V.Pociūno byloje tikimasi lūžio

Generalinė prokuratūra, ilgai slėpusi prokurorų, iš naujo tiriančių paslaptingos valstybės saugumo karininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje aplinkybes, pagaliau sulaužė tylos įžadus.

Dar prieš mėnesį, kai Vilniaus 2-asis apylinkės teismas įpareigojo Generalinę prokuratūrą atnaujinti tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko, diplomato V.Pociūno žūties, prokuratūros vadovybė LŽ ir kitai žiniasklaidai pareiškė neatskleisianti naujų tyrėjų pavardžių.

Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas tik patvirtino, kad nei prokuroras Justas Laucius, atlikęs pirmąjį ikiteisminį tyrimą, nei sprendimą dėl jo nutraukimo peržiūrėjęs prokuroras Algimantas Kliunka atnaujintos bylos netirs. Prokuratūros vadovai atsisakė viešai įvardyti V.Pociūno bylos tyrėjus remdamiesi Baudžiamuoju kodeksu – esą informacija apie tyrimą neskelbiama.

Našlės neinformavo

Dabar situacija pasikeitė. „Šiuo metu VSD karininko V.Pociūno žūties aplinkybių tyrimo medžiaga nagrinėjama Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriuje. Atsakingas prokuroras – Mindaugas Gylys“, – pranešė generalinis prokuroras A.Valantinas.

Šią oficialią informaciją LŽ išgirdo anksčiau negu žuvusio karininko našlė Liudvika Pociūnienė. Ji mūsų dienraščiui sakė apie atnaujintą tyrimą ir bylos tyrėjus sužinojusi tik iš žiniasklaidos – Generalinė prokuratūra apie savo sprendimus moters oficialiai neinformavo.

„Toks įspūdis, kad Generalinė prokuratūra ilgai ieškojo, kam pavesti šią bylą, kol pagaliau surado tokį pareigūną, kuris neatsisakė, bet ir jis nieko nedaro“, – kalbėjo L.Pociūnienė.

Papildoma informacija

Ikiteisminis tyrimas dėl praėjusių metų rugpjūčio 23 dieną Bresto mieste pro viešbučio langą iškritusio V.Pociūno žūties aplinkybių buvo nutrauktas po kelių mėnesių – lapkričio 30-ąją. Bylą tyręs prokuroras J.Laucius konstatavo, kad V.Pociūnas žuvo per nelaimingą atsitikimą. Tik po atkaklių žuvusio karininko našlės pastangų Generalinė prokuratūra teismo sprendimu ėmėsi iš naujo tirti tragediją. Teismas įvertino L.Pociūnienės argumentą, kad prokurorai netyrė versijos, jog V.Pociūnas galėjo būti nužudytas, o jo mirtis galbūt susijusi su darbu VSD.

Dar šią savaitę L.Pociūnienė pasakojo žiniasklaidai buvusi labai naivi per pirmąjį tyrimą. Draugiškai kalbėdavosi su bylą tyrusiu prokuroru J.Lauciumi, ne kartą išsakė savo abejones ir akcentavo galimybę gauti daugiau informacijos – našlė ir jos advokatas Kęstutis Čilinskas anksčiau kreipėsi į visuomenę ir kai kurie žmonės esą suteikė labai vertingos informacijos. Visa tai taip ir liko nepanaudota – prokuroras paskelbė nutraukiantis bylą.

„O juk faktų, kurie leidžia įtarti buvus politinę žmogžudystę, esama ne vieno. Tai ir svetimo mikropluošto dalelytės panagėse, ir keisti atspaudai ant palangės, ir neužrakintas viešbučio kambarys. Taip pat esama įtarimų, jog tą naktį pas jį (V.Pociūną – aut.) į kambarį kažkas įėjo“, – ne kartą sakė L.Pociūnienė.

Tyrė sunkius nusikaltimus

Dabar našlė apie atnaujintą tyrimą kalba santūriau. Ji tikina dar kurį laiką palauksianti Generalinės prokuratūros veiksmų, o jeigu jų nebus – vėl darysianti žygius. „Labai linkėčiau, kad rimtai būtų pasižiūrėta į situaciją“, – teigė ji LŽ.

Gali būti, jog šį kartą našlės viltys išsipildys. Generalinė prokuratūra, pirmojo ikiteisminio tyrimo dėl V.Pociūno žūties koordinatoriumi pasirinkusi korupcijos bylų tyrėją J.Laucių, dabar pasielgė kitaip. Naują tyrimą kontroliuosiantis M.Gylys į Generalinę prokuratūrą šiais metais perėjo iš Vilniaus apygardos prokuratūros. Čia jis darbavosi Pirmajame labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriuje.

Vilties teikia ir naujausi M.Gylio žingsniai Generalinėje prokuratūroje. Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus pareigūnas nepabūgo pasipriešinti pripažintiems prokuratūros autoritetams, kai, atlikęs tarnybinį patikrinimą dėl Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro Stanislovo Stulpino galimo spaudimo Valstybės saugomų teritorijų tarnybos direktorei, konstatavo, kad pareigūnas savo veiksmais pažeidė prokurorų etikos kodeksą.

Generalinės prokuratūros sprendimą atnaujintą bylą pavesti tirti kitam pareigūnui palankiai vertina L.Pociūnienės advokatas K.Čilinskas. „Esame patenkinti, kad procesas atnaujintas, tyrimas, tikėsimės, vyks objektyviai. Kol kas neturime dėl ko skųstis“, – sakė jis. K.Čilinsko manymu, nauji bylos tyrėjai po kurio laiko galbūt kai kurių duomenų paprašys ir iš žuvusiojo našlės bei jo paties. „Turime teisę pateikti tam tikrų samprotavimų, ką galima apklausti, kuria kryptimi dar vykdyti tyrimą ir pan.“, – aiškino jis.

Gali užtrukti

Generalinio prokuroro A.Valantino teigimu, atnaujintą tyrimą dėl V.Pociūno žūties planuojama baigti, kaip numatyta baudžiamajame įstatyme, „per trumpiausią laiką“. „Galiu tik pasakyti, kad Generalinėje prokuratūroje stengiamasi laikytis šios įstatymo nuostatos. Asmeniškai reikalauju, jog tyrimai vyktų kuo įmanoma sparčiau“, – tvirtino jis LŽ.

K.Čilinskas akcentavo, kad tokie tyrimai, jei atliekami išsamiai, gali trukti ne vieną mėnesį. „Gal net spėsiu pabūti man likusį laiką Seime (K.Čilinskas praėjusį savaitgalį išrinktas Seimo nariu, tad iki kadencijos pabaigos kitų metų lapkritį negalės atstovauti L.Pociūnienės interesams – aut.) ir dar grįžti padėti L.Pociūnienei“, – kalbėjo advokatas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

1 komentaras į "V.Pociūno byloje tikimasi lūžio"

  1. Kiparisas

    Užjaučiu L. Pociūnienę. Taip elgiasi ne tik prokuroras J. Laucius. Nebukime naivus M. Gylys atėjo gavęs gerų pamokymų iš apygardos vyriausiojo prokuroro R. Jancevičiaus, kaip reikia nuslėpti tikruosius nusikaltėlius, jei tik yra toks užsakymas. Varnas varnui akies nekirs. Pas mus prokurorai nėkieno nekontroliuojami. Jie žino, kad niekas jų nenubaus ką jie bepadarytų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.