Bankrutuojančios „Alytaus tekstilės” teritorijoje projektuojama ir kitais metais gali būti pradėta statyti vidutinio tankio medžio plaušų gamykla. Ją ketina statyti UAB „Vakarų medienos grupė” (VMG). Projektas bus vykdomas vietoje planuoto celiuliozės fabriko Dzūkijos sostinėje, rašo „Verslo žinios”.
„Pasiūlėme šiuolaikinį projektą, integruotą į Lietuvoje veikiančią statybos ir baldų pramonę. Kursim tai, kas realiai didina pridėtinę vertę”, – aiškina VMG valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas.
Pagrindinė medžio plaušo žaliava – popiermedis, kurio didžiąją dalį Lietuva šiuo metu eksportuoja. Nauja gamykla turėtų pradėti veiklą 2009 m. antrą pusmetį. Investicijos į ją siektų 450 mln. litų. Be plokščių gamyklos, čia iškiltų ir apdailos bei baldų gamybos cechai, komplekse būtų sukurta apie 800 darbo vietų.
Anot S. Paulausko, dar vyksta derybos dėl gamyklos vietos. Svarstoma, kad gamykla galėtų būti statoma steigiamame Alytaus pramonės parke arba „Alytaus tekstilės” patalpose. „Greičiausiai rinksimės tą variantą, kurio žemės ar patalpų nuosavybės klausimai bus išsprendžiami greičiausiai. Kalbant apie infrastruktūrą, patrauklesnės atrodo „Alytaus tekstilės” patalpos”, – mano VMG vadovas.
Jis įsitikinęs, kad valstybė neturėtų eksportuoti trečdalio medienos, jeigu ji suinteresuota vidaus pramonės plėtra. Lietuva eksportuoja apie 30 proc., o jeigu medienos neeksportuotumėme, jos užtektų visiems, teigia S. Paulauskas. Tokios pat nuomonės ir UAB „Baltijos baldų grupė” (BBG) generalinis direktorius Kęstutis Linkus.
Jis tvirtina, kad turi būti Lietuvoje gamykla, perdirbanti popiermedį, kad šis neiškeliautų iš Lietuvos. „Atsiradęs popiermedžio vartojimas paskatins efektyvų miškų kirtimą ir medienos naudojimą tolesniam perdirbimui, nesvarbu drožlių plokštėms ar pjautinei medienai. Galima pasilyginti su Latvija, kur miškingumas panašus – manau, kad Lietuvoje miškų kertama 35 proc. mažiau”, – dėsto vienas BBG savininkų.
„Gamyklos projektas Alytuje turi geresnes perspektyvas būti realizuotas pirmiausia, nes yra aiškus investuotojų suinteresuotumas ir pasirengimas realizuoti projektą, jai aprūpinti reikia perpus mažesnio kiekio žaliavinės medienos, tad galėtų būti sunaudoti šiuo metu eksportuojami popiermedžiai. Gamykla būtina tolesnei baldų pramonės plėtrai”, – tvirtina Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis.
AB „Grigiškės” generalinis direktorius Gintautas Pangonis pažymi, kad nauja gamykla neiškreiptų medienos pramonės rinkos ir iš esmės nedidintų konkurencijos, mat jų gaminiai skirtųsi. Šiuo metu importuojamos vidutinio tankio plokštės. „Grigiškių” plokštės naudojamos baldų pramonėje, o Alytuje gaminamos plokštės būtų skiriamos ir baldų, ir statybos pramonei.