS” (Lietuvos mokslo ir studijų informacijos sistemos) projekto vertė yra apie 30 mln. litų.
Sistemos iniciatorės Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) sudaryta darbo grupė šiemet vasarą pripažino, kad, nors projektas nebuvo realiai diegiamas, liko nepanaudota tik apie 4,9 mln. litų. Kita vertus, projekto rangovė JAV korporacijos „Noblestar Systems Corporation” antrinė įmonė Lietuvoje finansų ir žmonių išteklių valdymui išnaudojo net 80-90 proc. lėšų.
BNS kalbinti mokslo institucijų atstovai pripažino, kad dar 2001 metais pradėtas įgyventi projektas šiuo metu yra įstrigęs, tačiau vis dar nepraranda vilties, kad jis anksčiau ar vėliau bus įgyvendintas.
„Iš tikrųjų, procesas, tiesioginių darbų prasme, yra sustojęs. Mano žiniomis, diegėjas iš JAV šiuo metu savo įgaliojimus užbaigti darbus perduoda kitai įmonei, kurios pavadinimo sakyti nenorėčiau”, – BNS teigė Kauno Technologijos universiteto, kuris yra atsakingas už projekto įgyvendinimą, studijų prorektorius Pranas Žiliukas.
Pasak jo, ne vienerius metus įstrigę sistemos diegimo darbai dar lapkričio pabaigoje ar gruodžio pradžioje vėl turėtų pajudėti.
KTU teigimu, pagrindinis kaltininkas, dėl ko buvo sustoję darbai, yra „NobleStar”, kuri planavo įgyvendinant projektą diegti „Peoplesoft” programinę įrangą.
„Tačiau visą „Peoplesoft” įmonę nupirko bendrovė „Oracle”. Pastaroji „Peoplesoft” platformą vis dar diegia, palaiko, bet už metų ar pusantrų jos pagrindu planuoja pasiūlyti visiškai naują sistemos versiją”, – sakė P.Žiliukas.
Trečia pagal dydį pasaulyje programinės įrangos gamintoja „Oracle” bendrovę „Peoplesoft” nusipirko dar 2005 metais, kai už ją sumokėjo 10,6 mlrd. JAV dolerių.
Matematikos ir informatikos instituto direktorius Gintautas Dzemyda dėl projekto ateities nėra itin pesimistiškas, tačiau pripažįsta, kad jį įgyvendinant buvo padaryta klaidų.
„Situacija yra tokia, kad keičiasi sistemos diegėjas. Buvo vienas diegėjas – „Noblestar”, kuris kažką darė, kažkas nesisekė. Tačiau pasikeitus diegėjui, situacija neturėtų būti beviltiška”, – BNS sakė jis.
ŠMM, užsakiusi „LieMSIS” sistemą, pripažįsta, kad projektas yra įstrigęs, tačiau vilčių jį įgyvendinti nepraranda.
„Projektas dabar yra sustojęs. Kokioje jis konkrečiai būsenoje, gali atsakyti tik specialistai. Dabar viskas priklausys nuo to, kaip KTU seksis susitarti su „Noblestar”, – BNS sakė ministerijos Mokslo ir technologijų departamento direktorius Albertas Žalys.
Pati „NobleStar” savo kontaktinių duomenų Lietuvoje nepateikia.
Ministerijos pavedimu sudaryta darbo grupė, kuri vertino atliktus „LieMSIS” diegimo darbus, nustatė, kad projektas vis dar yra neužbaigtas ir realūs diegimo darbai studijų institucijose nėra prasidėję.
Darbo grupės nuomone, mažai tikėtina, kad projektas bus užbaigtas per artimiausius 2 metus.
„Tarptautinio konkurso būdu pasirinktas vykdytojas „NobleStar” nesugebėjo tinkamai organizuoti sistemos kūrimo ir diegimo darbų, o vykdytojo kompetencija projektui buvo nepakankama”, – teigiama BNS turimose darbo grupės išvadose.
Jose taip pat konstatuojama, kad dar 2001 metais nustatyti sistemos reikalavimai yra moraliai pasenę.
„LieMSIS” projekto tikslas yra pertvarkyti, standartizuoti ir sujungti mokslo ir studijų institucijų, šią sritį reguliuojančių ir vertinančių institucijų informacines sistemas. Projekte turėtų dalyvauti 101 šalies mokslo įstaiga. Sistema turėtų susidėti iš trijų dalių – finansinės, personalo valdymo ir akademinės.
Tokios sistemos kūrimo iniciatoriai – Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos universitetai.
Pasidarė 26 mln. Gabus Žalys…